sanci.gen.tr https://www.sanci.gen.tr Sancı, Sancı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sanci.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Fri, 22 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Sancı https://www.sanci.gen.tr/sanci.html Thu, 15 Nov 2018 07:04:29 +0000 Sancı, hemen hemen her insanın yaşamının bir bölümünde farklı bir hastalık nedeniyle yaşayabilecek bir durumdur. Vücutta sancı bir çok şekilde yaşanabilir. Adet sancısı, gaz sancısı, eklem sancısı verilebilec Sancı, hemen hemen her insanın yaşamının bir bölümünde farklı bir hastalık nedeniyle yaşayabilecek bir durumdur. Vücutta sancı bir çok şekilde yaşanabilir. Adet sancısı, gaz sancısı, eklem sancısı verilebilecek örneklerdendir. Sancı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Mutlaka altta yatan bir neden vardır. Yaşanan sancı bazen kolaylıkla kontrol altına alınabileceği gibi bazı durumlarda kontrol altına almak imkansız olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve sancının nedeni tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Vücutta Sancı Neden Olur

Gaz Sancısı: Gaz sancısı tüketilen bazı besinler, sindirim sistemi ile alakalı gelişen problemler gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Toplumun büyük kısmı gaz sancısın maruz kalmaktadır. Gaz sancısı beslenme düzenine dikkat edildiğinde kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Eğer kontrol edilemezse çok ciddi problemlere yol açabilir. Yaşanan sancı, kramp tarzı ağrı ve şişkinlik hissi eğer basit uygulamalar ile kontrol edilemiyorsa bir doktora başvurularak sancının nedeni araştırılmalı ve nedene yönelik tedavi başlatılmalıdır. Basit tıbbi müdahale ile de kolaylıkla tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır.

Adet Sancısı: Bazı kadınlar için çok sıkıntı yaratan adet sancısı, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilen bir sancı türüdür. İş, okul ya da sosyal hayatı derinden etkiler. Sancı ile beraber mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler de yaşanabilir. Adet sancısı Tıp camiasında dismenore olarak tanımlanır. Çok yaygın bir rahatsızlık olan adet sancısı ile beraber adet düzensizliği ya da adet dönemi ile alakalı başka sorunlar da yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Adet sancısına neden olabilecek başlıca faktörler, çikolata kisti, adenomyozis, pelvik inflamatuar, miyom ya da farklı kistler nedeniyle oluşabilir. Yine üreme sisteminde yaşanan her hangi bir sorun adet döneminin sancılı geçmesine neden olabilir. Adet sancısı nedeniyle doktora başvurulduğunda ilk olarak sancıya neden olan faktörün tespit edilmesi ve nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir. Bazı durumlarda sancı güçlü bir ağrı kesici ilaç ile kontrole dilebilir. Doğum kontrol hapları da adet sancıları için faydalı olabilir. Ancak yaşanan sancılarda kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Reçetesiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Sancı

Eklem Sancısı: Eklemlerde yaşanan sancılar daha çok ileri yaş grubunda görülür. Ancak daha genç yaşlarda ya da çocuklarda da görülme ihtimali vardır. Aşırı kilo, ağır egzersizler, kazalar ve farklı hastalıklar eklem sancılarına yol açabilir. Bazı durumlarda yaşanan eklem sancısı psikolojik olarak da gelişebilir. Otururken, yürürken ya da hareket ederken eklemlerde yaşanan sancı vücutta hareket kısıtlanmasına yol açabilir. Sorunun ilerlememesi için mutlaka doktora başvurularak sancının nedeni araştırılmalıdır. Eklem sancısı, kireçlenme, kesecik iltihabı, tendinit, eklemlerin aşırı kullanılması, iltihaplı eklem romatizması, yaralanma, ön diz ağrısı, enfeksiyon, gut hastalığı, septik artrit gibi daha pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Eğer yaşanan sancı dinlenmeye rağmen geçmiyorsa fazla zaman kaybı yaşamadan doktora başvurulmalıdır.

]]>
İdrar Sancısı https://www.sanci.gen.tr/idrar-sancisi.html Thu, 15 Nov 2018 14:17:53 +0000 İdrar sancısı, İdrar sancısı tek başına bir hastalık değildir. Mutlaka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. İdrar sancısına neden olan en bilindik faktör idrar yolu enfeksiyonudur. Özellikle kadınlar İdrar sancısı, İdrar sancısı tek başına bir hastalık değildir. Mutlaka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. İdrar sancısına neden olan en bilindik faktör idrar yolu enfeksiyonudur. Özellikle kadınları etkileyen rahatsızlık idrar anında ciddi anlamda sancı ve yanmaya neden olur. Oldukça sıkıntılı bir durumdur ve bazen kendiliğinden bazen ise tıbbi tedavi ile kontrol altına alınabilir. Çok nadir durumlarda çocuklarda da görülen idrar yolu enfeksiyonuna ve beraberinde sancıya yol açan rahatsızlık genellikle bakteriler nedeniyle ortaya çıkar. Vücut tarafından kendiliğinden dışarı atılan bakteriler bazı durumlarda savunma mekanizmasını çökerterek enfeksiyon oluşumuna neden olur. İdrar yolunda ortaya çıkan enfeksiyonun en önemlin belirtisi idrar yaparken sancı ve yanmadır.

İdrar yolu böbrekler, mesane, idrar kanalı ve üretradan oluşan bir yapıdır. İdrar vücutta oluşarak bu yapılar tarafından dışarı atılır. Özellikle bakteriler tarafından meydana gelen enfekte nedeniyle idrar sancısı yaşanabilir. Enfekte böbrekler, mesane, idrar kanalı ya da üretrada meydana gelebileceği gibi tüm yapıda ya da tek bir yapıda da meydana gelebilir. Enfekte tek bir yerde ya da birkaç yerde birden oluştuğunda da idrar sancısı yaşanabilir. İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyona neden olan en yaygın mikrop, E.Coli mikrobudur. Enfeksiyon hangi bölgede meydana gelmişse farklı bir isim ile adlandırılabilir. Örneğin çok sık karşılaşılan ve kadınları etkileyen, idrarda ciddi anlamda sancıya neden olan enfeksiyon türü sistit yani mesane enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonu bakteriler haricinde daha pek çok nedenden dolayı da ortaya çıkabilir. Genital hijyene dikkat etmemek yine enfeksiyon ve beraberinde sancıya neden olur. Genital temizlik mutlaka önden arkaya doğru gerçekleştirilmelidir. Bu sayede dışkıda bulunan mikropların idrar yoluna ilerlemesi önlenir. Genital bölge tuvalet harici normal zamanda da temiz tutulmalıdır. Sentetik çamaşırlar yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli, günlük ped kullanılıyorsa belli aralıklar ile değiştirilmeli ve vajinal akıntı söz konusu ise bu durum ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Tüm bu faktörler idrar sancısını tetikleyebilir.

Mesanenin idrar anında tam olarak boşaltılamamasına neden olan bir durumun varlığı yine idrar sancısına yol açabilir. İdrar eğer mesanede fazla kalıyorsa enfeksiyona yol açan bakterinin çoğalma ihtimali artabilir.

Düzenli aralıklar ile idrara çıkmak, idrarı tam olarak boşaltmak ve idrar tutmamak bölgede oluşabilecek enfeksiyonu önlemek adına önemli adımlardır. İdrar akışı düzenli olduğu takdirde hem enfeksiyon önlenebilecek hem de idrar sancısı önlenebilecektir.

Bağışıklık sistemi vücudu birçok hastalığa karşı korumak için programlanmış bir sistemdir. Bu sistemde meydana gelen bazı hastalıklar ya da tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilir. Yine bu durumda vücutta enfeksiyon oluşma ihtimali artar. Enfeksiyon idrar yolu ile alakalı geliştiğinde idrar sancısı yaşanabilir.

Cinsel birliktelik de idrar sancısına yol açan bir etkendir. Cinsel yolla bulaşan her hangi bir enfeksiyon idrar yaparken sancıya neden olabilir. Cinsel birliktelik anında geçecek enfeksiyon ihtimaline karşı birliktelik yaşamadan önce ve sonra idrara çıkılması tavsiye edilir. Özellikle çok eşlilik yaşayan kişiler birliktelik anında diyafram ya da prezervatif gibi korunma yöntemleri kullanarak enfeksiyona karşı tedbir alabilir. Bu sayede hem enfeksiyondan hem de idrar sancısından kurtulmak mümkün olur.

]]>
Gebelikte Adet Sancısı https://www.sanci.gen.tr/gebelikte-adet-sancisi.html Thu, 15 Nov 2018 23:27:58 +0000 Gebelikte adet sancısı, kadınlar bazen gebelikleri süresinde karın ağrısı şikayetleri yaşayabilirler. Genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde kadınlar karın ağrısı çekerler.Özellikle bu karın ağrıları gebeliğin ilk d Gebelikte adet sancısı, kadınlar bazen gebelikleri süresinde karın ağrısı şikayetleri yaşayabilirler. Genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde kadınlar karın ağrısı çekerler.Özellikle bu karın ağrıları gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.Karın ağrıları çoğunlukla adet döneminin gecikmesi sürecinin ilk günlerinde ortaya çıkmaktadır.Aslında pek çok kadın bu süreci sanki adet oluyormuş fakat olamıyormuş gibi hissetmektedir.

Gebelik döneminde, ortaya çıkan karın ağrısının en önemli sebeplerinden biriside rahimi sabitleyen bağların gerilmesi sonucunda yaşanmaktadır. Çünkü gebelik sürecinde rahmin büyümesi onu tutan ve hatta çevreleyen zarlarında gerilmesine sebep olmaktadır.Bu durum genel olarak kadın tarafından karın ağrısı olarak algılanır ve sanki bir bıçak saplanıyormuş hissi verir.Ayrıca büyüyen uterus genellikle sinirlere ve çevre dokulara bası yapması sonucunda da adet sancısı gibi ağrılara neden olabilmektedir.Gebelik sürecinde bu ağrılar hemen her dönemde meydana gelir ,ancak en sık olarak gebeliğin 12 ile 20.hafta arasında saptanmaktadır.Karın ağrıları kişide tek yanında yada her iki yanında da görülebilmektedir.Genel olarak bu ağrılar kişinin ani hareket yaptığında veya gerinme durumlarında ortaya çıkmaktadır.Ayrıca meydana gelen ağrıların klinik olarak önemi olmamaktadır.

Gebelikte Adet Sancısı
Gebelikte adet sancısı ile meydana gelen karın ağrılarının diğer sebebi de kabızlık olabilir. Fakat karın ağrıları gebelik esnasında normal sayılabilir, hatta çok önemli olmayan ağrılar olarak da görülmektedir.Çoğunlukla meydana gelen karın ağrıları pek çok sebebe bağlı olmasına rağmen hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından tehlikeli durumlarla karşılaşılabilir.Özellikle gebeliğin belirli aralıklarında karın bölgesinin alt kısmında meydana gelen kramp ve ağrılarda düşüklere veya erken doğumunda sebebi olabilir.Ancak gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan karın ağrısı şikayetleri bazen dış gebeliğinde habercisi olabilmektedir.
]]>
Hamilelikte Adet Sancısı https://www.sanci.gen.tr/hamilelikte-adet-sancisi.html Fri, 16 Nov 2018 06:33:53 +0000 Hamilelikte Adet Sancısı, Hamileyken bazen ağrılarınız enteresan bir durum alabilir. Adeta tane ağrısı benzeri bir ağrı çekebilirsiniz. Bu konuda kaygı etmenize sebep yok iken kesinlikle doktorunuza başvurmanızı öneriyoru Hamilelikte Adet Sancısı, Hamileyken bazen ağrılarınız enteresan bir durum alabilir. Adeta tane ağrısı benzeri bir ağrı çekebilirsiniz. Bu konuda kaygı etmenize sebep yok iken kesinlikle doktorunuza başvurmanızı öneriyorum. Hamilelikte tane ağrısı benzeri bir ağrı ne demek doktorunuz sizin amaçlı araştıracaktır. Karın ağrısı hamilelik boyunca anında her dönemde karşılaşılabilecek bir yakınmadır. Bilhassa gebeliğin erken dönemlerinde birçok bayan karın ağrısından yakınır. Erken dönemlerde meydana çıkan karın ağrısı tane gecikmesini izleyen ilk birden çok gün içerisinde dahi meydana çıkabilir. Birçok bayan bunu adet olacakmışım fakat olamıyormuşum biçimde tarif eder.

Gebelikte görülen karın ağrısı ve rahatsızlığın en mühim nedenlerinden birisi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Rahim büyüdükçe onu yerinde tutan ve çevreleyen zarlarda gerilmeye yol açar. Bu gerilme kişi aracılığıyla ağrı biçimde algılanır. Bu çeşit ağrılar bıçak saplanır tarzda biçimde tanımlanır. Gerilme ağrıları her dönemde görülebileceği benzeri en sık 12-20. haftalar içinde saptanır. Tek tarafta ya da her iki yanda görülebilir. Anlık bir davranış ya da gerinme ile meydana çıkabilir. Bu ağrıların rastgele bir muayenehane önemi yoktur. Öte taraftan kabızlık ve mide yanması da ara ara karın ağrısına sürükleyebilir. Gebeliğin ileri dönemlerinde yükselen rahimin yarattığı baskı sebebi ile kaburgaların alt kısımlarındada ağrılar üstelik acı hissetmek mümkündür. Yeniden ileri dönemlerde braxton hicks kasılmaları olarak isimlendirilen rahim kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa sürükleyebilir. Hamilelikte Adet SancısıBebeğin bir çok kez bir noktaya vurması da o alanda hassasiyete sebep olabilir. Büyümüş meydana gelen uterus ara ara çevre dokulara ve sinirlere bası inşa ederek ağrıya sebep olabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme biçimde his değişiklikleri değişiklik edilebilir. Bunlar gebelikte normalde görülebilecek ve rastgele bir önemi olmayan ağrılardır. Fakat karın ağrısı çok fazla değişik nedenlere ilişkili olarak meydana çıkabilir ve hem bebeğin aynı zamanda annenin sıhhatini tehdit eden bir vaziyet olabilir. Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının altında kuvvetli kramplar biçimde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yeniden çok fazla erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken bölünmesi, ya da preeklampsi belirtisi olabilir. Bunlar haricinde gebelik ile alakası olmayan sebepler de karın ağrısına sebep olabilir. Apandisit, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, dejenere meydana gelen miyomlar, üstelik mide delinmesi dahi karın ağrısı şikayeti ile kendisini belirli eder. Bu nedenle her ne çeşit olursa olsun karın ağrısı şikayetiniz meydana çıktığında kesinlikle doktorunuzla görüşmeli ve onun fikrini almalısınız.
]]>
Mide Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sanci.gen.tr/mide-sancisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 07:39:37 +0000 Mide sancısına ne iyi gelir, Çeşitli nedenlerden ötürü bir reaksiyon vererek ağrıya sebep olabilmektedir. Uygulayacağınız kolay yollarla bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, fazla yiyecek yem Mide sancısına ne iyi gelir, Çeşitli nedenlerden ötürü bir reaksiyon vererek ağrıya sebep olabilmektedir. Uygulayacağınız kolay yollarla bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, fazla yiyecek yeme, vücudunuzun alışık meydana gelmediği gıdaları tüketme ve daha birçok sebepten ötürü yaşanabilen mide ağrıları gündelik rutininizi bozacak denli gösterişli olabilmektedir. Mide ağrısı çekerken bir bir şeyler yeme fikri kulağa güzel gelmese de birtakım gıdalar midenizi sakinleştirmek ve ağrıları hafifletmek amaçlı sizlere destekçi olabilmektedir.  
 
Uzmanlar, bu ağrılar geçene denli az yağlı, mideyi zorlamayacak, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi tavsiye ediyor. Şayet ağrılarınız, aldığınız tedbirlere nazaran 1-2  güne denli geçmezse alt kısmında yatan sebebi kesinleştirmek amaçlı bir hekime görünmelisiniz. 

Hafif Gıdalar: Mide ağrılarını hafifletmek amaçlı mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz. Ekmek, tost, muz, pilav (pek nadir yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) benzeri besinler sindirim sistemini çok zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını, en azından daha çok şiddetlenmemesini sağlayabilir. Yemekleri ağır ağır ve çiğneyerek yiyecek sindirim sistemine binen yükü azaltacaktır. 

Sıvılar: Mide ağrılarıyla beraber ishal varsa, kaybettiğiniz suyu gün boyu bol su içerek geriye koymalısınız. Şayet beden çok susuz kalırsa mide bulantısı şiddetlenir ve halsizlik hissedersiniz. Beden amaçlı gerekli olan elektrolitleri içerir sporcu içeceklerinden aşırıya kaçmamak şartıyla tüketebilirsiniz. 

Mide Sancısına Ne İyi Gelir
Mide Ağrısı Ne Türlü Geçer, Yanmasına Hangi Bitkiler, Yiyecekler ve Çaylar İyi Gelir 
 
Mide yanması reflü semptomları olabilmekle beraber geçici de olabilmektedir. Yanması ve mide ağrısı amaçlı iyi iştirak eden bitkiler ve öbür gastrite iyi iştirak eden natürel iyileştirme yollarını aşağıdan sırasıyla görebilirsiniz. Mide ağrısı ve mide yanması, insanı huzursuz eden üstelik birçok vakit stresli ve yorgun günler geçirmesine neden olan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, bir sağlık sorunu belirtisi olabileceğinden hekime gidilmelidir fakat kısa müddetli ve belli bir süre bir rahatlama amaçlı birtakım yiyecekler ve bitkilerin yararları vardır. 

Midedeki Ağrılar ve Yanma Ne Türlü Geçer 

Mide ağrısına iyi iştirak eden içecekler ve bitkisel çaylar: Başlama olarak da mideyi rahatlatan natürel bitki çaylarıyla başlamak iyi olacaktır. Bu içecekler, vücutta bir araya iştirak eden gazın atılarak midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Nanasıl yapılmış olan çaylar ise, nanenin sakinleştirici ve ağrı kesici tesiri ile yakıntıları ve mide yanmasını azaltmaktadır. 

Papatya çayı: Mide mukozasını rahatlatarak ağrıyı hafifleten bitkisel papatya çayı, imalatı da kolay bir içecektir. Mide ağrısını hafifleten papatya çayını 2 orta boy kaşık papatya kurusuna kaynamış suyu dökerek, limon damlatın; ağzı kapalı olarak da 10 dk demledikten ardından ılık olarak da amaçlı. 

Tarçın çayı: Bir fincan kaynamış suya bir orta boy kaşık tarçın karıştırılarak, birden çok damla limon sıkılır ve içecek ağzı kapalı olarak da demlendirilerek, ılık olarak tüketilirse mide içinde yanma şikayeti azalacaktır. 

Ballı-Tarçınlı ılık Su: Hazımsızlık orijinli karındaki ağrısına bal tarçın ikilisi oldukça iyi gelmektedir. Bunun amaçlı bir fincan kaynamış suyla bir orta boy kaşık balı karıştırarak, bir çay kaşığı tarçını ekleyiniz. Karışımı ağız kısmını kapatarak 5 dk demlendirip, birden çok damla limon sıktıktan ardından ılık olarak da içebilirsiniz. 

Basit öneriler
 • Ağrınız ba]]> Gaz Sancısı Belirtileri https://www.sanci.gen.tr/gaz-sancisi-belirtileri.html Fri, 16 Nov 2018 14:29:16 +0000 Gaz sancısı belirtileri arasında karında şişlik ve karın ağrısıdır. Ayrıca geğirme ve çok gaz çıkartma da görülebilir. Kişideki kalın bağırsağın sağladığı gaz hassasiyeti ve bağırsakların ne kadar gaz ürettiği Gaz sancısı belirtileri arasında karında şişlik ve karın ağrısıdır. Ayrıca geğirme ve çok gaz çıkartma da görülebilir. Kişideki kalın bağırsağın sağladığı gaz hassasiyeti ve bağırsakların ne kadar gaz ürettiği ve yağ asidi absorbe ettiğine bakılarak belirtilerden gaz sancısı olduğu teşhis edilir. Yemek sonrasında mide dolu olduğu için geğirme meydana gelebilir. Bu geğirme sıklığına göre normal kabul edilir. Yemek yerken aşırı hava yutan kişilerde daha fazla geğirme olmaktadır. Şişkinlik, karın ağrısı, geğirme gibi bulgular  gaz sancısının belirtileri olabileceği gibi aynı zamanda reflü, mide fıtığı, gastrit, ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarının da belirtisi olabilir. Meganblase sendromu ve gazbloat sendromu olmak üzere iki tane kronik gaz sendromu bulunmaktadır. Yemek yeme esnasında aşırı hava yutma, midede şişkinlik, tıkanma hissi ve kalp krizine benzeyen nefes darlığı gibi belirtiler görülüyorsa bu durum meganblase sendromudur. Reflü ameliyatları sonrasında oluşan gazbloat sendromu ise geğirme ve kusma gibi durumlar görülebilir. Sürekli geğirme ülser, safra kesesi taşı ve reflü gibi hastalıkları belirtisi olabilir. Ayrıca psikolojik sorunlar da gaz sancısına neden olabilir. Özellikle depresyon ve ankisiyete bozuklukları aşırı endişe hallerinde hava yutulmasına yol açacağından gaz sorunlarına da neden olmaktadır. Çok fazla gaz çıkartmanın diğer nedenleri ise ağır karbonhidrat tüketiminden dolayı görülen sindirim sorunları, kalın bağırsakların aşırı bakteri üretmesi veya soğan, domates ve biberli gıdaların sıkça tüketilmesidir. 

  Gaz Sancısı Belirtileri
  Günde 15 defa gaz çıkarmak normal kabul edilmektedir. Kişinin mide ve bağırsağının gaza karşı hassasiyetinin artmış olması çok fazla hava olmamasına rağmen hava varmış gibi şişkinlik görülmesine de yol açabilir. Bağırsak çalışma bozuklukları karında şişkinlik yaratır. Bağırsak adelelerinde kasılma olan kişilerde gaz sıkışması olabilir. Splenik fleksra sendromu adı verilen bu durumun belirtileri arasında karnın sol üst kısmında oluşan şişkinlik ve ağrı yer alır. Ayrıca bağırsak iltihaplanmasında ve bağırsak kanserlerinde de karın bölgesinde şişkinlik görülebilir. Aşırı yağlı yemek yenilmesi gaz sancısı ve şişkinlik yapabilir. Gaz kalın bağırsağın sol bölgesinde toplanmışsa kalp sıkışması da beraberinde görülebilir. Kalın bağırsağın sağ bölgesinde gaz toplanırsa safra kesesi veya apandisit ağrısı ile karıştırılabileceğinden mutlaka doktora gitmek gereklidir. Özellikle yemek yerken ve konuşurken hava yutarız. Bu hava karın bölgesinde sıkışarak birikir. Vücuttan atılmayan, mide ve bağırsaklarda dolaşan hava bir süre sonra gaz sancılarına ve kramplara neden olur. Gaz sancısı durumunda gazın dağıtılması için bir bardak ılık su içilmelidir. Ayrıca sıkan dar kıyafetler çıkarılmalıdır. Yüz üstü uzanıp sırt ve bel bölgesine masaj yapılması da gazın daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Soğan, sarımsak, yağlı kızartmalar ve baklagillerin tüketimine dikkat edilmelidir. Vücudunuzda gaz yapan yiyecekleri tespit ederek daha az tüketmelisiniz. Yemeklerden sonra bitki çayları özellikle nane, papatya, rezene ve zencefil çayı tüketmek gazın oluşmasını önleyecektir. Ayrıca pipetle içecek içmek, sakız çiğnemek, yapay tatlandırıcılar tüketmek gaz sancısını arttırabilir. Yemeği çok hızlı yemek, iyi çiğnemeden lokmaları yutmak ve yemek yerken konuşmak hava yutmanıza neden olacaktır. Kalp krizine benzeyen gaz sıkışmaları genellikle birbiri ile karıştırılmaktadır. Yediğiniz yiyeceklere rağmen hala gaz sorunu varsa, terleme ve sırt bölgesinde ağrı varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. 
  ]]>
  Hamilelikte Kasık Sancısı https://www.sanci.gen.tr/hamilelikte-kasik-sancisi.html Sat, 17 Nov 2018 09:39:40 +0000 Hamilelikte kasık sancısı, bir çok nedeni vardır. Doktorlar gebelikte görülen karın ağrısı ve kasık ağrılarının acil durumu işaret edebileceğini söylerler. Hamileler, ağrı ile birlikte görülen kanama, bulantı, kusm Hamilelikte kasık sancısı, bir çok nedeni vardır. Doktorlar gebelikte görülen karın ağrısı ve kasık ağrılarının acil durumu işaret edebileceğini söylerler. Hamileler, ağrı ile birlikte görülen kanama, bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetlerde hemen doktora başvurmalıdır. Hamileliğin 0-12 haftasındaki ağrıları 3'e ayıran doktorlar fizyolojik ağrıların dinlenme ile düşük belirtisi olan ağrıların hafif tedavi ile düzelebileceğini, dış gebelik ağrılarının da cerrahi müdahale gerektireceğini söyledi. Hamileliğin ikinci evresi olan 13-26 arası haftalarda görülen ağrıları ise değerlendiren doktorlar fizyolojik ağrıların bu evrede  tedavi gerektirmediğini, rahim ağzı yetersizliğinden kaynaklanan bağlı ağrıların ise rahim ağzına koruyucu dikiş atılarak hamileliğin devamının sağlanması ile önlenebileceğini belirtti. Hamileliğin üçüncü evresinde, yani 27-40 haftaları arasında görülen ağrılar önemli ağrılardır. Ve en riskli ağrı gruplarıdırlar.

  Hamilelikte  karın ve kasık ağrılarının nedenleri:

  • Hamileliğin son aylarında da yalancı doğum sancıları karın, kasık ağrılarına sebep olabilir.
  • Hamilelikte kabızlık hali, şişkinlik hali, gaz durumu karında rahatsızlık ve ağrıya sebep olabilir.
  • Yumurtalıklarda var olan kist kasık ağrılarına sebep olabilir.
  • Hamilelikte karın veya böğürlerde ağrı durumu ile birlikte ateş hali, bulantı hali, kusma durumu idrar yaparken yanma hissi veya idrarda kan gibi bulgular idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.
  • Karın bölgesinin  üst kısmında özellikle sağ üstte karaciğer bölgesin tarafında  ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı durumu, kusma hali, bulanık görme gibi belirtiler  tansiyon yükselmesine işareti edebilir.

  Hamilelikte Kasık SancısıHamilelikte kasık ağrılarının zamanı:

  Kasık ağrıları hamileliğin  ilk aylarından itibaren başlar. ve anne adaylarının büyük bölümü hamileliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısından şikayet ederler. Bazı hamileliklerde kasık ağrıları hamileliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlar. Hamilelikte  karın ve kasık ağrıları ilk hamilelikte erken hissedilmeye başlar. Daha Sonra ki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce hamilelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar hamileliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak gelişir ve hissedilir.Ağrıları azaltmak  için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir konumda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlar.Ilık bir duş yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardım eder.

  Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

  • Ağrılarla birlikte ateş hali, titreme durumu, kanama başlaması veya artmış durumda vajinal akıntı olduğunda
  • Tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği, halsizlik artışı var ise
  • Karın agrısı, kasık ağrıları ile birlikte idrar şikâyetlerinde artış
  • 7 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir sorunun belirtisidir. Bu sebeple uzun süren karın ve kasık ağrılarında fazla vakit harcanmadan doktora başvurmalısınız.

  Hamilelikte kasık fıtığı, kasık fıtığı gebe bir bayanın normal doğum yapmasını engel olmaz. Fakat normal doğum yapmak ve ıkınma hali kasık fıtığı riskini arttırabilir. Kasık fıtığı zayıf olan karın duvarının yırtılması ve iç organların bu yırtıklardan dışarıya kendini atması  veya sarkmasıdır. Kasık fıtığı, karın bölgesi kasıklarında en çok görülen hastalıktır ve genelde erkeklerde görülür. En belirgin belirtisi şişliktir. Genelde  ayakta iken ağrı  belirgindir ve uzanınca ağrı kaybolur. Herhangi bir özel durum yok ise fıtığın teşhisi ile birlikte en kısa sürede ameliyat edilmelidir. Fıtık  Ameliyatı son derece basit ve hastanın taburcu olma süreci  de oldukça kısa bir süredir.

  Hamilelikte veya hamilelik öncesi oluşan kasık fıtığı, gebelik süresince sürekli doktor muayenesi ve gözetimi altında olmalı]]> Rüyada Doğum Sancısı Çekmek https://www.sanci.gen.tr/ruyada-dogum-sancisi-cekmek.html Sat, 17 Nov 2018 12:08:01 +0000 Rüyada doğum sancısı çekmek, kişinin bütün dert ve sıkıntılarından kısa bir zamanda kurtulacağına işaret etmektedir. Kişinin bir yerlerden beklediği huzurlu, güzel ve mutlu günlerin çok yakında olduğuna müjdeleyen bir Rüyada doğum sancısı çekmek, kişinin bütün dert ve sıkıntılarından kısa bir zamanda kurtulacağına işaret etmektedir. Kişinin bir yerlerden beklediği huzurlu, güzel ve mutlu günlerin çok yakında olduğuna müjdeleyen bir rüyalardan birisidir. Çalışma, sabır ve azimle yaşanan tüm sorunların çözüleceğine ve biraz daha zamana ihtiyacın olduğuna yorumlanır. Rüyasında doğum sancısı çeken kimse aynı zamanda bir ev taşır veya bir ev yada arsa satın alır. Zor ve sıkıntılı geçecek günlerden sonra gelecek olan iyi günlere işaret eder. Rüyada doğum sancısı çekmek, rüya sahibinin bütün sıkıntılarından ve maddi ve manevi dertlerinden kurtulması için çok fazla beklemeyeceğine delalet eder. Bu rüyayı gören kimsenin ümit ve arzu ettiği güzel günlerin oldukça çok yakınında olduğuna işaret eder. Bu rüya genellikle bu şekilde güzel günler ve huzurlu geçecek bir hayatın müjdeleyen rüyalardır. Rüya gören kimse sabırla beklemeli, dilediklerinin olması için az zaman olduğunu bilmelidir.

  Bu tür rüyalar bazı yorumcular rüya sahibi kişinin ev taşımasına ya da ev, arsa, bahçe gibi taşınmaz bir yer sahibi olacağına yorumlanır. O zamana kadar sıkıntılı günler geçirmiş ve yorucu yolları aşmış olan rüya sahibi artık mutlu günlerin geleceğini bilmelidir. Bu rüyayı gördükten sonra hayatında çok şeyin olumlu anlamda değişeceğini ve kendisinin hayırları olayların geleceğini bilmesi gerekmektedir.

  Rüyasında doğum sancısı çekerek, daha sonra ise doğum yaptığını gören kişiler için,  maddi anlamda rahata ve huzura erme olarak yorumlanır. Rüya sahibi kişinin bekar ise, yakın zaman içerisinde hayırlı bir kısmet bulup onunla evleneceği, doğumda çekilen sancılardan sonra,  doğumun gerçekleşmesi her zaman hayırlı ve olumlu etkileri olan güzel sonuçlanan rüyalardan birisidir. Rüya sahibinin durumuna, bulunduğu ortama ve yaşadığı döneme göre değerlendirilir. Rüyayı gören kişi erkekse, yani doğum yapan kişi erkek olursa, olumsuz bir rüya olup, bu onun sağlığının bozulacağına işaret eder. Çok ciddi ve önemli bir hastalığının yakın zamanda ortaya çıkacaktır. 

  Rüyada Doğum Sancısı Çekmek

  Rüyasında doğumla sağlıklı bir bebek doğurmak kişinin yaşamını olumlu anlamlarda değişecektir. Hayatına etki edecek bazı gelişmelere duyarlı olmalıdır. Doğumdan sonra bebeğin çirkin olması halinde, rüya sahibinin yaşamında sıkıntılı ve üzücü gelişmelerle karşılaşacak ve hayatı oldukça etkilenecektir. Rüya sahibi erkek ise, bu iş ve çalışma yaşamında olumlu ya da olumsuz gelişmelere işaret eder. Güzel bir bebek görmek maddi anlamda güzel şeylere, çirkin bebek ise tam tersi olumsuz kötü gelişmelere yorumlanır.

  Rüyada doğum sancısıyla birlikte doğum yapan kimsenin kız çocuğu sahibi oldu ise, gerçek hayatında çok mutlu olup sevineceği müjdeli bir haber almaya işaret eder. Çok uzakta olan bir akrabası, arkadaşı yada sevdiği varsa, buna kavuşacak, özlem bitecek ve yaşamında huzuru bulacaktır. Rüyayı gören kişi gerçek yaşamında da hamile olan biriyse, gerçek hayatındaki doğumda erkek çocuğu olacağına bir işaret olur. Genelde hamile olan kişiler bu rüyayı gördüklerinde tersine yorumlarlar ve erkek çocuk doğurduğunu görürse, bu durumda kız çocuğu olacağını düşünebilir. Aslında doğumla erkek bebek doğurduğunu gören kimse için, çok büyük ve önemli işlerin halledileceğine yorumlanır. Rüya sahibi kişi maddi anlamda zengin olarak rahatlayacak ve huzurlu olacaktır. Rüyada doğum sancısı çekmek ve çocuk doğurmak, rüyayı gören kişinin yaşamın bütün nimetlerinden yararlanacağına ve mutlu, mesut ve ferah içinde olacağına yorumlanır.

  ]]>
  Basur Sancısı https://www.sanci.gen.tr/basur-sancisi.html Sat, 17 Nov 2018 14:32:05 +0000 Basur sancısı, hemoroid (basur) makat bölgesindeki damarların genişlemesinin sonucudur. Hemoroidin ana sebebi kabızlıktır ve genetik özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hasta olanların çoğunda uzunca devam eden kabızlık vardı Basur sancısı, hemoroid (basur) makat bölgesindeki damarların genişlemesinin sonucudur. Hemoroidin ana sebebi kabızlıktır ve genetik özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hasta olanların çoğunda uzunca devam eden kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs yer almaktadır. Hemoroid sağlık meselesi toplumda çok yaygın yer almaktadır. 
   
  Basur ağrısı ne türlü geçer  

  Basur ağrısını geçirmek amaçlı bitkisel tedaviler uygulayarak ağrıyı azaltmak üstelik basur meselesine son sunmak amaçlı güzel bir yoldur. Basur, sağlık meselesi mertebesi ve hastanın vaziyetine yönelik iyileştirme  uygulanmalıdır. Evde tatbik edilen tedaviler içinde ılık suya oturarak adalelerin deşarj olması sağlanır ve basur ağrısı azalır. Bunun yakınında suyun içerisine karanfil çayı konularak basur ağrısı belli bir süre ek olarak geçer. Basur ağrısını azaltmak amaçlı hazırlanan bir öbür yöntem de sıcak durumda olan tuğlaya (duvak) oturarak rahatlama sağlanır. Basur şişmiş ise sülük yapıştırarak ta basur ağrısı geçer. Basurun üst kısmına yapıştırılan sülük içi pis kan dolu durumda olan basur memesindeki kanaat emerek şişliği azaltır ve rahatlama olanağı sağlar. 
  Basur ağrısı ne türlü geçer sualine verilecek en mühim karşılık dışkılama alışkanlığıdır. Tuvalet sonrası makat bölgesinin tahriş edilmeden bol su ile yıkanarak hijyen sağlanması, makattan dışarı çıkan memelerin bir ek olarak içeri itilmesi ağrı, kanama ve iltihaplanmayı önleyecektir. Bunun amaçlı parmağınıza vazelin sürerek dışarı çıkan basur memelerini yavaşça içeri ittirin. Aksi taktirde dışarıda olan basur memeleri müesseseye yapar ve ağrı yapmasına yol açar. Basur ağrısını azaltmak amaçlı ılık suda oturmak ve öbür yöntemler acınızı hafifletecektir.Fakat bu yöntemler yalnızca basurun ağrısını dindirir. Basuru geçirmez. Basurdan temelli arınmak istiyorsanız basur bitkisel iyileştirme yollarını uygulamalısınız. Hemoroid bilhassa uzunca zaman kabızlık ardından görülür.  Bilhassa kişi tuvaletini yaptıktan sonra peçeteye sildiğinde kırmızı renkte bulaşma olur. Benzer sürede makatınızda şişliklerde (meme ucu benzeri) ele gelebilir. Memelerin vaziyetine yönelik hemoroidin safhası belirlenir. Kabaca ileri evre hasta kişilerde tuvalet yaparken memeler dışarı gelir ve kişi onları tuvaletini yaptıktan sonra eliyle geriye itmek zorunda kalır. Hamilelerde fazlalaşan hormonların (progesteron) tesiriyle barsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık ortaya çıkar bu nedenle hemoroid meydana gelmesi ve var durumda olan hemoroidin şikâyetlerinin artışı görülür. Bazen siroz benzeri portal ven basıncını artıran vaziyetlerde da hemoroid gelişebilir. Bu nedenle bir hekim aracılığıyla değerlendirilmenizde yarar var. Tedavi Metodunda öncelikli olarak da kabızlığınızı giderecek tarzda posalı yiyecekler (meyve, sebze türü yiyecekler, kepekli ya da tam buğday unundan inşa edilmiş ekmek vs.) yemeniz, tuvalette fazla miktarda ıkınmamanız sizi rahatlatır.  
  Basur Sancısı 
  Basura iyi gelen yiyecekler 
   
  Basur oluşumuna etki eden en mühim etken hiç kesinlikle ki kabızlıktır. Bunun amaçlı basura iyi iştirak eden yiyecekler kesinlikle posa istikametinden zengin durumda olan lifli yiyecekler olmalıdır. Basura iyi iştirak eden yiyecekler sırasıyla vermeden öncesinde basura ne faydalıdır ilk öncesinde bunu hatırlatma yapmakta yarar var. Bununla beraber bol bol su amaçlı,kişisel tuvalet temizliğine İlgi edin bununla beraber hamam sauna benzeri sıcak durumda olan yerlerde bulunmayın ve dar elbiseler giyinmeyin. Basura iyi iştirak eden lif istikametinden zengin besinlerle (meyve, sebze, kepekli ekmek) balanslı beslenin. Basura iyi iştirak eden yiyeceklerin en başında lifli besinlerle sebze, meyve ve kepekli un mamulleri beslenme en önemlisidir. Bunlar; 
  Kepekli ekmek, yulaf ezmesi, keten, susam, sebze ve meyve (meyveyi kabuğu ile yiyecek gereklidir)  Beyaz ekmek, çikolata, hamurlu yiyecekler, siyah çay ve kahveden uza]]> Yumurtlama Döneminde Sancı https://www.sanci.gen.tr/yumurtlama-doneminde-sanci.html Sun, 18 Nov 2018 04:20:21 +0000 Yumurtlama Döneminde Sancı; kasığın her iki tarafında bulunan yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin, çatlayarak serbest kalması sonucu keseden yumurtanın çıkması olayına yumurtlama denmektedir. Rahim, rahim mukozası ile yu Yumurtlama Döneminde Sancı; kasığın her iki tarafında bulunan yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin, çatlayarak serbest kalması sonucu keseden yumurtanın çıkması olayına yumurtlama denmektedir. Rahim, rahim mukozası ile yumurtlamaya hazırlanmaktadır. Çoğunlukla yumurta 12-24 saat arası yaşam sürdürmektedir. Eğer döllenme oluşmaz ise kan, adet dönemi boyunca akıntıyla dışarı atılmaktadır. Eğer döllenme meydana gelmiş ise yumurta 6-12 gün rahim duvarına yerleşir. Bu durum sağlıklı olan her kadında her ay düzenli olarak tekrar eder. Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Örneğin; adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur. Her adet döneminde yumurtlama sadece bir kere olmaktadır. Ovulasyonun ikinci defa olma ihtimali neredeyse imkansızdır. Eğer birden fazla yumurta olgunlaşır ise birbirlerini 24 saat içinde bırakırlar. Yani her kadının her ay sadece bir defa ovulasyon dönemi olmaktadır.

  Yumurtlama Döneminde Sancı
  Yumurtlama Döneminde Sancı; diğer bir adı mittelschmerz ( orta ağrısı) olan yumurtlama döneminde görülen bazen bütün kasıkta bazı zamanlarda sadece tek yönlü olarak yaşanılan adet sancısına benzer ağrıya denmektedir. Sancı birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen, tipik künt bir ağrıdır. Az bir kanamayla birlikte veya tek başına olabilmektedir. Sebebi tam olarak belli değildir. Bir teoriye göre, yumurtalıkta yumurtayı salıvermek için aralanan folikülün içindeki sıvının karın boşluğuna akarak rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kanamanın sebebi ise yumurtlama esnasında östrojenin aniden düşmesi olarak görülmektedir. Ağrının yeri ve zamanlaması genellikle Mittelschmerzin tanımlanmasına yardım etmektedir. Bazı ender durumlar da ağrının şiddetli apandisitle karıştırılmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık hiçbir önemli bozukluğun belirtisi değildir.
  ]]>
  Sol Kasıkta Sancı https://www.sanci.gen.tr/sol-kasikta-sanci.html Sun, 18 Nov 2018 04:42:58 +0000 Sol Kasıkta Sancı; Bütün hastalıklar da bulunduğu gibi ürolojik olan hastalıklarda da hasta şikayetlerini dinlemenin teşhisdeki önemi büyüktür. Yeteri kadar ve doğru olarak bir öykü alınması hekimi daha kısa zamanda te Sol Kasıkta Sancı; Bütün hastalıklar da bulunduğu gibi ürolojik olan hastalıklarda da hasta şikayetlerini dinlemenin teşhisdeki önemi büyüktür. Yeteri kadar ve doğru olarak bir öykü alınması hekimi daha kısa zamanda teşhise doğru yakınlaştıracaktır. Bu sebepten ürolojik şikayetlerin ürologlarca iyi değerlendirilmesi ve süratli bir şeklide yorumlanması gerekmektedir. Hastanın durumunu almak, bilgilenmek için kullanılan yollarla ve hekimin becerisine bağımlı olan bir sanattır. Bu sanata hastaların katkısı oldukça büyüktür. Doktora başvurduğunuz zaman o kısımla ilgili hangi şikayetlerin aktarılması gerektiğini bilmek de oldukça önemlidir ve doktorunuzun size daha erken teşhis koymasını sağlar.

  Bu sebeple şikayetlerinizi hangi önem sırasıyla söylemenizde önem arz etmektedir. Bu kısımda yer alan bilgiler genel sağlık bilgilerinin yanı sıra ürolojik hangi şikayetlerin bulunabileceği ve bunların hangi hastalıklarda gözükebileceği detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Genel durum bozukluğunda dikkat edilmesi gerekenler. Ateş ve kilo kaybı dikkatli bir biçimde araştırılmalıdır. Basit bir idrar kesesi iltihabı ateşsiz iken böbrek etli dokusunu tutan iltihaplar yada ani bir şekilde oluşan prostat iltihapları titremeyle beraber 40 dereceye kadar yükselen ateşle seyreder .Bazen böbrek kanseri yüksek ateşe eşlik eder. Kronik böbrek iltihaplanmalarında ise ateş olmazken bu iltihabın olmadığı manasına gelmez.

  Kanserlerin ileri döneminde veya klinik tabloya enfeksiyon eşlik ettiği zaman kilo kaybı oluşur. Ayrıca, kanserlerde, kronik iltihabi hastalıklarda ve böbrek yetmezliklerinde genel bir halsizlik, bitkinlik durumu vardır. Ürolojik kökenli ağrıların oluştuğu yerler, Ürogenital sistem hastalıklarında lokal ve daha fazla da yansımalı ağrılar gözlenmektedir. Lokal ağrı, hastalıklı organ çevresinde yada yakınında hissedilir. Bu ağrı daha fazla yanlarda, böğürde ve son kaburganın hemen altında duyulmaktadır.

  Sol Kasıkta Sancı

  Yansımalı olan ağrılar ise organdan kaynaklanmasına karşın organdan uzakta duyulan ağrılardır. Örnek olarak üst idrar kanalında bulunan taşın ağrısı aynı taraf yumurtanın üstünde şiddetli ağrıya sebep olur. Böbrek ağrısının hissedildiği yerler, tipik olan böbrek ağrısı böğür olarak adlandırılan vücutta son kaburganın hemen alt kısmında yanlara doğru duyulan künt ve sürekli ağrı biçimindedir. Bu ağrı çoğunlukla kaburga alt kısmından göbeğe doğru yada alt karın kısmına doğru yayılır. Böbreğin etrafını saran zarın ani bir şekilde gerilmesine sebep olan hastalıklar bu cins ağrılara sebep olabilir. Tıpkı akut iltihaplanmalar veya taşa bağlı tıkanıklıklarda bu ağrılar duyulabilir.

  Yalancı böbrek ağrısı, tam olarak böbrek ağrısına uyan çevrede duyulan fakat aslında böbrekten kaynaklanmayan ağrıdır. Her gün binlerce hasta üroloji polikliniklerine yan ağrısı şikayeti ile başvurur fakat bunların bir bölümünde böbrek ağrısı oluşmaz. Ağrıya neden olan bu çevredeki omurga kemiklerine yakın seyreden sinirlerin uyarılmasıdır. Tıpkı böbrek ağrısı gibi hissedilir. Gerçek olmayan böbrek ağrısı, gerçek olan böbrek ağrısından ayırt edilmesi, özelliklerden herhangi birisi bulunuyor ise çoğunlukla ağrı böbrekten kaynaklanmıyordur.

  Pozisyonla faklılık gösteriyorsa. Ağrı bir ağır kaldırma neticesinde başladıysa. Ağrı yüksekten düşme neticesinde başladıysa. Ağrı çarpma neticesinde başladıysa. İnsan sabah uyandığı zaman belinde bir sertlik bulunuyorsa ve bu sertlik gün içerisinde giderek azalıyorsa. Fiziksel zorlanmalarda ağrı artıyorsa. Engebeli yolda araba kullanırken ağrı artıyorsa. Belli pozisyonda yükseliyor, hastayı uykudan kaldırıyor ve pozisyon değiştirdiğinde ağrı geçiyorsa. Ağrı bel hareketlerinden etkileniyorsa.

  Üst idrar kanalı ağrısının duyulduğu yer. Bu ağrı daha fazla taş düşürme esnasında hissedilmektedir. Taş kanalın üst kısmında ise erkeklerde aynı taraf yumurtada, kadınlarda kadın yolunda duyulabilir. Aşağı doğru ilerlediği zaman karın ön tarafına ve kasıklara doğru vuran bir]]> Kolik Sancısı https://www.sanci.gen.tr/kolik-sancisi.html Sun, 18 Nov 2018 20:56:40 +0000 Kolik sancısı, kolik sancısı yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan gaz sancılarıdır. Hafif veya şiddetli olarak hemen her bebek bu sancı ile karşılaşır. Bu durum bebeğe zarar vermeyen belli bir süre devam eden ve daha sonra geç Kolik sancısı, kolik sancısı yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan gaz sancılarıdır. Hafif veya şiddetli olarak hemen her bebek bu sancı ile karşılaşır. Bu durum bebeğe zarar vermeyen belli bir süre devam eden ve daha sonra geçen fizyolojik bir durumdur. Bebekler dünyaya tam olarak gelişmemiş olan mide bağırsak sistemi ile gelir bu nedenle bu sancılar oluşabilir. Bebekler emdikten sonra kramp şeklinde ağrılar oluşur. Fakat bu başka rahatsızlıklar ile karıştırılmamalıdır. 


  Kolik sancısına neden olan ve arttıran sebepler
  • Sık sık ve düzensiz beslenme
  • Erken dönemde ek gıdaya başlama
  • Şekerli su içirilmesi
  • Bebeklerin emziklerinin bala veya pekmeze batırılması
  • Çok erken aylarda olmasına rağmen bebeğe nişastalı gıdalar verilmesi
  • Meyve ve meyve sularının çok içirilmesi
  • Olgunlaşmamış meyvelerin verilmesi
  • Gereğinden çok fazla veya az su içirilmesi
  • İyi temizlenmemiş şişe kaşık ve emzikler kullanılması
  • Altının uzun süre ıslak kalması
  • Bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması
  • Uzun süre aynı konumda yatırılması
  • Bebeğin kundaklanması ve hareket kabiliyetini sınırlayacak şekilde sarılması
  • Anne sütü verilirken annenin gaz yapan yiyecek tüketmesi 
  Kolik Sancısı
  Kolik sancı belirtileri,  kolik sancı çeken bebekler sık sık emmek ister fakat kısa süre sonra ağlamaya başlar. Ayaklarını karnına doğru çeker ve ağlarlar. Beslendikten sonra ağlamaya başlar. Ayrıca karınları sert ve şişkindir. 

  Kolik sancıyı engellemenin yolları
  • Bebek mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmelidir.
  • Emzirme aralığınızen az iki saat de bir olmalıdır. 
  • Bebeği aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulundurmayın.
  • Bebeğinize dar kıyafet ve üst üste kıyafetler giydirmeyin. 
  • Bebeğinizi yan ya da karın üstü yatırın.
  • Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
  • Her beslenmeden sonra gazını çıkarın.
  • Karnına masaj yapın.
  ]]>
  Yenidoğan Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/yenidogan-gaz-sancisi.html Mon, 19 Nov 2018 20:55:49 +0000 Yenidoğan gaz sancısı, Gaz sancısı bebeklerde 2-3 hafta ile 4 ay arasında görülür. Çünkü,  henüz sindirim sistemi, düzene girmemiştir. Bazen bu sancılar anne ve babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Gaz sanc Yenidoğan gaz sancısı, Gaz sancısı bebeklerde 2-3 hafta ile 4 ay arasında görülür. Çünkü,  henüz sindirim sistemi, düzene girmemiştir. Bazen bu sancılar anne ve babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Gaz sancısının bazı belirtileri vardır. Bebeğin yüksek sesle ve aşırı ağlaması, karın şişliği, ayaklarını karnına doğru çekmesi bunlardan bazılarıdır. Gaz sancısını azaltmak mümkündür. Emziren annelerin, beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Çünkü annenin almış olduğu besinler, anne sütüyle bebeğe geçer. Bu yüzden annelerin salatalık, baklagiller ve kola gibi bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Bununla beraber, emzirme aralıklarına dikkat edilmeli, ortalama emzirme aralığı 2 saat kadar olmalıdır. Bebekler emzirilirken, dik pozisyonda tutulmalıdır. Memede uzun süre tutulmamalıdır.

  Yenidoğan Gaz Sancısı
  Gaz sancısı çeken bebeğin ilk önce sakinleştirilmesi ve kendini güvende hissetmesi gerekir. Bebeği kucağa alıp hafif sallamak faydalı olacaktır. Kucağınızda yüzü yere bakacak şekilde, kol üzerine yatırmak da rahatlatır. Banyodan sonra, yapılacak masaj ve beraberinde yapılacak olan egzersiz, ayaklarının sıcak tutulması da bebeğinize oldukça iyi gelecektir. Masajda hardal yağının kullanılması bebeğin sindirim sistemini uyararak, şişkinliğini alır. Gece yatmadan önce ayaklarının altına sıcak uygulanması da etkilidir, fakat fazla sıcak olmamasına dikkat etmek gerekir. Anason ve rezene de   gaz giderici özelliğe sahiptir. Fakat bunları kullanmadan önce doktorunuza danışma da fayda vardır. Bebeğin rahat hareket edebileceği kıyafetler tercih edilmelidir.
  Bebeklerdeki gaz sancısını gidermek için, bazı hatalar yapılıyor. Bebeğin yememesi gereken besinlerin yedirilmemesi ve aşırı yada az beslemek den uzak durulmalıdır. 

  Bebekler gaz sancısı nedeniyle mide ağrısı, uykusuzluk ve şişkinlik sorunları da yaşayabilirler. Yine de her sancıyı gaz sancısına bağlamamak gerekir. Başka sorunlar da gaz sancısına eşlik edebilir. Bu nedenle, doktor takiplerini ihmal etmemek gerekir.
  ]]>
  Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir https://www.sanci.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-giderilir.html Mon, 19 Nov 2018 23:29:00 +0000 Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Birçok bebekte gaz olabilmektedir, üstelik erişkinler çocuklarının ne civarı çok gaz çıkardığına şaşırabilirler. Bebeklerde gaz çoğunlukla geğirmek, karın şişliği, k Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Birçok bebekte gaz olabilmektedir, üstelik erişkinler çocuklarının ne civarı çok gaz çıkardığına şaşırabilirler. Bebeklerde gaz çoğunlukla geğirmek, karın şişliği, kramplar ve ağlama ile kendini gösterebilir. Çoğu zaman mühim bir rahatsızlık belirtisi değildir. Günde 14-23 kere gaz çıkarmak hem erişkinler hem de çocuklar amaçlı normaldir. 

  Gaz neden olur

  Gaz çoğunlukla gökyüzü yutmaktan ya da alınmış olan gıdanın olması gerektiği kadar parçalanıp hazmedilemediği için meydana çıkabilir. Çocuklar ağladıkları sırada fazla gökyüzü yutarlar ve daha çok gaz oluştururlar. Gaz oluşmasında bilhassa yiyeceklerin katkısı mühimdir. Meyvelerin ve meyve sularının içerisinde "sorbitol" denilen şeker alkolü yer alır. Bebek bunları olması gerektiği kadar hazmedemediği amaçlı gaz oluşturabilir. Benzer biçimde tahıllar (fasulye, bezelye, mercimek) ve sebzeler de (lahana, brokoli, karnabahar) hazmı zor gıdalar olduğundan gazı artırır. Bebekte gaz oluşmaması için de gazın oluşmasını önlemek amaçlı birden çok metot önerilebilir. Bunlardan bir tanesi çocuğu dik pozisyonda beslemektir. Bilhassa anne, bebeği emziriyorsa ve biberonla besliyorsa, bebeğin başını midesinden daha yukarda tutması lazımdır. Böylece süt, midenin alt bölümüne yerleşecek, gökyüzü daha yukarıda kalacak ve geğirmeyle boşalması basit olacaktır. Çocuğun çok gazı varsa kullanmakta olduğunuz biberonun ağızlığını değiştirmek faydalı olabilmektedir. Bilhassa anne göğsünün ucundan daha yavaş akıtan bir şişe ağzı, gaz oluşmaması amaçlı yarar sağlar. Daha doğrusu yavaş akıtan biberon başlıkları daha sağlıklıdır. Gaz sancısını gidermek amaçlı bazı önerilerimiz olacak;
  Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir
  • Bebeği geğirtmek, gazın basit çıkarılması amaçlı faydalıdır. Bebeği geğirtirken kullanılabilecek farklı pozisyonlar vardır;
  • Onu omzunuza dik pozisyonda bulundurarak sırtına vurabilir, 
  • Yüzükoyun kucağınıza yatırarak arkasını ovabilirsiniz, 
  •  Oturtur pozisyonda kucağınızda bulundurarak sırtına vurabilir, 
  •  Kolunuzu açıp bebeği yüzükoyun kolunuzun üzerine boylu süresince yatırarak kafasını elinizle tutup arkadan sırtına vurabilirsiniz.
  •  Bebek, geğirme pozisyonlarında şayet gaz çıkarmadıysa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırılır. Böylece gökyüzü ile sütün bölünmesi sağlanır, sonra arkasına vurularak bir daha geğirtilebilir.
  • Bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bir yabancı pozisyon ise bisiklet hareketidir. Elinizle bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş benzeri çevirirseniz gaz çıkarması basit olacaktır. 
  • Bebeği karın üstü yatırmak da faydalı olacaktır. Normalde bebeğin uyuması amaçlı yüzükoyun yatırılmasını hekimler çok öneri etmez. Fakat yeni beslenmiş bir bebek, gazını artık çıkarmadıysa, bir zaman gözlem altında bu pozisyonda kalması faydalı olabilmektedir. 
  • Bebeklere bazen gaz ilaçları verilebilir fakat çok büyük gazı olmayan bebeklere ilaç yerine bitki çaylarının (bilhassa içerisinde anason ve dereotu içerir çaylar) verilmesi yarar sağlar. 
  ]]>
  Yalancı Doğum Sancısı https://www.sanci.gen.tr/yalanci-dogum-sancisi.html Tue, 20 Nov 2018 12:17:46 +0000 Yalancı Doğum Sancısı, Çoğunlukla gebeliğin 6. ayından sonra başlayan ancak rahimde açılmaya veya doğuma sebep olmamış ağrılara "yalancı doğum sancısı"denir. Yalancı doğum sancıları tıp dilinde "Braxton Hicks kas Yalancı Doğum Sancısı, Çoğunlukla gebeliğin 6. ayından sonra başlayan ancak rahimde açılmaya veya doğuma sebep olmamış ağrılara "yalancı doğum sancısı"denir. Yalancı doğum sancıları tıp dilinde "Braxton Hicks kasılmaları" biçimde isimlendirilir. Bu tip ağrı ve sancıları gerçeklerinden bir biçimde ayırabilmek için gerekir. Hakikat ve yalancı sancıları birbirine karıştırmamak için ise iki ağrı tipi arasındaki değişiklikleri bilmek gerekir. 

Yalancı doğum sancıları ne türlü ayırt edilir 

Yalancı doğum sancıları çoğunlukla gebeliğin 24. haftasından sonra başlar ancak daha erken zamanlarda, söz gelişi 16. haftadan başlayarak da görülebilir. Yalancı doğum sancıları, rahimde gerilmeye sebep olmaz. Buna Bağlı Olarak bebeğin doğmasına konusunda bir bulgu olarak da değerlendirilemez. Hakikat tipteki doğum sancıları daima benzer biçimde, periyodik şekilde belirirken, yalancı tipteki doğum sancılarında çok özel bir periyodik bölünme görülmez. Bu tip ağrılar çoğunlukla düzensiz gelişir. Yalancı tipteki doğum sancıları vakit geçtikçe şiddetlenmeye veya sık sık belirmeye eğilimli değildir. Oturur veya yatar vaziyette olmak hakikat ağrıları dindiremez. Hamile kadının vaziyetini değiştirmesiyle birlikte yalancı tipteki doğum sancıları azalmaya veya yok olmaya cezalı kalır. Hamilenin davranış etmesi halinde da bu mahkumiyet sürdürür. Hakikat sancılar çoğunlukla yarım dakika ile bir dakika içinde devam ederken yalancı tipteki ağrılar daha kısa sürer (15-20 saniye). Yalancı doğum sancıları, hamile kişide fiziksel bir ağrı meydana gelmesine sebep olmaz, bu tip yalancı ağrılar çoğunlukla gebeye yalnızca huzursuzluk vermekle yetinir. Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, eskiden geleceğini ihtimal edemezsiniz.Yalancı Doğum SancısıHakikat doğum sancıları ise daima benzer aralıklarla itinalı gelir ve kaybolurlar. Yalancı doğum sancısının sıklığı ve şidddeti gittikçe artmaz. Hakikat doğum sancıları gittikçe sıklaşarak şiddeti artar. Yalancı sancılar  duruşunuzu değiştirmekle veya hareket etmekle geçer ancak hakikat ağrılar geçmez. Hakikat ağrılar 30-60 saniye içinde sürer. Yalancı ağrıların müddeti her defasında çok değişiklik gösterir, çoğunlukla daha kısa (15-20 saniye) sürer. Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok huzursuzluk verir tarzdadır. Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin veya esasen yatıyorsanız kalkıp belli bir süre yürüyün davranış edin. Bolca su için zira bedende su azalması da bu kasılmalara sebep olabilir. Bunlara nazaran bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Hamileler bu vaziyetlerde neler yapmalı 
Yalancı tip doğum sancıları esnasında gebelerden yapmaları istenen şey ilk olarak uslu olmaktır. Yer Aldıkları pozisyonu değiştirmek veya davranış etmek kolay ama gösterişli uygulamalardır. Bununla Birlikte hamilenin bol bol su içmesi de önem vermesi gerekli olan bir vaziyettir, zira vücudun su miktarındaki düşüşü bu tip ağrı ve kasılmaların sebebi olabilir. Bütün bu uygulamalardan sonra bile sancılar geçmezse profesyonel bir hekime müracaat etmek gerekir
]]> Normal Doğum Sancısı https://www.sanci.gen.tr/normal-dogum-sancisi.html Tue, 20 Nov 2018 18:09:02 +0000 Normal doğum sancısı, Anne ve babalar çocuk sahibi olmak istediği andan itibaren doğuma kadar  yaşanan güzel günler doğum gerçekleşeceği gün yaklaştıkça var olan heyecan artmaya başlar ve doğumun ilk belirtileri ile bir Normal doğum sancısı, Anne ve babalar çocuk sahibi olmak istediği andan itibaren doğuma kadar  yaşanan güzel günler doğum gerçekleşeceği gün yaklaştıkça var olan heyecan artmaya başlar ve doğumun ilk belirtileri ile birlikte zirveye çıkar. Bebek kucağa alındığında ise bilhassa annenin yaşadığı bütün sıkıntı ve acılar, çekilen ağrılar yerini tarifi mümkün olmayan mutluluğa bırakmaktadır. İşte bu yaşanan ağrılardan birisi de normal doğum sancısıdır. Normal doğum ise 40. haftasını doldurmuş bir anne adayında, bir fetusun rahim dışına plesanta ve zarları ile birlikte dışarı atılmasını ifade etmektedir. Anne adaylarının büyük bir kısmı ise tahmin edilen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta öncesi kadar doğum belirtilerini vermeye başlar. Bu yedi günlük süre de ise anne adayında düzenli olarak rahim kasılmaları başlamaktadır. Anne adayının sancı olarak hissettiği bu kasılmalara travay yada eylem ası verilmektedir. 

Bir anne adayı doğumunu normal yollardan sonlanabilmesi için, annenin rahimi ve kemik çatısı birde bebeğin sağlık durumu, rahimdeki yeri çok önemlidir. Doğumun gerçekleşmesi için ve rahim açılmasının sağlanmasına gerekli olan, rahimin düzenli bir şekilde  kasılması ve bu kasılmaların karşısında rahim ağzının açılması için engel bir durumun var olmaması gerekir. Rahim açılmasını sağlayan, açıldıktan sonra da devam eder ve bebeği rahim dışına doğru itmeye devam edecektir. İşte bu itmenin sağlanması ve devam etmesi için bebek uygun bir pozisyonda olmalı ve yine önünde hiç bir engel bulunmaması gerekmektedir. Yine normal doğumun olabilmesi için en son olarak, bebeğin devam edeceği yol ile bebek arasında bir uyum olması gerekmektedir. Yani bebeğin düşünülen normal şartlardan daha iri olması veya bebeğin çıkacağı yolun bebekten daha dar olması normal doğumun gidişatı çok etkileyecektir.

Normal Doğum Sancısı

Genelde normal doğumun yaklaşmasının ilk belirtileri düzensiz kasılmalarla ve halk arasında nişan gelmesi denilen durumlarla gerçekleşmeye başlar. Rahim ağzı gebelik boyunca sümüksü gibi bir yapı ile kaplıdır. Bu tıkaç görevi gören sümüksü yapı bebeği dışarıdan gelen etkenlere karşı koruma görevi görür. Doğum gerçekleşmesi başlamadan hemen önce rahim ağzında hafif bir açılmalar başlar ve bu tıkaç  görevi gören sümüksü yapı kanlı bir akıntı şeklinde vücuttan dışarıya atılır. Doğumun yaklaştığının erken belirtilerinden biri de düzensiz rahim kasılmaları şeklinde gerçekleşen ve annenin sancı duymasına neden olur. Anne adayı bu kasılmaları şiddetli ağrı olarak algılar. Yalancı doğum sancıları adı da verilen bu kasılmalar dinlenerek geçer ve genellikle şiddeti artmayıp, yavaşlayarak kendiliğinden sona erer. Doğumdan önce anne adayından suyun gelmesi doğumun bir başka belirtisidir. Genelde zarlar açıldığı zaman doğum yaklaşık sonra 24 saat içinde başlar. Bazı anne adaylarının doğum zamanları gelse bile rahim kasılmaları yaşanmaz. Bu durumda anneye yalancı doğum sancıları verilerek, doğumun gerçekleşmesi sağlanır. Buradan da anlaşılacağı üzere normal doğum iki şekilde gerçekleşmektedir. Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları olarak iki türlüdür. Yalancı doğum sancılarına da suni sancılar denmektedir.

Gerçek doğum sancıları, anne adaylarında doğum yaklaşınca düzenli ve süresi kısalan aralıklarla 40-60 saniye boyunca şiddeti gittikçe artan rahim kasılmaları başlar. Bu kasılmalar anne de sancıya neden olur. Sancılar düzenli bir şekilde tekrarlar ve 2-5 dakika sürer. Gerçek doğum sancıları rahim ağzında ilk önce yumuşamaya daha sonra açılmasına neden olur.

Yalancı doğum sancıları, düzensiz aralıklarla gidip gelen ve süresi kısa olup, ortalama 10-20 saniye olan ve hafif ağrılar şeklinde araları uzun sürer. Kasılmaların şiddeti artmaz genelde aynı kalır ve gelip geçici sancılardır. Yalancı doğum sancıları özellikle dinlenerek geçmekte ve rahim ağzında yumuşama ve açılmaya neden olmaz.

]]>
Bebeklerde Sancı https://www.sanci.gen.tr/bebeklerde-sanci.html Wed, 21 Nov 2018 17:40:14 +0000 Bebeklerde sancı, anne ve babaların korkulu rüyası olan bu durum bebekler içinde çok rahatsız edici ve acı verici olabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde gelen sancılar bebeklerin belirli aralıklarla sürekli ağlamasına sebep o Bebeklerde sancı, anne ve babaların korkulu rüyası olan bu durum bebekler içinde çok rahatsız edici ve acı verici olabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde gelen sancılar bebeklerin belirli aralıklarla sürekli ağlamasına sebep olabilir. Bebeklerin ağlaması da ebeveynleri çok üzer. Ama anne ve babaların bu duruma üzülmeyim iyileşmeleri için tedavi yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir. Çünkü babanın yanı sıra annenin üzülmesi bebeği çok etkiler çünkü bebekler annelerinden süt emdiği için bu üzüntü duygularını çok fazla hissederler ve bebekler daha kötü bir duruma girebilir. Bebeklerde sancıların büyük sebebi neredeyse hepsi gaz sancısıdır. Anne ve babalar biraz özenle bu ve bunun gibi sancıları engelleyebilir.

Bu sancılara neler sebep olur Bunlar çok çok fazla sebeplerden ötürü meydana gelir ama en sık görülen sancılar gaz sancısı ve burun ve nefes yolu tıkanıklarına bağlı sancılardır.

Bebeklerde gaz sancıları, diğer adı da infantil kolik olan, yeni doğan bebeklerin en büyük sorunu olan bu durum bebekleri çok rahatsız eder ve ağlama nöbetlerine sokar bu sancıları engellemek mümkündür. Öncelikle sebeplerini inceleyelim.

İnfantil kolik
Sık görülmesi anne ve babaya rahatsızlık vermesi nedeni tam olarak bilinmeyen ancak kendiliğinden gecen bu durum için çeşitli hipotezler bulunmaktadır.
 • Merkezi Sinir Sistemi Gelişimi; serotomin barsak kaslarını kasarak kramplara sebep olur. melotinin ise bardak kaslarını gevşetir. Bunların önce biri sonra biri salgılanması gerekir. Nitekim yeni doğan bebeklerde böyle olmaz. Çünkü yeni doğan bebeklerde sindirim sistemi ve salgılama sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu yüzden bu dur bebeklerin 3 ay'a girmesine kadar devam eder çünkü serotomin ilk doğumdan itibaren salgılanırken melotinin salgılanmaz, 3 ay iti bariyle bu durum ortadan kalkar çünkü melotinin için gerekli salgı gelişimi sağlanmıştır ve melotinin de düzenli olarak salgılanmaya başlar.
 • İnteraksiyonel Teori; infantil koliğin sindirim sistemi dışında başka sebeplerden dolayıda olabileceğine dair bazı hipotezler öne sürülmüştür.Bu durumlar. Anne ve babaların birlerine aşırı şekilde tepkileri bağırmaları, ya da uygunsuz anne bebek baba bebek ilişkileri bu ve bunun gibi davranışlar çocuklarda husursuzluğa buna bağlı olarak infantil kolik olmasına sebep olduğu düşülmektedir.
 • Sindirim Sistemine Bağlı; Bebeklerde doğduktan sonra bağırsak hareketlerinin artması sırasında anormal bağırsak hareketleri bu ağrılara sebep olur. Bu bebekler de ağrının sebebi serum motilin seviyesinin diğer bebeklere göre yüksek olduğu gözlenmiştir. 
Bebeklerde SancıBurun Ve Nefes Yolu Tıkanıklığı
Burun ve nefes yolu tıkanıklığı basit görünse de hiç bir şekilde hafife alınmayacak konudur. Bunun yanı sıra bebeğinizin rahatını huzurunu bozmakta başta gelen durumlardan biridir. Uzun süre infantil kolik (gaz sancısı) sandığınız olay aslında burun ve nefes tıkanıklığı olabilir. Basit yöntemlerle koalyca ortadan kaldırıla bilir ve bebeklerin sancı ve ağlamalarına son vere bilirsiniz.

Gaz sancılarını önlemek için;
 • Annelerin sigara,kahve,çikolata ve annenin sindirimini rahtsız eden yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekmektedir.
 • Annelerin bebeklerini emzirirken, dik konumda emzirmeleri gerekmektedir.
 • Yeteri kadar beslemeli az ve çok beslemeden kaçınılmalıdır.
 • Bebekleri memede çok uzun süre tutmamalıdır.
 • Bebeği besledikten sonra hafifce sırtına vurarak ya da sıvazlayarak gazını çıkartmalıdırlar.      
Burun Ve Nefes Yolu Tıkanıklığını Engellemek İçin;
Yapılacak durum basittir doktorunuz doğum sonrası bu ve bunun gibi durumlar baş göstereceğini bildiği için burun damlası ve nefes açıcı almanızı önermiştir. Bu aldığınız ilaçları düzenli kullanımı durumda burun ne]]> Gebelikte Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/gebelikte-gaz-sancisi.html Thu, 22 Nov 2018 10:21:12 +0000 Gebelikte gaz sancısı, Gebelikte gaz sancıları muhakkak oluyor. Bu çok normaldir. Gebelik döneminde hamile kadınların hormonları değişiyor. Gebe kadınların giderek karnın büyümesiyle iç organlara baskı yapıyor. Bu
Gebelikte gaz sancısı, Gebelikte gaz sancıları muhakkak oluyor. Bu çok normaldir. Gebelik döneminde hamile kadınların hormonları değişiyor. Gebe kadınların giderek karnın büyümesiyle iç organlara baskı yapıyor. Bu sebeple gaz problemi artıyor. Gazları çıkartamayınca gaz sancıları ve gaza bağlı şişkinlikler, gaz çıkarmada zorlanma ve gaz sıkışması oluyor. Gebe kadınların en çok şikayetleri gaz sancısı oluyor. Bunun sebebi havanın yutulması ile midede gaz oluşuyor. Bu gazın bir kısmını insanlar geğirerek çıkartırlar. Gaz çogunlukla yenilen gıdalardan da oluşuyor. Gıdalar bağırsak bakterileri tarafından parçalanmadığı zaman bağırsaklarda gaz oluşuyor. Bazı gazlarda mideden geliyor. Gaz sancıları gebeliğin ilk günlerinden başlar ve hamileliğin sonlarına doğru devam ediyor. Genellikle hormonlara bağlı sindirim sistemindeki kaslarda gevşeme olduğu için gaz oluyor. 

Yağlı yiyecekler, kızartmalar, mercimek, asitli içecekler, kavun, karpuz, turşu, kuru fasulye gibi gıdalar gaz yapar. Hamilelikte bu yiyeceklerden fazla tüketmemek gerekiyor. Hamilelikte gaz sancıları olmaması için yemek yerken yiyecekleri iyice çiğneyerek yiyin. Yemek yerken acele etmeyin. Hızlı yemek yerseniz hava yutarsınız ve buda gaz yapar. Sık ve az yemek yiyin. Az pişmiş baklagiller, soğan, brokoli gibi gaz yapan yiyecekler yemeyin. Çünkü gazınız daha çok olur. Buda sizi rahatsız eder. Asitli, karbonatlı içecekler ve turşu suyu içmeyin. Su içerken pipet ya da şişe kullanarak içmeyin. Yemek yerken çok fazla su içmeyin ve suyu öğün aralarında bol bol içmeye özen gösterin. Gebelik ilerlediği zamanlar gaz daha çok olur ve kabızlıkta olabilir. Çünkü rahim büyüyor ve rahim bağırsaklara baskı yaparak hareketler azalıyor. Gaz sancıları oluşuyor. Bu gaz sancıları bebeğe zarar vermiyor. Bebeğin gelişmesine de zararı olmaz. Bu gazlar sadece sizi rahatsız eder. 

Gebelikte Gaz Sancısı
Gebe kadınlar çoğu gaz sancısı ve şişkinlik sorunları yaşıyor. Bu gaz karın ağrısı yapar ve kişiyi çok rahatsız eder. Bu rahatsızlık gebe kadınlara zor anlar yaşatır. Geğirme ve gaz çıkarma hissi oldukça fazla olur. Hamilelikte hormonlar sindirim borusunun gevşemesine sebep oluyor. Bu olayda sindirimi yavaşlatıyor. Sonra gaz birikmesine yol açıyor. Özellikle gebelikte fazla yemek yendiği zaman gaz daha çok olur ve sişkinlik, gaz birikintisi ve karın ağrısı olur. Bu yüzden azar azar sık sık yemek yemek gerekir. Mide gazı ve bağırsakta gaz oluşumu az olur. Normalde süt ürünlerini sindirmekte zorluk çeken kadınlar gebelik sırasında bunları tüketmesinler. Çünkü şişkinlik ve gaz sorunu daha çok olur. Gebelikte bol bol yürüyüş yapmak hem sizin açınızdan hem de bebeğiniz için çok faydalı olur. Akşam yemeğinden sonra yapılan yürüyüşler sindirimi kolaylaştırır ve gaz birikimini önler. Gaz çıkartmayı kolaylaştırır. Doğumdan sonra bu gaz şikayetleriniz azalacaktır.
]]>
Bağırsak Sancıları https://www.sanci.gen.tr/bagirsak-sancilari.html Thu, 22 Nov 2018 15:47:53 +0000 Bağırsak Sancıları; İBS, İrritabl bağırsak sendromunun kısaltılmış olan şeklidir. Hassas veya duyarlı bağırsak rahatsızlığı anlamına gelmektedir. Burada söz edilen hassasiyet yoğun duyarlılıklar, yiyecek, içecek v Bağırsak Sancıları; İBS, İrritabl bağırsak sendromunun kısaltılmış olan şeklidir. Hassas veya duyarlı bağırsak rahatsızlığı anlamına gelmektedir. Burada söz edilen hassasiyet yoğun duyarlılıklar, yiyecek, içecek ve duygusal uyarılar ile üst seviyelere çıkmaktadır. Bazılarında süt, ekmek veya meyve ile bazılarında ise hoş olmayan bir duygu durum ile bağırsak rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıklar; hepsi veya birkaçı bir arada gözüken kabızlık, ishal, karın ağrısı, gaz ve şişkinliktir.

İBS, her yaş ve cinste gözüken bir rahatsızlıktır. En fazla 35-45 yaşlar arasında ki insanlarda ve kadınlarda gözükmektedir. Ülkemiz nüfusunda görülme miktarı %13 olarak bildirilmektedir. Bu, oldukça yüksek bir miktardır. İBS, bağırsak rahatsızlıkları arasında birinci sıradadır. Karın ağrısı ve gaz, kramp şeklinde karın ağrısı, dışkılama bozukluğu ve gaz, İBS de söylenen karakteristik yakınmalardır. Bu yakınmalar sürekli olmamaktadır. Belirli aralıklarla meydana gelir. Yani atakların oluşmadığı zamanlarda insan kendisini son derece rahat hisseder. Bu aralıkların zamanı insana göre farklılaşır. Kadınlarda, sadece adet zamanlarında görülenleri de mevcuttur.

Karın ağrıları çoğunlukla yemeklerin hemen ardından veya dışkı ihtiyacının hemen ardından meydana gelir. Kramp şeklinde gelen ağrılar bazen kişiyi iki büklüm yapacak şekilde yoğundur. Pek fazla insan tarafından bu, karın sancısı olarak söylenir. İBS de dışkılama bozukluğu, kendisini en çok kabızlık olarak gösterir. Fakat bu kesin değildir. İshal ile seyredeni olabileceği gibi hem ishal hem kabız biçiminde kararsızlık göstereni de olabilir. Çoğu insanda dışkı ihtiyacı yapıldıktan sonra karın ağrıları da biter. Bir zaman için sükunet dönemi başlar.

Bağırsak Sancıları

İBS, daha düne kadar spastik kolon, kolit” gibi adlar ile anılmaktaydı. Bugün bu terimler sona ermiştir. Çünkü bu sendromda hastalık sebebi olabilecek bir kist, iltihap veya tümör gibi etken bulunmamaktadır. Olay tamamen kalın bağırsağın işlevi ile ilgilidir. Yani problem patolojik değil fizyolojiktir. Bu, bağırsağın sinirsel uyarı ve hormon etkilerine karşı gösterdiği abartılmış olan bir cevabı demektir. Organik bir hastalık bulunmadığı için öldürücü değildir. Fakat yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı usandırıcı bir durumdur.

Tükettiğimiz gıdaların bağırsaklarımızı uyarması ve onları harekete geçirmesi oldukça doğal bir olaydır. Fakat bu doğal uyarıya yoğun tepki gösteren İBS dir. Bu sebeple korunmak için bazı gıdalara dikkat edilmesi gerekir. İBS teşhisi alanlar kahve, süt, alkol ve çikolata gibi gıdalar tüketmemelidir. İBS nin yaptığı gerginlik, günlük hayatta ve performansa doğrudan etkilidir. İsteksizlik, karamsarlık, hava açlığı, müzmin sırt ve omuz ağrıları meydana gelebilir. Çabuk sinirlenme ve tahammülsüzlük de gözükebilir.

İBS, ruhsal bir hastalık değildir. Fakat endişe etmek, depresyon, yoğun bir sinirlilik gibi ruhsal problemi bulunanlara biraz daha çok gözükmektedir. Böyle olaylarda psikolojik tedavinin de beraber sürdürülmesi zorunlu olmaktadır. Beslenme durumları ise, az oranda ve sık aralıklarla yiyecek tüketmek iyi bir yoldur. Kabız olan kişiler lifli olan gıdaları, ishal olan kişiler ise posasız ve lifsiz gıdaları tüketmelidirler. Süt yerine yoğurt, çay yerine bitki çayı tercih edilmelidir.

Hastalığın teşhisi için bir dizi tetkik gerekebilir. Amaç, muhtemel bir organik veya patolojik durumu tamamen dışlamaktır. Fakat böyle bir dışlama ile kesin teşhis oluşturulur. İhtiyaca ve yaşa göre kolonların endoskopik tetkiki yapılır. İBS, sebebi bilinmediği için kesin tedavisi de bulunmayan bir rahatsızlıktır. Son yıllarda Tegaserod türevi bir ilaç yaygın şekilde kullanılmaktadır. Etkin olabilmesi için bu ilacın günde iki kere aç karına tüketilmesi gerekmektedir. Bu ilacın gaz, karın ağrısı ve kabızlık üstüne iyi sayılabilecek neticelerden bahsedilmektedir.

]]>
Rüyada Doğum Sancısı Çektiğini Görmek https://www.sanci.gen.tr/ruyada-dogum-sancisi-cektigini-gormek.html Fri, 23 Nov 2018 13:39:41 +0000 Rüyada Doğum Sancısı Çektiğini Görmek: birden fazla anlama gelmekle beraber genel olarak iyi olarak yorumlanmaktadır. Rüyada doğum sancısı çektiğini görmek, rüya sahibi kişinin kötü zamanlar geçirdiğine ya da geçire Rüyada Doğum Sancısı Çektiğini Görmek: birden fazla anlama gelmekle beraber genel olarak iyi olarak yorumlanmaktadır. Rüyada doğum sancısı çektiğini görmek, rüya sahibi kişinin kötü zamanlar geçirdiğine ya da geçireceğine ve bu kötü zamanların ardından çektiği tüm sıkıntı ve kederlerin son bulacağına, rüya sahibi kişinin ileriki dönemlerde çok rahat ve bolluk içinde olacağına, eline geçecek yüklü bir miktar para sayesinde maddi olarak rahatlayacağına işaret etmektedir. Rüyada doğum sancısı çektiğini görmek ayrıca, rüya sahibi kişinin bulunduğu yerden başka bir yere taşınacağına ya da yeni bir şey alacağına, taşınır ise taşındığı yerde çok güzel dostluklar kuracağına, taşınmaz ise de yeni kişiler ile tanışacağına işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin iş hayatında da yenilikler olabileceğine, yeni proje ya da iş sayesinde durumunun giderek daha da iyi olacağına, hızlı bir atılım ile mertebe atlayacağına ve bu durumun çevresindeki kişiler tarafından kıskanılacağına işaret etmektedir.

Rüyada doğum sancısı çektiğini görmek bazı yorumculara göre ise; rüya sahibi kişinin mutlu ve huzurlu bir aile hayatının olacağına, çekilen sıkıntıların son bulacağına ve rüya sahibi için temiz bir sayfa açılacağına, harcadığı zaman ve emek sayesinde hep hayalini kurduğu servete sonunda kavuşacağına, kendi üzerinde maddi anlamda yük olan bir tanıdığının bulunduğuna ve bu kişiden en kısa süre içerisinde kurtulacağına, yakın bir zaman içinde çok sevineceği bir haber alacağına, yaşadığı başarısızlıklardan dolayı tam tüm umutlarını yitirmişken her şeyin düzeleceğine ve başarı adımlarını hızlı bir şekilde tırmanacağına, çevresindeki kişiler üzerinde saygınlık kazanacağına işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin hatalarından ders çıkaracağına ve bunun sonucunda da artık daha dikkatli adımlar atarak isteklerine emin adımlarla yaklaşacağına, sabırla beklediği sürece kısa zaman içerisinde daha önce yapmak isteyip de yapamadı, hep hayalini kurduğu ne varsa adeta ayaklarının altına serileceğine ve çektiği eziyetlerin her birinin mükâfatını fazlası ile alacağına işaret etmektedir.

Rüyada Doğum Sancısı Çektiğini Görmek

Rüyada doğum sancısının ardından doğum yaptığını görmek, rüya sahibi kişinin maddi açıdan rahat günlerin yakın olduğuna, rüya sahibi bekâr ise, çok kısa bir zaman içerisinde çok güzel bir düğün ile dünya evine gireceğine işaret etmektedir. Rüya sahibi kişi erkek ise de, bir sağlık sorunu yaşayacağına ve bu sorunun çok ciddi olabileceğine işaret etmelidir. Bu sebeple rüya sahibi kişi erkek ise, kişinin bu rüyayı dikkate alması ve tedbirlerini önceden alması gerekmektedir. Rüyada doğum sancısından sonra bebek doğurduğunu ve doğurduğu bebeğin sağlıklı olduğunu görmek, rüya sahibi kişinin yaşamında çok güzel gelişmeler olacağına, bebek çirkin ise, rüya sahibi kişinin hayatında kendisini çok derinden etkileyecek üzücü olaylar ile karşılaşacağına, rüya sahibi kişi erkek ise,  bu kişinin iş yaşamında değişimler yaşayacağına, bebek güzel ise, rüya sahibi kişinin yaşamında olumlu gelişmeler olacağına işaret etmektedir.

Rüyada doğum sancısının ardından kız bebek dünyaya getirdiğini görmek, rüya sahibi kişinin çok mutlu olacağı bir haber alacağına, kendisinden uzakta bir sevdiği olması halinde bu sevdiğine yakın zaman içinde kavuşacağına, rüya sahibi kişi gerçek yaşamında da hamile ise, rüya sahibinin gerçek hayatta bir erkek bebek dünyaya getireceğine işaret etmektedir. Rüya sahibi kişinin erkek çocuk doğurduğunu görmesi bir kız çocuğu dünyaya getireceğine ve kendisi için çok önemli olan işlerini halledip, maddi açıdan rahatlayacağına işaret etmektedir.

Rüyada başka birinin doğum sancısı çektiğini görmek, rüya sahibi kişinin arkasından dedikodusunun yapılacağına ve çevresinde fitne ve fesat kişilerin bulunduğuna, kızının doğum sancısı çektiğini görmek, rüya sahibi kişinin evlatlarına olan düşk]]> Yetişkinlerde Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/yetiskinlerde-gaz-sancisi.html Sat, 24 Nov 2018 13:19:39 +0000 Yetişkinlerde Gaz Sancısı; Her kişide normalde geğirti yada anüs yoluyla çıkartılan gaz meydana gelir. Buna karşılık pek fazla kişi normal oranda gazları bulunmasına karşın karınlarında gaz yada şişkinlik duyarlar. Ço Yetişkinlerde Gaz Sancısı; Her kişide normalde geğirti yada anüs yoluyla çıkartılan gaz meydana gelir. Buna karşılık pek fazla kişi normal oranda gazları bulunmasına karşın karınlarında gaz yada şişkinlik duyarlar. Çoğu insan günde ortalama 14 kere gaz çıkarır. Karında bulunan gazı çoğunlukla kokusuz olan, karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazen de metan gazları meydana getirir. Gazın kötü olan kokusunu ise kalın bağırsakta bulunan bakterilerin meydana getirdiği sülfür bulunduran az orandaki gazlar meydana getirir. Bağırsaklarda bulunan gazın %1’den azı kokuyu meydana getiren gazlardır, bunlar uçucu kısa zincir yağ asitleri, amonyak, hidrojen sülfür ve farklı uçucu amino asitlerdir.

Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktan meydana gelen sindirim sistemimizde bulunan gazın iki kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklar, kalın bağırsakta normalde yer alan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş gıdalarda bozulma yapması sonucundan meydana gelen gazdır. Hava yutma mide gazının en çok nedenidir. Her kişi bir şeyler yerken yada içerken bir miktar kadar hava yutar. Hızlı yeyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun bulunmaya takma diş kullananlarda ise normalden çok hava yutulur. 

Midede bulunan gazın önemli bir bölümü geğirme yolu ile çıkartılır, geride kalan bölüm ince bağırsaklara geçer ve burada kısmen emilir. Az bir oranda ise kalın bağırsaklara geçer ve makat vasıtası ile atılır. Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması neticesinde karbondioksit gazı meydana getirir fakat bu gazın önemli bir bölümü ince bağırsaklarda emilir ve kalın bağırsağa kadar gitmez. Sindirilmemiş olan gıdanın bozulması, insan vücudu bazı karbonhidratları ve pek fazla gıdada yer alan lifleri ince bağırsaklarda bulunan enzimlerin yetersizliği veya yokluğu sebebi ile sindiremez. Bu sindirilmemiş olan gıda ince bağırsaklardan kalın bağırsağa geçtiği zaman, kalın bağırsakta bulunan normal flora adı verilen zararsız bakteriler tarafından bozulmaya uğrar ve hidrojen, karbondioksit, insanların üçte birinde de metan gazı meydana getirir. 

Sonuç olarak bu gazlar anüs vasıtası ile dışarı atılırlar. Metan gazı meydana gelen kişilerin gaitaları su içerisinde yüzer. Araştırmalar neden bazı kişilerde metan gazı meydana gelip bazılarında meydana gelmediğini açıklayamamıştır. Bir insanda gaz meydana getiren gıdalar başka bir insanda gaz meydana getiremeyebilir. Kalın bağırsakta bulunan bazı bakteriler öbür bakterilerin meydana getirdiği hidrojeni yıkabilirler. Bu iki cins bakteri miktarı da bazı insanlarda daha fazla gaz meydana gelişini açıklayabilir.

Gıda yapan gazlar, karbonhidrat bulunduran gıdaların pek çoğu gaz oluşturur, buna karşılık yağlar ve proteinler daha az oranda gaz oluşturan gıdalardır. Şekerler, gaz meydana getiren şekerler raffinoz, laktoz, fruktoz ve sarbitoldur. Raffinoz, fasülye bu kompleks şekeri fazla oranda bulunduran bir besindir. Daha az miktarda lahana, bürüksel lahanası, karnı bahar, kuşkonmaz, ve öbür sebzeler ve tüm hububatlarda yer alır. Laktoz, sütte bulunan tabi şekerdir. Peynir, dondurma gibi ürünlerde de yer alır. Ekmek, tahıl, mayonezde de yer alır. Özellikle Afrika ve Asya kökenli cinslerde laktozu sindirmeyi sağlayan laktuloz enzimi seviyesi düşüktür, insan yaşlandıkça da enzim düzeyi düşer. Bunun neticesi olarak insanlar yaşlandıkça laktoz bulunduran gıdalar yeme neticesinde meydana gelen gaz şikayeti giderek yükselecektir.

Fruktoz, normalde soğan, enginar, armut ve buğdayda yer alır. Ayrıca bazı içecek ve meyve sularında tadlandırıcı şeklinde yer alır. Sorbital, meyvelerde doğal olarak yer alan bir şekerdir. Elma, armut, şeftali ve erikte oldukça fazla bulunmaktadır. Ayrıca birçok diyet gıdalarında, tadlandırıcılarda ve sakızlarda yer alır. Nişasta, patates, mısır, bazı tatlılar, pastalar ve buğdayda yer alan nişastanın bir kısmı kalın bağırsağı geçip orada bakteriler tarafından yıkılarak gaz meydana getirir. Pirinç gaz meydana getirmeyen tek nişasta çeşididir. Lif, pek fazla gıda eriyebilen ve erimeyen lifler bulundurur. Eriyebilen lifler suda kolay bir ş]]> Suni Sancı İle Doğum https://www.sanci.gen.tr/suni-sanci-ile-dogum.html Sun, 25 Nov 2018 03:28:03 +0000 Suni sancı ile doğum, genellikle ülkemizde tercih edilen bir yöntemdir. Ancak suni sancı ile doğum genellikle normal doğumda kullanılır. Suni sancı ile doğum tercih edilirken ilk olarak anne ve bebek sağlığı göz önünde Suni sancı ile doğum, genellikle ülkemizde tercih edilen bir yöntemdir. Ancak suni sancı ile doğum genellikle normal doğumda kullanılır. Suni sancı ile doğum tercih edilirken ilk olarak anne ve bebek sağlığı göz önünde tutulur. Sezaryan yöntemi ile doğum yapacak gebeliklerde genellikle suni sancı kullanılmaz. Ve doktorla birlikte ortak karar alınır. Suni sancı yöntemi ile doğumun birçok riski de bulunduğu için dikkatli karar verilmelidir. Şimdi sizlerle birlikte suni sancı ile doğumun artı ve eksi yönlerini inceleyeceğiz. Suni sancı ile doğum yöntemi ilk doğumlarda tercih edilir. Doğum olayının başlaması oksitosin adı verilen hormon aracılığı ile olur. Hamileliğin normalde süresi tamamlandığı zaman oksitosin doğal yollarla salgılanır ve rahim kasılmasına dolayısı ile tatsız doğum sancılarına neden olur. Bazı tıbbi durumlarda ise  doğum eyleminin süresini kısaltmak için suni yol ile ve tercihen serum içinde oksitosin hormonu verilmesi durumuna halk içinde suni sancı adı verilir. Doğum indüksiyonu (fiilien indüksiyonu) yani halk arasındaki yaygın adı ile  ile suni sancı ilk doğum veya sonraki doğumlarda gerekli olur ise  uygulanabilecek basit ve ucuz yollu bir yöntemdir. Uygulanmasında ki temel amaç doğumun başlatılması veya başlamış olan doğumun hızlandırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla genellikle damar yolundan serum içerisinde oksitosinadı verilen  ilaç verilir. Ancak suni sancı yöntemi her doğumda uygulanmaz  uygulanması için bazı şartlar  gereklidir. Her doğumda günlük  olarak uygulanması halinde özellikle ilk doğumlarda sezaryen oranlarının artabileceği bu sebeple sadece gerekli hallerde uygulanması gerektiği Amerikan kadın doğum uzmanları akademisi (ACOG) tarafından duyurulmuştur.

Suni Sancı İle Doğum

Normal doğumda suni sancı hangi durumlarda uygulanır 

 • Gün aşımı olan veya günü geçen hamilelikler
 •  Erken membran rüptürü durumu yani hamilenin suyunun erken gelmesi
 •  Koryoamniyonit durumu yani rahim içerisinde enfeksiyon
 •  Bebekte karın içerisinde  gelişme geriliği
 •  Rh izoimmunizasyonu rahatsızlığı  (Kan uyuşmazlığı rahatsızlığı)
 •  Anne karnında bebeğin ölmesi ölü bebeğin anne karnında uzun süre beklemesi durumunda  anne sağlığını da tehlikeye atabilir bu sebeple doğumun hızlandırılması gerekir. Bu nedenle suni sancı verilebilir.
 •  Preeklampsi, eklmapsi durumu yani  Hamilelikte tansiyon yüksekliği ile oluşan durumlar
 •  Annede ki  kronik hastalıklar
 • Bebekte oluşabilecek herhangi bir reaksıyon sonucunda doğumu hızlandırmak amacıyla
 • Annede ki herhangi bir sıkıntı nedeni ile
 • Doktorun herhangi bir neden dolayısıyla suni sancı ile doğum yöntemini istemesi

Yukarda belirtilen durumlar içerisinde suni sancı yöntemi ile doğum yöntemi seçilebilir. Aksi halde anne ve bebek açısından risk faktörleri meydana gelir.

Suni sancı hangi durumlarda uygulanmamalıdır 

 • Annenin daha önceden klasik uterin insizyon içeren bir ameliyat geçirmiş olması durumu: Rahimde yukarıdan aşağıya yapılan bu kesi sonraki doğumlarda rahmin yırtılmasına neden olabilir.
 • Daha önceden geçirilmiş rahim ameliyatında ve sezaryende kesinin enlemesine yapılması suni sancı için kesinsorun oluşturmaz ancak bu hastalarda da dikkatli hareket edilmelidir.
 •  Plasente previa durumu
 • Vasa previa durumu
 • Aktif genital bölgede enfeksiyon
 • Bebeğin  kordon sarkması durumu 
 •  Bebeğin rahim içerisinde yan durması hali
 • Bebeğin kilosunun aşırı miktarda fazla olması durumu
 • Bebeğin kafasının herhangi bir anormallikten den dolayı büyük olması 
 • Anne pelvis kemiklerinin  muayene sırasında doğuma uygun görülmemesi durumu.
 • Bunların dışında ikiz, üçüz hamileliklerde normal doğum dü]]> Kasıkta Sancı https://www.sanci.gen.tr/kasikta-sanci.html Sun, 25 Nov 2018 23:15:28 +0000 Kasıkta sancı, Kasıkta sancılar özellikle kadınların korktukları bir durumdur. Kasıklardaki sancıların çeşitli sebepleri olabilir. Hamilelikte ilk aylarda başlayan kasık sancıları hamileliğin son zamanlarına kadar rahats Kasıkta sancı, Kasıkta sancılar özellikle kadınların korktukları bir durumdur. Kasıklardaki sancıların çeşitli sebepleri olabilir. Hamilelikte ilk aylarda başlayan kasık sancıları hamileliğin son zamanlarına kadar rahatsızlık verebilir. Hamilelikte meydana gelen bu sancılar da ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca yere uzanıp ayaklarımızı karnımıza çekerek bir süre yatılırsa rahatlama olur. Diğer kasık sancısı çekme sebepleri ise kabızlık, hazımsızlık, midede gaz olması, bağırsaklarda şişkinliktir. Bu sancılar devam ederse ya da artarsa daha kötü sonuçlar doğurmadan hemen bir hekime başvurmak gerekir.

  Kasık sancılarının nedenleri

  Kasık sancılarının birçok nedeni olabilir, bunların çoğuda genital bölgeden kaynaklanmaktadır. Daha sonra ise idrar yolları veya iskelet sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Sancının durumuna göre şiddetli mi hafif mi yoksa aniden mi ortaya çıktığına göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Çok yüksek ve ani başlayan sancılar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kadınlardaki adet sancıları ergenlik çağından itibaren her bayanda görülen olası bir durumdur. Bunun dışındaki sancılar da uygun tedavi yöntemine doktor karar vermektedir. Bu sancıların nedenlerini sıralayalım.

  • İltihaplanmalar, üreme organının mikrop kapması kasıkta sancıya sebep olabilir. Böyle sancılar da vücuttaki enfeksiyon durumuna göre hastada ateşlenme ve titremeler de görülebilir. Eğer tedavisine bakılmazsa enfeksiyon üreme organının her bölgesine yayılabilir. Bu durumlar da doktorun vereceği antibiyotiğin düzenli kullanılması ile enfeksiyon düzelir ve sancıda kesilir.
  • Yumurtalık kistleri, bu kistler üreme çağındaki çoğu kadında görülen sorunlardan biridir. Yumurtalık kistleri basit kist birde kötü huylu kist olarak ikiye ayrılır. Bunun nasıl bir kist olduğuna birtakım testlerden sonra doktor tarafından teşhis konur. Bu kistler büyüdüğü zaman çevresine baskı yapar ve kasıkta sancıya sebep olur. Basit olanları ilaç tedavisiyle düzelir, fakat kötü huylu olanlar operasyon gerektirebilir.
  • Dış gebelik, döllenmenin rahimin dışında bir yerde gerçekleşmesiyle oluşur. Bu durumda embriyo olması gereken bölgede gelişmediği için kasıkta sancıya neden olur. Bu durum embriyonun bulunduğu yerde kanamaya sebep olur.
  • Apandisit patlaması, bu duruma acil cerrahi mücadele gerekir. Apandisitin patlaması dokulara zarar verir ve kasıklarda sancıya sebep olur.
  • İshal, şiddetli ishalde sancıya neden olur bu durumda vücut sıvı kaybettiği için bol miktarda su tüketilmelidir.
  • Böbrek taşları, böbreklerde oluşan taşlar kasıkta ciddi sancıya neden olur, özellikle bu taşlar idrar kanalını tıkama durumu varsa sancı daha da şiddetlenir.
  • Kilolu bebek dünyaya getiren bayanlarda vajinada yırtıklar oluşturabilir. Eğer bu yırtıklar düzgün bir şekilde onarılmazsa bu da kasıkta sancıya neden olur.
  • İdrar yolları enfeksiyonu, bu hastalıkta da ateşle birlikte kasıkta sancıya neden olur. 
  • Kadınlarda rahim duvarındaki yapışıklıklar sancıya neden olur.
  Kasıkta SancıKasıklarda ağrılara neden olan diğer faktörler 
  • Yumurtlama dönemi ağrısı
  • Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
  • Miyomlar( Büyük boyuttaki Miyomlar kan dolaşımını engelleyip bozduğu için kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir.)
  • Barsak iltihabı
  • Kasık fıtığı
  • İdrar kesesi iltihabı
  • Karın ağrısı, ishal ya da kabızlık, bağırsakların tam boşalamadığı hissi, kasık ağrısı, şişkinlik ve gaz ile belirti verebilen hastalıklar
  • Geçirilmiş ameliyatlar

  Kasıklarda sancıların tedavi yöntemleri 
  Hastalığın çeşidine göre tedavi uygulanır. Çünkü, yukarıda da belirtildiği gibi kasık ağrılarının çok çeşitli sebepleri vardır. Bu nedenlere bağlı olarak, sorunun kaynağını anlamak için kadın hastalıklarında bir jinekolog tarafından ciddi tetkikler yapılmalıdır. Bu]]> Gaz Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sanci.gen.tr/gaz-sancisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 19:10:23 +0000 Gaz sancısına ne iyi gelir, vücuda alınan yiyecek ve içecekler, sindirim ile alakalı problemlerden dolayı gaz sancısına maruz kalınabilir. Gaz sancısı kişiye günlük hayatta zor anlar yaşatabilen büyük sıkıntıl Gaz sancısına ne iyi gelir, vücuda alınan yiyecek ve içecekler, sindirim ile alakalı problemlerden dolayı gaz sancısına maruz kalınabilir. Gaz sancısı kişiye günlük hayatta zor anlar yaşatabilen büyük sıkıntılardandır. Çok fazla yağlı yiyecek tüketmek, tüketilen yiyeceklerin fazla oranda sodyum içermesi gibi daha pek çok sebep gaz sancısına yol açabilir. Ağır besinlerden kaçınarak, yeteri kadar tuz ve şeker tüketerek gaz sancısı doğal olarak önlenebilir. Gaz sancısı bazen basit önlemler ile kontrol altına alınabileceği gibi bazı durumlarda dışarı atılamayan gaz ciddi anlamda kramplara, kalp sıkışmasına ve göğüs ağrılarına yol açabilir. Gaz sancısından kurtulmak için bazı basit yöntemler vardır. Fakat gaz sancısı uzun süredir devam ediyorsa ve alınan önlemlere rağmen kontrol altına alınamıyorsa bir doktora başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

  Kişiyi günlük hayatta zaman zaman sıkıntılara sokan gaz sancısı ortaya bazı belirtiler ile çıkar. Gaz sancısı çeken kişinin midesinde her zaman doluluk hissi olur. Lifli gıdaların fazla tüketilmesi, hava yutmak gibi sebepler gaz sancısına neden olur. Karında şişme, gerginlik hissi şiddetli gaz sancına dönüşebilir. Basit bir gaz sancısı yaşanıyor, ancak ani kilo kayıpları, mide bulantısı, kusma, göğüs ağrısı, yüksek ateş ve dışkıda kan görülüyorsa beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Gaz sancısı tedavisinde çok kapsamlı bir tedaviye her zaman ihtiyaç duyulmaz. Çok basit önlemler ile tedavi gerçekleştirilebilir. Gaz sancısı yaşayan kişiler ilk önce tükettikleri besinleri gözden geçirmelidir. Yeme alışkanlıklarına da dikkat ettikleri zaman gaz sancısı doğal olarak kontrol altına alınabilir. Ufak öğünler tercih etmek, lokmaları fazla çiğneyerek yutmak alınabilecek basit önlemler arasındadır.

  Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

  Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

  Gün içinde tüketilen çoğu yiyecek ve içecek gaz sancına yol açabileceği gibi, yine gün içinde tüketilen içecek ve yiyecekler gaz sancısına iyi gelebilir. Şişkinlik ve sancı şikayetlerini ortadan kaldırmak için evde basit önlemler alınabilir. Bazı bitki ve bitki çayları gaz sancına karşı iyi gelir.

  Nane Çayı: Sindirim ile alakalı problemlere karşı nane çayı tüketmek faydalı olur. Nane çayı bu tür şikayetlere karşı tedavi edici özelliktedir. Sindirim kaslarını gevşetici ve yumuşatıcı etki yaratarak gazın dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede sancı ortadan kalkar. Fakat nane çayı reflü şikayeti olanlarda reflü belirtilerini arttıracağından bu kişiler için uygun olmayabilir.

  Melisa Çayı: Sağlık açısından pek çok faydası olan melisa çayı gaz sancına karşı da iyi gelir. Sakinleştirici etkisi, uykusuzluk üzerinde yarattığı etki gibi vücut için daha pek çok yararı vardır. Fakat başka hastalıklar için devamlı ilaç kullanan kişiler melisa çayı tüketiminde dikkatli olmalıdır. Bu kişiler gaz sancına karşı farklı bitki çaylarına yönelmelidir. Özellikle antidepresan tarzı ilaç kullanan kişiler için kesinlikle önerilmemektedir.

  Rezene Çayı: Vücut için yine birbirinden farklı etkilere sahip olan rezene çayı, özellikle dereotu ve anason gibi bitkilerle karıştırılarak kullanıldığında gaz sancısı için etkili bir çözüm olur.

  Tarçın: Tarçın çay şeklinde hazırlanarak içildiğinde gaz sancısı problemi ortadan kalkabilir.

  Papatya: Vitaminler ve antioksidan bakımından iyi bir kaynak olan papatya, sindirim rahatlamasına yardımcı olur. Dolayı ile gaz sancına iyi gelen bitkilerden biridir.

  Yoğurt: Yoğurt vücuttaki yararlı bakterileri çoğaltmak için tercih edilebilecek en iyi gıdalardan biridir. Aynı zamanda gaz oluşumunu engeller ve gaz sancına karşı iyi gelir. Özellikle gece yatmadan önce tüketildiğinde gaz sancına karşı daha iyi gelir.

  Zencefil: Zencefil yine doğanın insanlara sunmuş olduğu mucize bitkilerden biridir.]]> Suni Sancı https://www.sanci.gen.tr/suni-sanci.html Tue, 27 Nov 2018 01:52:38 +0000 Suni sancı, kadınlarda uygulanan ve gerçekleşmeyen doğumların gerçekleşmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem günümüzde de çok yaygın olarak kullanılan ve gelişen tıpla birlikte her geçen gün gelişen bir yönt Suni sancı, kadınlarda uygulanan ve gerçekleşmeyen doğumların gerçekleşmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem günümüzde de çok yaygın olarak kullanılan ve gelişen tıpla birlikte her geçen gün gelişen bir yöntemdir. Kadınlarda doğum sırasında uygulanan bu yöntem sayesinde birçok anne ve çocuk sağlığına kavuşturulmuştur. Aslında sunu sancı tabiri bu yöntemin sadece halk dilindeki adıdır. Suni sancının tıbbi olarak adı induksiyondur. Bu işlem tıbbi alanda kendisinden çok yararlanılmış uygulamalar arasında yer almaktadır. Aslında bu uygulama son derece basit bir duruma neden olarak kişilerde doğumun gerçekleşmesini sağlar. Tam olarak açıklamak gerekirse doğumun gerçekleşmesi için rahim içerisinde gebeliği devam ettiren sıvının öncelikle dışarı atılması gerekmektedir. Bu sıvının dışarıya atılması için ise tabi ki rahimin kasılması gerekir. Fakat bazı insanlarda sıvının az bir miktarının gelmesi ve geri kalanının gelmemesi nedeni ile doğum gerçekleşmez ve bu durumda hem annenin hem de bebeğin hayatı çok büyük tehlikeye girer. İşte bu durumlarda suni sancı olarak adlandırılan bu yöntem devreye girer ve kişiye uygulanan bu yöntem ile rahmin istemsiz bir şekilde kasılması sağlanır. Böylece rahim içerisindeki gebelik sıvısı atılır ve doğum gerçekleşmeye başlar. Bu durum daha çok günü geçen kişilerde ya da bebeğin sağlığının tehlikede olduğu zamanlarda uygulanmaktadır. Genel olarak suni sancı uygulaması bebeğin sağlığı açısından çok büyük önem teşkil etmektedir. Fakat yinede uygulanmaması gereken durumlar bulunmaktadır. 


  Suni sancı hangi durumlarda uygulanabilir
  Suni sancı uygulamasının yapılması için doğumun kendiliğinden gerçekleşmediği kesin olarak anlaşılmalıdır. Aksi durumda durduk yere suni sancı uygulamaları yapılmamalıdır. Bu durum anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Bunun dışında özellikle düşük doğumlarda anne hayatını kurtarmak amacı ile bu uygulamalar yapılabilir. Bir başka durum ise doğumun vaktinin geçmesine rağmen kişinin doğum  yapamaması durumudur. Bu durumda da suni sancı uygulanabilir.

  Suni Sancı
  Suni sancı hangi durumda uygulanmaz
  • Bu uygulama kişilerde vajinal doğumun kesinlikle gerçekleme gibi bir ihtimalinin olmadığı durumlarda uygulanmamalıdır. Yani vajinal doğum gerçekleşmeyecek durumda ise bu uygulamadan uzak durulmalıdır. Bu gibi durumlarda suni sancı uygulaması yerine sezaryan doğum tercih edilebilir. 
  • Bu uygulamaların yapılmasının sakıncalı olduğu bir diğer durum ise daha önceden sezaryan doğum geçirmiş hastalardır. Bu hastalarda rahimde cerrahi işlemer yapıldığı için suni sancı ile rahimin kasılmasını sağlamak anne sağlığı açısından son derece tehlikeli olabilir. Bu gibi bir durum söz konusu ise suni sancı işleminden kaçınmak çok daha sağlıklıdır.
  • Son olarak sakıncalı olan bir diğer kişi ise çoğul yani birden fazla bebek durumlarıdır. Eğer kişi ikiz bebek ya da daha fazla bebek taşıyorsa rahmin kasılması amacı ile suni sancı uygulanmamalıdır. Bu durum bebeklerin rahim içerisinde sıkışmasına neden olabilmektedir. 
  Suni sancı uygulamalarının riskleri nelerdir
  • Bu uygulamanın en büyük riski doğum sırasında rahimin çok şiddetli kasılmasına bağlı olarak görülen kanama durumlarıdır. Bu durum bazen kontrol edilmesi çok zor kanamalara neden olarak kişinin bir miktar kan kaybetmesine neden olmaktadır. Günümüzde doktorların en çok zorlandıkları durum budur. 
  • Bir diğer risk ise rahimin kasılması için aşırı uyarılmadır. Bu durum daha çok suni sancı işleminde dozun fazla verilmesi durumunda görülmektedir. Bu durum direk olarak doktor ile ilgilidir.
  • Yine rahmin fazla kasılmasına bağlı olarak gelişen rahim yırtılması durumlarıdır. 
  • Son olarak eğer suni sancı başarısız olursa sezaryan gerekli olabilir. 
  ]]>
  Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sanci.gen.tr/bobrek-sancisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 08:12:30 +0000 Böbrek sancısına ne iyi gelir, böbrek boşaltım sistemine yardım eden organlardan biridir. Vücutta asit baz dengesini korumak için de önemli bir organ olan böbreğin en önemli görevi, vücuda besinler yolu ile alınan Böbrek sancısına ne iyi gelir, böbrek boşaltım sistemine yardım eden organlardan biridir. Vücutta asit baz dengesini korumak için de önemli bir organ olan böbreğin en önemli görevi, vücuda besinler yolu ile alınan yararlı maddeleri ayırarak, atıkları idrar ve diğer yollarla dışarı atmaktır. Beslenme alışkanlığı başta olmak üzere böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileyen bazı faktörler, vücutta oluşan enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, susuz kalmak ve beslenme bozuklukları böbreklerde sancıya yol açabilir. Kadınlar erkeklere nazaran böbrek sancısına daha fazla maruz kalır. Yaşanan ağrıların bazıları kısa sürede geçerken, bazıları tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Böbreklerde yaşanan şiddetli sancılar asla ihmal edilmemeli ve bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Böbrek sancısı idrar yolu enfeksiyonu, böbreklerde kanama, böbrek tümörü, böbreklerde oluşan taş, büyümüş prostat, idrar akışının engellenmesi ve at nalı böbrek gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

  Böbrek Sancına Ne İyi Gelir

  Su: Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az su tüketimi böbrek sancısına neden olabilen başlıca faktörlerdendir. Suyun bilindik en önemli etkisi vücutta biriken toksinlerin vücut dışına atılmasını kolaylaştırmaktır. Susuzluk nedeniyle yaşanabilecek böbrek sancısını önlemek için günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

  Limon Suyu: Limon bitkisinin içinde bulunan kalsiyum böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller. Dolayısı ile taş ya da kumdan dolayı yaşanan böbrek sancıları hafifletilebilir. Bunun için günlük düzenli olarak limon içilebilir. Limon tek başına içilmesi zordur. Ancak limonata yapılarak içilebilir. Bu sayede idrar söktürücü etki yaratarak böbreklerin temizlenmesini sağlar.

  Böbrek Sancısına Ne İyi Gelir

  Isırgan Yaprakları: Isırgan yapraklarının böbrek sancılarını giderici etkisi vardır. Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayarak, düzenli şekilde idrara çıkmayı kolaylaştırır.

  Buğday Ekmeği: Lif, protein, magnezyum bakımından iyi bir kaynak olan buğday ekmeği, böbrek sağlığını koruyarak, sancıların oluşmasını engeller. Düzenli olarak tüketildiği takdirde böbrek sancısı ortadan kalkabilir.

  Fasulye: Kısık ateşte, az yağ ile pişirilen fasulye sindirim sisteminin sağlığını korur. Böbreklerde sancıya yol açabilecek etkenleri ortadan kaldırır. Ayrıca böbrek enfeksiyonuna karşı da iyi gelir. Kaynatılarak suyu içildiği takdirde de faydalarından yararlanılabilir.

  Fesleğen: Böbreklerde oluşan sancı ve enfeksiyonlara karşı kullanılabilecek mükemmel bir bitkidir. Böbrek sancılarına maruz kalan kişiler sorunu fesleğen ile ortadan kaldırabilir.

  Nar: Nar suyunun vücut için pek çok faydası bulunmaktadır. Böbreklerde oluşan enfeksiyon, sancı, böbrek taşları gibi daha birçok soruna çözüm olabilir. Gün içinde 1 su bardağı nar suyu tüketerek hem sancılar kontrol altına alınabilir, hem de böbrek sağlığı korunabilir.

  Domates Suyu: Gün içinde düzenli olarak 1 su bardağı domates suyu tüketmek böbrek sancısına karşı iyi gelir. Ayrıca domatesler doğranarak sancılı bölgeye sarıldığında da faydalı olur.

  Zeytinyağı: Böbrek sağlığı için genel anlamda faydalı olan zeytinyağı, böbrek taşı nedeniyle yaşanan sancıya iyi gelir. Zeytinyağı günlük salatalara ilave edilerek böbrek sancılarından korunmak için kullanılabilir.

  Karpuz: Karpuz böbrek taşı oluşumu ile beraber böbreklerde oluşan sancıya da iyi gelen bir meyvedir.

  ]]>
  Gebelikte Sancı https://www.sanci.gen.tr/gebelikte-sanci.html Tue, 27 Nov 2018 23:45:22 +0000 Gebelikte sancı, kadınlarda hamilelik sırasında yaşanan en büyük sorunlardan biridir. İnsanlar arasında yaygın olarak görülen bu durum bazı kişilerde abartılacak derecede çok karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler Gebelikte sancı, kadınlarda hamilelik sırasında yaşanan en büyük sorunlardan biridir. İnsanlar arasında yaygın olarak görülen bu durum bazı kişilerde abartılacak derecede çok karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler herhangi bir sorunun varlığını düşünerek korkmaktadır. Eğer bunun gibi korkularınız var ise uzman doktorunuza görünerek ağrının nedenini en net şekilde anlayabilirsiniz. Bu durumun dışında ağrıların nedenini tam olarak anlamanız mümkün değildir. Gebelikte sancı sorunu, genellikle gebeliğin ile ve son haftalarında meydana gelmektedir. Bu durum genellikle rahmin bebeğe alışması nedeni ile meydana gelmektedir. Hamileliğin son haftasında görülen sorun ise genellikle bebeğin büyüklüğü ve hamilelik sürecinin sonlarının olması nedeni ile görülmektedir. Fakat bu gibi sancılar genellikle normal sayılan sorunlardır. Fakat bu durumun dışında görülen gebelik sancıları kimi zaman anormal nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenle ister normal olsun ister diğer nedenlerden dolayı olsun gebelikte meydana gelen en küçük sancılar için bile uzman doktorlara görünmeniz hamilelik döneminizde ve sonraki dönemlerde hem sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sadece sancılar için değil genel kontrollerinizi de aksatmamaya özen göstermelisiniz. 

  Gebelikte sancı sorunları genellikle annenin kasık bölgelerinde ve karın bölgesinde meydana gelmektedir. Bu durum direk olarak rahmin bu bölgelerde olması nedeni ile gerçekleşen bir durumdur. Kimi sancılar çok önemli değilken kimi sancılar oldukça dikkat edilmesi ve tedavi gerektiren sancılardır. Kimi insanlar gebelikte sancı durumu ile karşılaşsalar bile bu sancıları önemsemedikleri için sonraki zamanlarda çok büyük problemler ile karşılaşmaktadır. Fakat bazı insanlarda gerekli önlemleri aldığı için daha sonradan büyüyecek sorunları bile ilk baştan kolay bir şekilde halletmelidir. Yani kısaca sonuçlandırmak gerekirse bu ağrılar için erken teşhis hayatınızı değiştirebilir. Eğer annede görülen sancılar hamileliğin ilk dönemlerinde meydana geliyorsa bu durum genellikle adetin gecikmesine bağlı olarak meydana gelen rahim kasılması durumlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunlar tıbbi olarak oldukça doğal ağrılardır. Genelikle ilk 1-2 ay kadar bu ağrılar ara ara meydana gelecek şekilde devam edebilmektedir. Bu süreler sonrasında ağrılar geçecektir fakat siz yinede bu sürenin geçmesini beklemeden doktorunuza danışarak doktorunuzun önerilerini dikkate alın. Bu durumun yanı sıra gebelikte sancı durumları anne adayında meydana gelen gaz sancıları olabilmektedir. Bu sancılar da en az rahim sancısı kadar yoğun olabilmektedir. 

  Gebelikte Sancı
  Gebelikte sancı sorunu birde gebeliğin son zamanlarında meydana gelebilmektedir. Bu durum direk olarak yalancı doğum olarak adlandırılan durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi sorunlar var ise doktor muayenelerinizi biraz daha sıklaştırın. Bu gibi ağrılar genellikle birkaç dakika süren ve sık sık görülen durumlardır. Bu durum birçok zaman gebelik sancısı sorunu olan kişilerin kasık bölgesinin sağında görülmektedir. Eğer ağrılarınız bu durum nedeni ile meydana geliyorsa bu durumda genellikle kişilerdeki sancı hafif ve yüksek sancı arasında değişiklikler görür. Bu durumun yanı sıra kişilerde görülen mide ağrıları, safra kesesi ağrıları, idrar yolları enfeksiyonları gibi sorunlar gebelikte sancı sorunu ile karıştırılan durumlar arasında yer almaktadır. 
  ]]>
  Çocuklarda Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/cocuklarda-gaz-sancisi.html Wed, 28 Nov 2018 14:42:03 +0000 Çocuklarda gaz sancısı, Bebekler için en sağlıklı olan anne sütüdür. Hazır biberon mamalarıyla beslenen bebeklerde gaz sancısı daha çok oluyor. Gaz bebekleri çok huzursuz ediyor. Bebeklerde gaz çoğunlukla karın şişl Çocuklarda gaz sancısı, Bebekler için en sağlıklı olan anne sütüdür. Hazır biberon mamalarıyla beslenen bebeklerde gaz sancısı daha çok oluyor. Gaz bebekleri çok huzursuz ediyor. Bebeklerde gaz çoğunlukla karın şişliği yapar, kramplar olur ve ağlamayla kendini gösteriyor. Çocukların günde 14 defa gaz çıkarmaları  önemlidir. Çocuklarda gaz olmasının sebebi hava yutmaktan oluyor, ya da alınmış olan gıdanın yeterince parçalanıp hazmedilmemesinden ortya çıkıyor. Çocuklar ağladıkları sırada fazla hava yutarlar ve daha fazla gaz oluşur. Anne bebeği emziriyorsa ya da biberonla besliyorsa, bebeğin başını midesinden daha yukarda tutması gerekiyor. Süt midenin alt kısmına yerleşecek, hava daha yukarıda kalacak ve geğirmeyle gaz boşalması kolay olacak. Bebeği geğirtmek, gazın kolay çıkmasını sağlar. Bebeği karnının üstüne yatırarak sırtını sıvazlayın. Bebeğinizi omzunuzda dik şekilde tutarak sırtına yavaş, yavaş vurabilirsiniz. Böylelikle gazın çıkması kolaylaşıyor.

Çocuklarda ve bebeklerin çoğunda gaz sancısı oluyor. Bebeklerde gaz sancıları yeni anne ve baba olanların en çok şikayet ettikleri konuların başında bebeklerinin gaz sancıları oluyor. Aslında bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep oluyor. Bebeğinizi besledikten sonra bebeğin gazını iyi çıkarmanız gerekiyor ve bazı şekerlerin sindirimindeki yetersizlik gaz olmasına sebep oluyor. Gaz sancısı olarak bilinen infantil kolik 3 ayın altındaki bebeklerde daha çok görülüyor. Genellikle 3-4 haftalıkken başlıyor ve 3 aya kadar devam ediyor. Bazen 5-6 aya kadar sürebiliyor. 

Gazlı bebeklerin stresli ailelerde daha çok görülüyor. Çünkü bebekleri mümkün olduğunca rahat, sakin ve gürültüsüz bir ortamda bulundurmak gerekiyor. Biberonla beslenen bebeklerde gaz sancıları daha sık görülüyor. Ancak gazın olmaması için beslenmede önemlidir. Annenin de bebek emzirme dönemlerinde kendilerini üşütmemeleri gerekiyor. Çünkü bağırsak hareketleri çocuğa geçiyor. Bu yüzden kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu hem kendi sağlıkları için, hem de bebekte gaz sancısı olmaması için gerekiyor.

Çocuklarda Gaz Sancısı
Hızlı emme iştahlı bebeklerde daha fazla hava yuttuğundan oluyor ve bunlarda gaz sancısı daha fazla görülüyor. Bebeğinizi mümkün olduğunca sessiz bir ortamda sakin emzirmek daha yararlı oluyor. Ayrıca annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü annenin yedikleri sütten çocuğa geçiyor. Süt ve süt ürünleri ile yumurtayı azaltmak etkili olabilir. Bunun dışında annede gaz yaptığı bilinen bazı yiyeceklerden ( kuru fasulye, barbunya, bulgur, mercimek gibi) de yememeleri gerekiyor. Bebeğiniz ağladığı zaman kucağınıza alarak yalnız olmadığını hissettirin. Bebeği daha sık beslemek ve emzik kullanmak da denenebilir. Emme ile bebeğin gaz çıkarması daha kolay oluyor. Ya da bebeğinizin karnına ılık havlu koymak ve yüzüstü yatırarak sırt üstü ve beli okşayarak masaj yapmak yararlı olacaktır. Bütün bu uygulamaların dışında ilaç tedavisi uygulanabilir.

Bebeğe bakan kişilerin bu gergin dönemde daha sabırlı olmaları ve ruhsal dengelerini mümkün olduğunca korumaları gerekiyor ve bunun için küçük aralar vererek kendilerine zaman ayırmaları gerekiyor. Bebekler, günde ortalama 3 saatten fazla ağlar. Bu durum, haftada 3 günden fazla tekrarlar. Çocukları sağlıklı olduğu halde anne ve babaların en sık doktora gitme nedeni çocuklarda gaz sancısı oluyor. Aileyi en çok bebeklerde olan gaz sancıları korkutuyor. Önceleri korkuyla bir telaş oluyor. Ama korkulacak birşey olmadığını bilmeleri gerekiyor.
]]>
Sağ Kasıkta Sancı https://www.sanci.gen.tr/sag-kasikta-sanci.html Wed, 28 Nov 2018 21:51:24 +0000 Sağ kasıkta sancı, birçok kasık sancısında olduğu gibi en çok kadınlarda görülen sorunlardan biridir. Nadir olarak erkeklerde de görülen bu durum çok şiddetli olabildiği için bazen kişiler son derece zor durumlara düşebilm Sağ kasıkta sancı, birçok kasık sancısında olduğu gibi en çok kadınlarda görülen sorunlardan biridir. Nadir olarak erkeklerde de görülen bu durum çok şiddetli olabildiği için bazen kişiler son derece zor durumlara düşebilmektedir. Özellikle beklenmedik zamanlarda aniden kasığa giren sancı insanların o an ellerindeki işi bile yapamamasına neden olabilmektedir. Bu gibi ağrılar genellikle kasık içerisinde görüldüğü için kişi dokunsa bile ağrıyı azaltamadığı için kişide problem olabilmektedir. Sağ kasıkta sancı sorunları birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Kimi zaman oldukça normal nedenlere bağlı olarak görülen sağ kasık sancıları kimi zaman oldukça ciddi problemlerden dolayım meydana gelmektedir. Aslında sağ kasıkta sancı sorunu bazen sorunun nedenine bağı olarak kasığın sağ tarafında görülmektedir. Kimi zaman kronik bir şekilde görülen bu sancılar kişinin sağ kasığına ara ara meydana gelmektedir. Sağ kasıkta sancı sorunu bazen kişi fark etmeden kasık bölgesine ya da diğer bölgelerine aldığı darbelerden dolayı meydana gelmektedir. Bu durum nedeni ile eğer ilk kez sağ kasıkta sancı yaşıyorsanız yakın geçmişinizde bu bölgelere herhangi bir darbe alınıp almadığınızı araştırın. Bu durumun yanı sıra kadınlarda görüldüğü kadar çok olmasa da erkeklerde de ara ara karşılaşılan sağ kasık sancısı sorunu genellikle testislere uygulanan baskılar olmak üzere bu gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. 

Sağ Kasıkta Sancı
Sağ kasıkta sancı nedenleri
 • Kadınlarda yumurtalık kistleri şiddetli sancılara neden olur
 • Cinsel ilişkiler nedeni ile enfeksiyon sorunları
 • Dış gebelik adı verilen hastalık
 • Kimi zaman bel fıtığı da bu durumda büyük etkiler yapar
 • İnsanlarda psikolojik nedenler sağ kasıkta sancı sorununa neden olabilir
 • İdrar yollarında görülen taşlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Kasık bölgesine alınan darbeler
 • Yanlış egzersizler 
 • Kasık bölgesinde bulunan kasların ağrıları
Sağ kasıkta sancı sorunu 24 saatten daha fazla sürek kişiler hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmelidir. Çünkü bu gibi ağrılar kimi zaman kişilerde vücut bütünlüğünü bozacak sorunlara neden olacağı için erken teşhis için doktora gitmeniz sağlığınız açısından çok daha önemlidir. Bazen ağrı ile doktora giden kişilerde bu durum adet dönemi ile ilgili ve son derece normal durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Sağ kasıkta sancı durumu erkeklerde görülüyorsa bu durum birçok testis hastalığının belirtisi olabilmektedir. Sağ kasıkta sanı görülen kişiler kendilerini rahatlatmak amacı ile elleri ile sağ kasığı masaj yapabilirler. Böylece birçok kişide görülen bu sancılar az da olsa rahatlama gösterecektir. Bu durumun yanında doktora gidene kadar bu sancıların biraz daha rahatlaması amacı ile düz ve sert bir zemine yatın ve bacaklarınızı sırayla yavaş bir şekilde kaldırıp indirin. Bu şekilde egzersiz gibi yapacağınız hareketler sizleri oldukça rahatlatarak sağ kasıkta sancı problemini azaltacaktır. Böyle bir durum nedeni ile doktora giden insanlarda genellikle ultrason, MR, tomografi ve röntgen gibi görüntüleme cihazları ile yapılan kontroller sonucunda sorun tespit edilmeye çalışılır. Bu durum kadınlarda genellikle kadınsal hastalıklar nedeni ile oluşsa da erkeklerde bazen gaz sancısı, bazen de daha farklı durumlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu gibi problemler böylece çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. 


]]>
Rahimde Sancı https://www.sanci.gen.tr/rahimde-sanci.html Thu, 29 Nov 2018 09:06:20 +0000 Rahimde sancı, tabi ki rahmin sadece kadınlarda görülmesi nedeni ile sadece kadınlarda görülen sorunlardan biridir. Günümüzde her on kadından ikisinde görüle rahim ağrıları çok yaygın olarak karşılaşılan durumlardan birid Rahimde sancı, tabi ki rahmin sadece kadınlarda görülmesi nedeni ile sadece kadınlarda görülen sorunlardan biridir. Günümüzde her on kadından ikisinde görüle rahim ağrıları çok yaygın olarak karşılaşılan durumlardan biridir. Rahimde sancı sorunu hemen hemen her yaşta görülen bir sorun olsa bile en çok yetişkinlerde görülen problemler arasında yer almaktadır. Rahim sancıları en çok kadınlarda adet dönemlerinde meydana gelen sorunlardan biridir. Kadınlarda rahmin iç duvarının ve yumurtaların yenilenmesi nedeni ile gerçekleşen adet dönemlerinde rahmin atılacak olan maddelerin rahimden dışarı doğru çıkması için sürekli kasılması nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle meydana gelen sancılar son derece normal karşılandığından bu ağrılar için yapılacak çok bir şey bulunmaz. Rahimde sancı sorununda kişiler eğer sorunun bu nedenden dolayı gerçekleştiğini düşünüyorsa bu durumda telaşlanmaya gerek yoktur. bu gibi ağrılar genellikle adet haftasının dördüncü günü ortadan kalkacaktır. Eğer adetinizin bitmesine rağmen bu gibi rahim sancıları hala üzerinizde ise bu durumda zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Unutmayın ki bu gibi durumlar hayatınızı değiştirecek problemlere neden olabilmektedir. Kimi zaman insanların normal olarak düşündükleri sancılar zamanla iyice artarak daha farklı organların bu durumdan etkilenmesine ve sorunların çok daha fazla büyümesine neden olarak kişileri zor duruma sokabilmektedir. Sizlerde bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için gerekli önlemleri alın. 

Rahimde sancı sorunları kimi zaman adet sonrası zamanlarda da meydana gelen sorunlar arasında yer almaktadır. Kimi kadınlarda geçen zorlu adet dönemlerinde rahim ağzı başta olmak üzere diğer organlar etkilenebilmektedir. Bu durumda kas ağrıları gibi durumlar adet sonrasında da kişilerde rahimde sancı hissine neden olmaktadır. Bu durum tabi ki sadece adet durumları ile alakalı değildir. Daha birçok nedeni olan rahim sancısı sorunları kimi zaman rahim bölgesinde görülen kramplardan dolayı görülebilmektedir. Bu durum özellikle kişilerin ısınmadan egzersizler yapması ya da yanlış egzersizler yapması nedeni ile oluşan sorunlardan biridir. Öyle ki bayanların birçok zaman zayıflamak için yaptıkları egzersizler çok büyük rahim sancılarına neden olabilmektedir. Bazı insanlarda rahim ağrıları çok uzun zamanlardan beri görülmesine rağmen bu kişiler farklı nedenlerle doktora gitmeyi ihmal ederler. Bu gibi durumlarda sancının kendiliğinden geçmesini bekleyen kişiler genellikle ağrı geçmediği için mecburen doktora giderler. Eğer sizlerde de çok şiddetli ya da hafif geçen rahim sancıları var ise bu durumun nedenini tam olarak öğrenene kadar gerekli müdahaleleri yapın. Bazen kişilerde rahim hastalıkları nedeni ile görülen bu sancılar, müdahale edilmediği için çok büyük hastalıkları beraberinde getirebilmektedir. Özellikle kişi adet döneminde değilse ve bu ağrılar 72 saati aşmış ise bu durumda kesinlikle kişinin bu duruma bir dur demesi gerekir.

Rahimde Sancı
Rahimde sancı daha önce de bahsettiğimiz gibi çok yaygın olarak insanlarda meydana gelen bir durumdur. Bu durumun çok fazla görülmesinin en büyük nedeni tabi ki yine bu durumun çok fazla nedeni olmasıdır. Birçok nedeni olan bu sorun zamanlar kişilerde etkilerini arttırarak farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Rahimde sancı sorununun diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.
 • Rahim ağzı iltihabı
 • Rahim kanseri
 • Rahim kasılmaları
 • Yakın zamanlarda gerçekleşen doğum
 • İltihaplanmalar
 • Rahim sancısı sanılan diğer kasık ağrıları
 • Tümörler


]]>
Makatta Sancı https://www.sanci.gen.tr/makatta-sanci.html Thu, 29 Nov 2018 23:19:28 +0000 Makatta sancı, aslında insanların sık sık karşılaştıkları bir durumdur. Fakat birçok kişi bu sorunu sosyokültürel durumlar nedeni ile birbirlerine açıklamadıkları bir sorundur. Kimi zaman kişilerde görülen bu gibi ağrıla Makatta sancı, aslında insanların sık sık karşılaştıkları bir durumdur. Fakat birçok kişi bu sorunu sosyokültürel durumlar nedeni ile birbirlerine açıklamadıkları bir sorundur. Kimi zaman kişilerde görülen bu gibi ağrılar kişilerde çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Makatta sancı birkaç farklı nedenden dolayı oluşmaktadır. Genellikle ilk başlarda herhangi bir sorun olmayan bu durum, müdahale edilmediğinde ve gerekli işlemler yapılmadığında çok büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birçok kişi doktora gitmeye bile çekinirler. Kişilerde görülen makatta sancı sorunları ne kadar artsa bile kişi doktora gitmeye çekinebilir. Günümüzde bu gibi sorunlarda çekindiği için doktora gitmeyen insanlar, zaman geçtikçe çok daha zor durumlara düşebilmektedir. Aslında sorunun büyüyüp büyümeyeceği ağrının nedenine balıdır. Fakat yine de böyle riskler almamak için sizlerde böyle sorunlarınızda zaman kaybetmeden doktora gidin. Bazen doktorlar sadece şikayetlerinize bakarak bile sorunun çözümü için ilaç tedavisini önerebilir. Bazen de doktorun şüpheli olduğu durumlar olduğunda doktorunuz kısa bir muayene yapabilmektedir. Bu durumların yanı sıra makatta ağrı sorununda her zaman sorun makatta olacak diye bir şey yoktur. Bazen makat bölgesine yakın bölgelerde meydana gelen ağrılarda bu gibi ağrı sorunlarına neden olabilmektedir.

Makatta Sancı
Makatta Sancı Nedenleri

Makatta yırtık nedeni ile görülen sancılar: Bu gibi sancılar genellikle aşırı kabızlık problemi yaşayan insanlarda görülmektedir. Genellikle boşaltım sırasında kişinin kabızlığına bağlı olarak anüsün zarar görmesi durumunda kişilerde çok şiddetli makat sancıları görülebilmektedir. Bu durum her yaştaki insanda görülebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Eğer sizlerde de makatta sancı sorunu var ise yakın geçmişte kabızlık yaşayıp yaşamadığınızı sorgulayınız. 

Basur sorunu: Günümüzde özelikle yetişkinler olmak üzere birçok insanda görülen basur problemi, makatta ağrı sorunları arasında çok şiddetli ağrılara neden olan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen basur probleminde makatta oluşan sancılardan kaçmak oldukça zordur. Zaten basur hastalığında en büyük ağrılardan biri bu durumdur. Bu gibi durumlarda gerekli bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. 

İltihap ve apseler: Bazen makat bölgesinde oluşan iltihaplar ya da apse durumlar kişilerde çok şiddetli ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu gibi sorunlar için doktorunuza giderek bu sorunun tedavisini alabilirsiniz. Bu gibi durumlar kişilerde müdahale edilmediğinde çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Bu gibi durumların yanı sıra kişilerde görülen makatta sancı durumlarının makat çatlağı, anal hematom, apse, rektosel olmak üzere farklı nedenleri de bulunmaktadır. Böylesine farklı nedenleri olan makatta sancı sorunu eğer sizlerde de iki günden daha uzun sürmüş ise hızlı bir şekilde doktorunuza başvurarak bu durumun neden meydana geldiğini öğrenin ve gerekli tedavileri yapın. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar karşınıza çıkarak sizlere zarar verebilir. 
]]>
Karaciğer Sancısı https://www.sanci.gen.tr/karaciger-sancisi.html Fri, 30 Nov 2018 00:36:31 +0000 Karaciğer sancısı, insanlarda kendisini farklı belirtiler ile gösteren önemli sorunlardan biridir. Aslında karaciğer sancısı tek başına kişilerde çok büyük tehlikeler teşkil etmez. Fakat bu sorun genellikle kişilerde farklı Karaciğer sancısı, insanlarda kendisini farklı belirtiler ile gösteren önemli sorunlardan biridir. Aslında karaciğer sancısı tek başına kişilerde çok büyük tehlikeler teşkil etmez. Fakat bu sorun genellikle kişilerde farklı organların hastalıkları nedeni ile meydana gelebilmektedir. İşte bu durumda sorunlar oldukça büyük problemler meydana getirmektedir. Karaciğer sancısı bazı insanlarda oldukça şiddetli olurken, bazı insanlarda ise çok afif bir şekilde seyredebilir. Aslında bu durum karaciğer sancısının neden dolayı meydana geldiğine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Bu nedenle sorunun nedeni anlamadan bu gibi sancıların önüne geçmek oldukça zordur. Karaciğer hastalıkları ve diğer hastalıklar bilindiği gibi oldukça zor tedavi edilen organlar olduğu için kişilerin bu konuda daha özenli olması gerekmektedir. Çünkü karaciğerde meydana gelen sancılar birçok büyük problemin belirtisi olabilir. Bu gibi sorunlarda yapılan erken teşhisler ile çok büyük sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle karaciğer sancısı sorunu yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuza giderek bu sorunun nedenini öğrenin. Bu gibi durumlarda genellikle doktorlar kişilerde tıbbi görüntüleme cihazları olan ultrason, tomografi, röntgen gibi cihazlar ile karaciğer ve çevresini iyice görüntüler. Böylece eğer görülebilir bir sorun var ise yapacağı tedavileri bu duruma göre değiştirir.

Bazı insanlarda karaciğer dışında diğer organların karaciğere baskı yapması nedeni ile karaciğer sancısı sorunu meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar sizlerde de meydana geliyorsa direk olarak karaciğerden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmeyin. 

Karaciğer sancısının nedenleri
 • Birçok kişide görülen karaciğer kanseri,
 • Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak görülen karaciğer yağlanması,
 • Yaygın olarak görülen karaciğer sirozu,
 • Farklı nedenlere bağlı olarak görülen karaciğer zehirlenmesi,
 • Karaciğer büyümesi ve bu durumla birlikte görülen enfeksiyonlar,
 • Karaciğerde görülen iltihaplanma problemleri,
 • Karaciğer üzerinde görülen apseler,
 • Safra kesesi taşları dolaylı olarak etkiler yaparak karaciğer sancısına neden olabilir,
 • Karın bölgesinde oluşan sıvı birikimi,
 • Gastrit sorunları
Karaciğer Sancısı
İşte bu gibi nedenlere bağlı olarak kişilerde karaciğer sancısı sorunları gözlemlenmektedir. Karaciğerde görülen bu gibi problemler kimi zaman şiddetli sancılara neden olabilmektedir. İçerisinde önemli hastalıklarında bulunduğu bu gibi durumlar bazen çok önemli sorunlara neden olabilmektedir.

Belirtileri: 
Karaciğer sancısının en büyük belirtisi karnın sağ üst bölgesinde görülen ağrı durumlarıdır. Karaciğerde örülen sancılar direk olarak kişilerin karnının üst kısımlarında hissedilmektedir. Bu durumun dışında görülen ağrılar genellikle karaciğerden kaynaklanmaz. Bu durumun yanı sıra karaciğer ağrıları oldukça keskin ağrılardır. Eğer karın bölgenizin sağ üst kısımlarında görülen keskin ağrılarda karaciğer sancısı ile ilişkilendirilebilir. Karaciğer sancısı, kişilerde kişinin nefes alamayacağı kadar bir sancı meydana getirir. Eğer kişinin karaciğerinde herhangi bir sorun var ise vücutta bazı belirtiler meydana gelmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerde sürekli iştah kaybı, yorgunluk gibi problemler meydana gelmektedir. Eğer bu durum açık açık ortada ise bu durumda sorunun tam olarak karaciğerde olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü bu gibi durumlar karaciğer hastalıklarında net olarak görülen belirtilerdir. Bunun dışında görülen belirtiler ise;
 • Aşırı kilo kaybı
 • Nefesin kokması
 • Göz altlarında morarma
 • Testislerde şişkinlik
 • Hızlı kalp atışı
 • Ara ara meydana gelen yüksek ateş sorunları 
 • Normalden daha fazla terleme
 • Ciltte görülen kaşıntılar
]]>
Böbrek Taşı Sancısı https://www.sanci.gen.tr/bobrek-tasi-sancisi.html Fri, 30 Nov 2018 19:01:10 +0000 Böbrek taşı sancısı, böbrek ağrısı insanlarda tipik tek meseledir. Böbrek hastalıkları çok fazla miktarda farklılık işaret etmektedir. Bu yüzden böbrek taşlarını iyi ayırt etmek gereklidir. Böbrek taşı çok fazla Böbrek taşı sancısı, böbrek ağrısı insanlarda tipik tek meseledir. Böbrek hastalıkları çok fazla miktarda farklılık işaret etmektedir. Bu yüzden böbrek taşlarını iyi ayırt etmek gereklidir. Böbrek taşı çok fazla miktarda uzunca tek zaman ağrı, sızı, belirti göstermeyebilir. Bununla birlikte önemsiz zannedilen ağrılar böbrek taşının habercisi olabilir. 

Şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve en ehemmiyetlisi kumlu idrar yapıyorsanız böbrek taşı olma ihtimaliniz yüksektir. Böbrek taşının en malum belirtisi ise  böbrek koliği dediğimiz sancı tipidir. Ağrılarınız kuvvetli genel olarak birdenbire başlar. Şayet taşınız idrar borunuzda ise idrar borusu spazm genel olarak gerilmektedir. Bu gerilmeler kuvvetli ağrıları doğurmaktadır. Böbrek havuzunun böbrek taşı aracılığıyla tıkanması benzer idrar borusunda meydana geldiği benzeri kuvvetli ağrılara neden olur. Böbrek ağrıları önce vakitlerde aralıklarla olur. Zamanla ağrıları sıklaşmaya sizi fazladan fazla miktarda huzursuz etmeye başlar. Ağrıları hissettiğiniz önce koltuk böbreklerinizin bulundukları bölge durumda olan bel bölgesidir. Ağrılar git gide bel bölgesinden aşağıya gerçek makat kısmında hissedilmeye başlar. Esasen ağrı şiddetlendiği anda tek sıkıntı olduğunun farkına varırsınız. Tesir genel olarak bunalma, gerginlik, sıcak olmayan soğuk terleme, gerilme benzeri yakınmalar baş gösterir. 
Böbrek Taşı Sancısı
 • Önce genel olarak sıvı/akışkan alım alışkanlıklarınızı tekrar düzenleyin. 24 saatte çıkarılan idrar miktarının 2 litrenin alt kısmında kalmaması gerekmektedir.  
 •  Endüstriyel içeceklerden kolalı olanları değil, fazladan fazla miktarda sitrat içeriğine sahip meşrubatları seçim edin. Sıkılmış meyve suları aralarında ise tercihiniz greyfurttan değil, portakal ya da limon sularından yana olsun.  
 • Böbrek taşı hastalığından korunmak amaçlı gündelik tuz alımı 4 gramı geçmemeli, sodyumun tersine potasyumlu gıdalar daha çok miktarda alınmalıdır. Hayvansal protein (kırmızı-beyaz et ve balık) alımı 70 kilogram ağırlığındaki tek kişide 70 gramı geçmemelidir. 
 •  Oksalat içerir ıspanak, çay, patates ve çikolata benzeri besinleri kısıtlı kullanın. Hastalıkta önceden beri kalsiyum içermeleri sebebiyle klasik genel olarak yasaklanan süt ve başka mandıra mahsulleri, çoğalış geçmişteki denli sert tek olarak kısıtlanmamaktadır. Uzman olanlar çoğalış hastalara, gündelik tek gram kalsiyum alımını önermektedir.  
Böbrek hastalıklarıyla rekabet etmek şu anki insanı amaçlı ciddi anlamda ıstıraptır. Böbrek taşı ağrısı bizleri o denli yorar ki tek kişinin hayat boyu çekebileceği en berbat ağrıdır. Böbrek taşı ağrısı durumda olan olan bayanlar kaya düşürmenin doğum yapmaktan daha sancılı meydana geldiğini söylemektedirler. Böbrek taşı sağlık sorunu en son vakitlerde fazladan fazla miktarda görülmeye başladı. Fakat geliştirilen iyileştirme yöntemleri bu artışa nispeten daha yetersizdir. Tıp biliminin gelişmişlik düzeyini inkar edemeyiz fakat bizlerin de kendimizi iyileştirme ederken yapmamız gerekli durumda olan bir şeyler vardır. Son yıllarda böbrek taşı ağrısı çekenlerin taşlarını idrar yöntemiyle attıkları gözleniyor. Bu gözlemin nedeni tam genel olarak açıklanamıyor. Sıvı/akışkan tüketiminin düşmesi ve fast food beslenme benzeri alışkanlıklar böbrek taşı ağrısını tetikliyor.  

Böbrek Taşı Düşürürken Böbrek Taşı Ağrısından Ne Türlü Kurtulabiliriz 
Öncelikle böbrek taşı ağrınız meydana geldiği vakit ağrı kesici almalısınız. İdrar kanalının rahatlamasını sağlayacaktır. Ağrı kesici sorunu çözmese de sizi rahatlatacaktır. Tek mide rahatsızlıklarınız varsa ağrı kesici almayınız. Bunun nedeni ise küçük parça parça taşların idrar yöntemiyle dışarı çıkmasının sağlanmasıdır. Kocaman parçalar halen vücudunuzda durduğundan sıkıntı tam anlamıyla çözülmüş sayılmaz.  
]]>
Kalpte Sancı https://www.sanci.gen.tr/kalpte-sanci.html Sat, 01 Dec 2018 07:36:58 +0000 Kalpte sancı, birçok zaman insanlarda meydana gelen korkutucu durumlardır. Genellikle tehlikeli olduğu zamanlar 40 yaş ve üstü kişilerdir. Fakat kimi zaman doğumdaki anormallikler ya da diğer sorunlar kişilerde bu sorunun ilerde san Kalpte sancı, birçok zaman insanlarda meydana gelen korkutucu durumlardır. Genellikle tehlikeli olduğu zamanlar 40 yaş ve üstü kişilerdir. Fakat kimi zaman doğumdaki anormallikler ya da diğer sorunlar kişilerde bu sorunun ilerde sancı şeklinde ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kalpte sancı kimi zaman çok büyük nedenlerden dolayı olabilmektedir. Özellikle meydana gelen sancı kalpten olduğu için bu durum hiç aksatılmaya gelmeyen durumlar arasındadır. Eğer sizlerde de bu gibi sancılar görülüyorsa mutlaka uzman bir doktor muayenesinden geçmelisiniz. Bu durumun yanı sıra bazen meydana gelen göğüs ağrıları bazı insanlar tarafından kalp sancısı sanılmaktadır. Bu durumda kişiler oldukça korkabilir. Bazen göğüsteki soğuk algınlığına bağlı ağrılar kişileri kalpten olduğu düşünüldüğü için korkuttuğu zaman kişiler hemen doktora giderler. Bu nedenle kalp ağrısı ve göğüs ağrıları karıştırılmamalıdır. Kalpte sancı genellikle kişinin bel kısımlarında meydana gelen sancılar ile hissedilmektedir. Birçok zaman belin üst orta kısmında tam iç kısımda hissedilen ağrılar kalp ağrılarıdır. Fakat her kalp sancısı belde hissedilir diye bir durum söz konusu değildir. Birçok zaman bu sancılar kişinin göğüs kısımlarında da görülebilmektedir. Aslında kalpte sancı sorununu sık sık yaşayan kişilerin yapması gereken birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını bile yapan kişiler kalpte sancı sorununu azaltabilir. Bunun için aşağıdaki durumlara özen göstermeniz kalp sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır. 

Kalpte Sancı
Kalpte sancı sorunu olan kişilerin yapması gerekenler:
 • Sık sık kalpte sancı sorunu yaşayan bir kişinin en çok dikkat etmesi gereken durumlardan biri de tabi ki kişinin sinirlerine hakim olması ve çok fazla sinirlenmemesidir. Çünkü sinirlenen kişilerde kalp daha hızlı çalıştığı için zorlanabilir. Bu nedenle kalpte sancı sorununuz var ise kafanızı rahat tutabileceğiniz işlerle meşgul olur. 
 • Eğer kalpte sancı sorunu olan kişi sigara tüketiyorsa bu sancılar görüldüğü andan itibaren kesinlikle tütün ve tütün ürünlerinin içilmemesi gerekmektedir. Aksi durumlarda kalp sigaradan çok daha fazla etkilenecektir.
 • Fazla kiloda bu gibi sorunların meydana gelmesinde çok etkilidir. Çünkü fazla kilosu olan kişiler daha çok yorulurlar ve buna bağlı olarak kalp atışları böylesine hızlı olur. 
 • Bol bol taze meyve ve sebze yiyerek vücudun enerji kazanmasını sağlayın.
 • Tüketmiş olduğunuz yiyecekleri kesinlikle tuzlu yemeyin. Yemeklere attığınız tuzlar sizlere ve kalbinize zarar verecektir. 
 • Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler insan vücudunda sadece kalp için değil diğer tüm vücutlar için faydalı olacaktır. Fakat bu egzersizlerin doktor bilgisinde yapılması daha iyi olacaktır. Bu gibi egzersizler kalpte sancı sorununu ortadan kaldıracaktır.
Nedenleri
Kalpte sancı sorununun en büyük nedenlerinden biri kalp ve damar hastalıklarıdır. Genellikle insanların tükettikleri sigaralardan dolayı kirlenen kanın damarları tıkaması ile kişilerde ilk zamanlarda kalpte sancı gibi belirtiler ve sonrada kalbin çalışma fonksiyonunda sorunlara neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sigaranın zararları kişi tarafından fark edilse de artık çok geçtir. Bir diğer neden yüksek kolesterol sorunlarıdır. Aslında bu durumda yine bir damar hastalığıdır. Kalpte sancı sorunlarına neden olan nedenlerden biri ise kalbe giden kan miktarının az olmasıdır. Bu durum her ne kadar az görülse bile aslında oldukça büyük sancılara neden olur. Son olarak kalpte sancı sorununa neden olan bir diğer durum insanların yaptığı ağır işler ve aşırı egzersizlerdir. Bu gibi durumlarda kişinin kalbini çok zorlaması nedeniyle kişilerde kalpte sancı sorunları görülebilmektedir. 
]]>
Regl Sancısı https://www.sanci.gen.tr/regl-sancisi.html Sat, 01 Dec 2018 16:21:10 +0000 Regl sancısı, Kadınlarda adet kanaması esnasında yahut öncesinde kasıklarda meydana gelen ağrı  ve kramplardan oluşan bir rahatsızlıktır. Regl ağrıları genellikle adet vaktinin bir, iki gün öncesinde belirir. A Regl sancısı, Kadınlarda adet kanaması esnasında yahut öncesinde kasıklarda meydana gelen ağrı  ve kramplardan oluşan bir rahatsızlıktır. Regl ağrıları genellikle adet vaktinin bir, iki gün öncesinde belirir. Adet döneminin ikinci günü ise giderek hafifler. 40'lı yaşlara kadar devam eden bu ağrılı regl dönemi bazı kadınlarda doğumdan sonra geçebilir. Ağrı ve kramplar kasıklarda ve karın bölgesinde olur. Belde ve bacaklarda da görülebilir. Regl döneminde  ağrıyla birlikte halsizlik, bulantı, baş dönmesi, terleme gibi belirtilerde oluşabilir.

Regl sancısının nedenleri nelerdir

Regl sancısı aslında rahmin adet sırasında olması gerektiği mekanik kasılmaların sancı olarak hissedilmesidir. Rahmin kasılmasının sebebi kanama seviyesini az miktarda tutmak içindir. Bu kasılma sırasında salgılanan maddelere duyulan hassasiyet aşırı ağrılara yol açabilir. Kanama öncesi başlayıp kanama kesilince biten, tamamen yok olan sancı, yumurtlama olduğunun belirtisidir.

Adet sancısının bir diğer nedeni  belli rahatsızlıklardan dolayı rahim ağzının dar olması ve kanı atarken zorlanmasından oluşabilir. Spiral kullanmakta nadir de olsa adet sancısına sebep olabilir. Doğuştan rahim ağzının dar olması, kızlık zarının kapalı olması da adet sancılarının sebeplerindendir. Eğer ağrılar adet zamanının dışına çıkıyorsa, 2-3 günden fazla sürüyorsa, normalden fazla şiddetliyse bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu farklı ağrı  rahimde enfeksiyon, tümör gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Regl Sancısı

Regl  sancısı için neler yapılabilir

Adet döneminde oluşan sancılar şiddetli geçirilen bir ağrıysa doktordan ağrı kesici yazması istenilebilir. Karın bölgesinin etrafına ve ayaklara sıcaklık uygulamak ve sıcak tutmak ağrılı dönemi kolay atlatmayı sağlar.  Bunun için sıcak bir duş yahut sıcak havlu faydalı olacaktır. Her zaman düzenli ve iyi beslenmek adet kanamaları ve ağrılar için önemlidir. Regl olmadan 1 hafta önce tuzu kesmek, maydanoz, ıhlamur, ve ısırgan kürleriyle ödem ve şişliklerden kurtulmak;  adet zamanı baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı gibi rahatsızları da önleyecektir.  Et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, yeşil yapraklı  sebzeler başta olmak üzere diğer sebzeler gibi B vitamini almak, fındık fıstık gibi magnezyumlu besinleri tüketmek de daha az ağrı duymaya yardımcı olacaktır.  Düzenli egzersiz yapmak, masaj yapmak, yüzmek de ağrı için tavsiye edilen yöntemlerdendir. Psikolojik olarak iyi hissetmeye çalışmak da adet sancılarını azaltacak sebeplerdendir.

]]>
Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir https://www.sanci.gen.tr/bebegin-gaz-sancisi-nasil-giderilir.html Sun, 02 Dec 2018 15:08:31 +0000 Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, mutlu çiftlerin bebeklerini kucaklarına almalarının sevincini ve heyecanını bir çırpıda alıp götüren ve anne babaların artık uykusuz gecelere maruz kaldıkları dönem olmakla birlikte beb Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, mutlu çiftlerin bebeklerini kucaklarına almalarının sevincini ve heyecanını bir çırpıda alıp götüren ve anne babaların artık uykusuz gecelere maruz kaldıkları dönem olmakla birlikte bebeklerinde durmak bilmeyen ağlamaları ve bu duruma üzülen anne babaların sıkıntı çektiği dönem diyebiliriz. Evet bebeklerin gaz sancısı dönemseldir. Bundan dolayı, dönemsel olması ile anne babaların bu süreci atlatmalarında onlar için bir umut niteliği taşımaktadır. Çünkü anne ve babalar bu sürecin geçeceği umuduyla sabırları da bir nebze olsun artmaktadır. Bebeklerde oluşan bu gazların oluşumu yönünden ele alacak olursak, bilindiği üzere bebekler doğduktan sonra vücudunda ki tüm kas yapıları ve organları çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve normal düzeye ulaşmak için yetişkin bir bireye oranla çok daha fazla efor sarf etmektedir. Bundan dolayı, vücudunda ki organlar ve organların kas sinir sistemleri vb. gibi etkenler hızlı olarak geliştiği için bebeklerde bir çok problemler meydana gelebilmektedir. Hatta belirtmek gerekirse olası bir sağlık sorununda gaz çıkarmamaya bağlı olarak oluşan gaz sancıları diğer sorunların yanında devede kulak misali çok hafif bir problem olmaktadır. Bundan dolayı, bebeklerde gaz sancısı ilk 3 hafta ile 6. ayını doldurana kadar ki süreçte oluşması ise bağırsak ve midenin sinir kasları gelişimi ve midenin hızlı bir şekilde gelişim sağlamasına bağlı olarak midede reflü gibi yaraların oluşmasına bağlı olarak bebeklerde gaz sancısı meydana gelir. Ve şiddetli ağlamalar ile karşı karşıya kalınabilir. 

Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir
Bebeklerin gaz sancıları olduğu sırada yapmanız gerekenler;
 • Bebeğin gaz sancını gidermek için ilk olarak, en yaygını bebeğin sırt bölgesini ovalayarak gazını çıkartmasında yardımcı olabilirsiniz. Bu işlem için şekilsel olarak tarif edecek olursak tek kolunuzda bebeğinizi ağzı koyu yere bakacak şekilde yüz üstü kolunuza yatırmalı ve diğer elinizin iç kısımı ile bebeği incitmeden masaj yaparcasına sırtında gezdiriniz.
 • Bebeğin gaz sancısını gidermek için diğer bir yöntem ise bebeğinizin beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Yani her bir saatte bir az miktarda emzirerek midesinin şişmesini önleyebilirsiniz. 
 • Bebeğin gaz sancısını gidermek için bir diğer yöntem ise hiç bir zararı olmayan ve çoğu kimselerin uyguladığı yöntem olan zeytinyağını içirerek gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Fakat kesinlikle çok fazla aşırıya kaçmamak şartıyla hakiki zeytinyağını günlük olarak bir çay kaşığı içirmeli midesinin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebekler genel olarak geceleri gaz sancıları oluştuğundan ve anne babalarını yatırmadığından geceleri bu yöntemi uygulayabilirsiniz. 
 • Bebek gaz sancısını gidermek için bir diğer yöntem ise saç kurutma makinesi ve elma yağı ile masaj yapabilirsiniz. Evet en etkili yöntemler arasındadır. Elma yağını çok fazla olmamasına özen gösterin bebeğinizin göbek kısımı ile ayaklarının alt taban kısımına sürerek incitmeden masaj yaparak ovalayın sonrasında saç kurutma makinesini alarak en düşük sıcaklık seviyesine bir eliniz ile saç kurutma makinanızı diğer eliniz ile de masaj yaparak saç kurutma makinesini masaj yaptığınız bölgede gezdirin. Bebeğinizin midesini oldukça rahatlatacak ve bu şekilde bebeğinizde gazını çıkartabilecektir.
 • Bebek gaz sancısı gidermek için dikkat etmeniz gereken önemli husus ise bebeğiniz 6. ayını doldurmuş ve uzun süreden beri gaz sancıları geçmemiş ise kesinlikle en yakın uzman bir doktora göstermelisiniz. Gaz sancıları başka ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.
]]>
Bebek Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/bebek-gaz-sancisi.html Sun, 02 Dec 2018 16:29:30 +0000 Bebek Gaz Sancısı, genellikle sağlıklı bebeklerde 2,3 hafta ile 4 ay arasında 3 günden fazla 3 saat kadar ağlama nöbetleri olarak tanımlarız. Gaz sancısı bebeklerde görülme sıklığı %17-30 arasındadır. Ailelerin %10 ile 15' Bebek Gaz Sancısı, genellikle sağlıklı bebeklerde 2,3 hafta ile 4 ay arasında 3 günden fazla 3 saat kadar ağlama nöbetleri olarak tanımlarız. Gaz sancısı bebeklerde görülme sıklığı %17-30 arasındadır. Ailelerin %10 ile 15'i ilk 3 ay içinde bebeklerinin ağlaması nedeniyle doktora baş vurmaktadır.Bazı çalışmalarda gaz sancısı düşük  doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha geç başladığı belirtilmektedir.

Gaz sancısı %5' inden azında altta yatan bir organik sebep bulunmaktadır. Sigara içen annelerin bebeklerinde görülme sıklığının iki kat daha fazla olduğu ve anne sütü alanlarda da daha az sıklıkta görülmektedir.Bebek Gaz Sancısı
Gaz  Sıklığı neden olur, Bebeklerde bağırsak hareketliliğinin artması sırasında anormal bağırsak bağırsak hareketleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Etkinliği tam olarak kanıtlanamasa da parçalanmayan ve emilmeyen karbonhidratlar kalın bağırsakta kısa zincirli ve bazı gazlara dönüşür. Bu gazlarda soluk yoluyla atılır. Ancak mide gazının ağlamanın sebebi ile değil sonucu olduğu düşünülmektedir.
]]>
Mide Sancısı https://www.sanci.gen.tr/mide-sancisi.html Mon, 03 Dec 2018 13:24:23 +0000 Mide Sancısı, Mide gazının en önemli sebebi hava yutmadır. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar. Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve takma diş kullananlar da ise fazladan hava yutulur. Midedeki g Mide Sancısı, Mide gazının en önemli sebebi hava yutmadır. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar. Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve takma diş kullananlar da ise fazladan hava yutulur. Midedeki gazın büyük bir kısmı geğirerek çıkarılır, geride kalan kısım ise ince bağırsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az miktarı ise kalın bağırsaklara geçer ve makattan atılır. Mide kendisi de mide asidinden dolayı karbondioksit gazı oluşturur. Bu gazın önemli bir kısmı ince bağırsaklardan geçerek kalın bağırsağa kadar ulaşmaz. İnsan vücudu şeker, nişasta ve pek çok gıdada bulunan lifleri ince bağırsaktaki problemler nedeniyle sindiremez. Bu gıdalar ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçtiğinde, bozulmaya uğrar ve gaz oluşur. Sonuç olarak bu gazlar makattan atılır. Karbonhidrat içeren gıdaları çoğu gaz yapar, buna karşılık yağlar ve proteinler az gaz yapan gıdalardandır.

Gaz Sancısı Yapan Gıdalar;

Fasulye, az oranda lahana, karnabahar, hububatlar gaz sancısı yapar. 
Peynir, dondurma, ekmek, tahıl, mayonezde de bulunur. 
Soğan, enginar, armut ve buğdayda bulunur.
Bazı gazlı içecekler ve meyve sularında gaz sancısı yapan özellikler vardır. 
Patates, mısır, bazı tatlılar, pastalarda bulunan nişastanın bir kısmı kalın bağırsağa geçerek gaz sancısına sebep olur.

Mide Sancısı
Pirinç gaz sancısına sebep olmayan nişasta çeşididir. En sık görülen belirtiler geğirme, çok gaz çıkarma, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Yemek sonrasında mide dolu iken ara sıra oluşan geğirme normaldir. Sık geğiren insanlar yemek sırasında çok hava yutar ve bu hava mideye inmeden geri gelir geğirerek dışarı atılır. Bu kişilerde mide fıtığı, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar olabilir. Sürekli geğirme yenilen yemeklerden olabileceği gibi, bir hastalığın da habercisi olabilir. Bunlar; safra kesesi taşları, ülser hastalığı ve reflü hastalığıdır. Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok fazla gazdan olduğunu düşünür. Çoğunlukla gaz miktarı normaldir ancak bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gazı varmış gibi algılar. Aşırı karın şişkinliği genellikle bağırsak çalışma bozukluğuna bağlıdır. Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir ve kişiler şişkinlik ve rahatsızlık hissedebilir. Gaz yakınması bazı ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu sancının sebebi bulunarak gerekli önlemlerin alınması gerekir. Kişinin yeme alışkanlıkları değiştirilerek bu sıkıntılar azaltılabilir ya da tamamen giderilebilir. Devam eden mide sancılarını gidermek için; diyet, gerektiğinde ilaç kullanılır ve hava yutmayı azaltmak gerekir. Şişkinlik ve hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar yenmelidir. Böylece mide daha hızlı boşalır ve gaz bağırsaklara daha hızlı geçip ileriye doğru atılır. Yutulan havayı azaltmak için; sakız çiğnememek, şekerleme yememek, yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemek gerekir.
]]>
Karın Sancısı https://www.sanci.gen.tr/karin-sancisi.html Tue, 04 Dec 2018 12:29:36 +0000 Karın Sancısı, Toplumda en fazla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan karın sancısı, bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabilir. Yapılan araştırmalarda karı Karın Sancısı, Toplumda en fazla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan karın sancısı, bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabilir. Yapılan araştırmalarda karın sancısının mide ve bağırsak sistemi hastalıkların teşhisinde önemli bir bulgu olabileceği belirtilmiştir ve dikkat edilmesi gereken hususlar gerektiği saptanmıştır. Karın sancısının birçok nedeni olmaktadır. Fazla gıda tüketilmesi, uygunsuz beslenme alışkanlıkları ve basit enfeksiyonlar karın sancısına en sık neden olan etkenlerden olmaktadır. En sık görülen karın sancısı tipi akut olarak beliren sancı tipidir. Akut karın sancısı olarak tanımlanan sancı, 6 saat içerisinde birden bire başlayan karın ağrısıyla kendini gösteren bir karın sancısı belirtisi olmaktadır. Ani olarak başlangıç gösteren karın sancısında her hasta detaylı bir şekilde ele alınması gerekir. Bir haftadan fazla ve bir süredir karın sancısı şikayeti olan hastalarda akut karın tablosu düşünülmez, fakat bu durumun uzman bir hekim tarafından incelenmesi gerekir. 

Karın Sancısı Nedenleri

Karın sancısı tek başına bir hastalığın tanımı olmamaktadır. Fakat karın sancısı birçok nedene bağlı olarak oluşum gösterebilir. Hastalıklardan bazıları karın içerisindeki organlardan kaynaklanmasa da karın sancısına neden olabilir. Buna verilecek olan en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyon oluşumlarıdır. Zatürre olarak tanımlanan bu gibi durumlarda öksürük ve benzeri bulgular yanında karın sancısı da tabloya eklenmelidir. Bu duruma bir diğer örnek ise kalp krizi olarak bilinir. Kalp krizi genel olarak sol omuzda ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın sancısıyla da belirti gösterebilir. Karın sancısının şiddeti, hastalığın şiddeti ile genellikle paralel olmamaktadır. Örneğin gaz sıkışması yada gastroenterit gibi kendiliğinden geçen yada basit bir tedavi yöntemiyle düzelecek durumlar şiddetli, kıvrandırıcı tarzda, şiddetli karın sancısına neden olabilir. Bunun yanı sıra kalın bağırsak kanseri yada erken dönemde bir apandisit rahatsızlığı olması durumunda çok daha önemli hastalık belirtisi iken daha az şiddette karın sancısına neden olmaktadır. Karın sancısı toksinlere, infeksiyona, safra yolları problemlerine, böbrek rahatsızlıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, bayanlarda adet sancısında, ovülasyona, damar tıkanıklığına, mide rahatsızlıklarına, karaciğer rahatsızlıklarına, pancreas, barsak sistemindeki ülsere, kanser ve infeksiyonlara bağlı olarak gelişim gösterebilir. Karın sancısında ishal belirtisi karın sancısına burada sayılamayacak birçok etken sancı oluşumuna neden olabilir.
Karın Sancısı
Karın Sancısı Tedavisi

Birçok etkene bağlı olarak oluşum gösteren karın sancısı birçok yöntemle tedavi edilmektedir. Fakat biz karın sancısı oluşumunda ilk olarak evde doğal yöntemleri deneyerek gerekli görülürse sonrasında tıbbi yardım almalıyız. Evde karın sancısı tedavisi amacıyla ilaç kullanılması yerine gaz çıkarmaya çalışılmalı ve mutlaka ayak ve karın bölgenizi sıcak tutulmalıdır. Bu durumda gazlı içeceklerden, sigaradan, çok sıcak yada çok soğuk olan içeceklerden uzak durulmalıdır. İsterseniz eğer karnınıza hafif ve bastırmadan masaj uygulayabilirsiniz. Aileden birine belinizi ovmasını isteyerek sancı oluşturan gazı çıkartabilirsiniz. Bu bağırsaklarınızın çalışmasını kolaylaştırarak karın sancısını geçirmeye yardımcı olur. Bunların haricinde karın sancısı için karnınıza sağdan sola, soldan sağa hafif bastırmak suretiyle masaj uygulayabilirsiniz ve karında biriken gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Dışarıya atılan gaz sizi rahatlatacak ve karın sancısının azalmasını sağlayacaktır. Karın sansı oluşumunda kuşburnu çayı, ada çayı ve bitkisel çaylar tüketilmelidir. Özellikle kuşburnu üşütmeden dolayı oluşan karın sancısı ve mide bulantısı için oldukça faydalı olmakta ve sancının giderilmesin]]> Adet Sancısına Bitkisel Çözüm https://www.sanci.gen.tr/adet-sancisina-bitkisel-cozum.html Tue, 04 Dec 2018 21:27:29 +0000 Adet sancısına bitkisel çözüm, bayanların %50'sinde görülen bir rahatsızlıktır. Bazılarında adet dönemine yaklaşırken görülen ağrı, bazı kadınlarda  adet bitimine kadar sürebilir. Ağrılı kramplar, baş Adet sancısına bitkisel çözüm, bayanların %50'sinde görülen bir rahatsızlıktır. Bazılarında adet dönemine yaklaşırken görülen ağrı, bazı kadınlarda  adet bitimine kadar sürebilir. Ağrılı kramplar, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı da adet döneminde görülen rahatsızlıklardandır. Regl dönemini sancılı geçirenler doktorlarından ağrı kesici tavsiyesi alabilecekleri gibi bitkisel çözümlere de başvurabilirler. Bitkilerden yapılan özel çaylar, adet düzensizliğine iyi gelir, adet sancılarında da etkilidir.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler:

Nane: Nane sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Adet sancılarının yanı sıra adet döneminde oluşan baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Eğer her hangi bir ilaç kullanımı yahut mide rahatsızlığı yoksa günde bir kaç kez nane çayı  içilebilir. Nane çayı; kaynar suyun içerisine 1 kaşık nane atıp demlenerek hazırlanır.

Yaban mersini: İçerisinde ''antosiyandin'' adlı kimyasal kas gevşetici özelliği bulunan yaban mersini adet dönemindeki sancılı kramplara iyi gelen bitkilerdendir.

Zencefil: Ağrı kesici özelliği olan bir bitkidir. Adet sancısı ve krampları için zencefil çayı yapılıp içilir. Zencefil çayı hazırlamak için,  kaynamış olan suyun içerisine  1-2 dilim taze zencefil atılıp 10 dk. demlendirilir.

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Zerdeçal: Alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Adet kramplarına iyi gelir ve adet kanının azlığından şikayeti olanlar içinde  zerdeçal çayı etkili bir yöntemdir. Bu sebeple adet düzeni normal olanların fazla kanama riskinden dolayı dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. 

Adet sancısına bitkisel çözüm:

Adet sancısına bitkisel çözüm maydanoz ve ısırgan otundan geliyor.  Doktor Ahmet Maranki'nin de önerdiği maydanoz kürü düzenli kullanımda adet dönemini düzenleyip adet ağrılarına iyi geliyor. Günlük kullanılan maydanozların sapları atılmayıp biriktirilmelidir. Daha sonra kaynatılarak tüketilir. Maydanoz Suyunun zayıflamaya da faydası vardır. Ödem söktürür. Şişlikleri giderir.

Maydanoz kürü için: 500 gr klorsuz kaynayan suya bir demek maydanozun sapı atılıp 3-4 taşım kaynatılır.  Isırgan otunun sapları da aynı şekilde kaynatılır. Bu karışımlar sabah akşam olmak üzere günde 2 kez içilir. 7  ile 21 gün süreyle  bu küre devam edilir.

]]>
Doğum Sancısı Nasıl Olur https://www.sanci.gen.tr/dogum-sancisi-nasil-olur.html Wed, 05 Dec 2018 16:25:47 +0000 Doğum Sancısı Nasıl Olur, Doğum sancısı 40. haftasını doldurmuş hamileler de görülür. Sancıdan önce nişan gelir. Gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzın da rahmi ve bebeği enfeksiyondan korumak amacıyla sümüksü bir tı Doğum Sancısı Nasıl Olur, Doğum sancısı 40. haftasını doldurmuş hamileler de görülür. Sancıdan önce nişan gelir. Gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzın da rahmi ve bebeği enfeksiyondan korumak amacıyla sümüksü bir tıkaç oluşur. Bu tıkaca nişan denir. Rahimdeki kasılmaların etkisi ile genişleyen rahim ağzından bu tıkaç düşer. Hamile kadın bunu akıntı şeklin de ve pembemsi bir renkle fark eder. Su kesesi gerilmelerin ve kasılmaların etkisi ile yırtılır.( bazı hamileler de doğum esnasın da bazıların da ise doğumdan önce) Bu nedenle gebeler idrar kaçırdığını ya da akıntı nedeniyle ıslaklık olduğunu düşünür. Bazen kadınlar su geldiğinde ağrım ya da sancım yok diye hastahaneye gitmezler. Su gelmeye başladığında bebeğin ve anne rahminin mikrop kapması kolaylaşır.Sancı kimi hamileler de kasık ve belden başlar ve belli aralıklar ile devam eder. Bu aralıklar ilk başta, 2-3 saate bir olur. Doğum Sancısı Nasıl OlurDaha sonra sancılar şiddetlenir yarım saate bir sancı 40-70 saniye sürebilir. Sancı sıklaştıkça vücutta baskı oluşmaya başlar. Ve sancılar git gide artmaya başlar 5-6 dakikada bir görülür. Eğer sancılar sıklaştı, kasık da inanılmaz bir baskı olmaya başladı ise doğum başlamıştır. Doğum da bağırmadan çok doğru nefes alıp vermek önemlidir. Normal doğum yapıyorsanız sancı sadece bebek doğana kadar sürüyor, bebek doğduktan sonra ne ağrı ne de sancı kalır. Doğum bir kadının başına gelecek en güzel şey.

Bazen yalancı doğum sancıları da olabilir bunlar; kasıkta ağrılar, vücutta baskı ve karın da sancı ile görülebilir. Bu sancılar belli aralıklar ile devam etmiyor ise panik yapmamıza gerek yok.
]]>
Hamilelikte Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/hamilelikte-gaz-sancisi.html Thu, 06 Dec 2018 13:07:57 +0000 Hamilelikte Gaz Sancısı, Sindirim sisteminizdeki gaz iki biçimde oluşur. Ya hava yutulmasıyla veya kalın bağırsaklara olması gerektiği kadar sindirilmeden gelen bir takım besinlerin buradaki bakteriler aracılığıyla yıkıl Hamilelikte Gaz Sancısı, Sindirim sisteminizdeki gaz iki biçimde oluşur. Ya hava yutulmasıyla veya kalın bağırsaklara olması gerektiği kadar sindirilmeden gelen bir takım besinlerin buradaki bakteriler aracılığıyla yıkılmasıyla. Hava yuttuğunuzda vücut bunu çoğunlukla geğirme halinde dışarı atar. Atılamayan küçük bir miktar da aşağı inerek, gaz halinde kalın bağırsaklardan çıkarılır. Bir takım gaz yapıcı dediğimiz besinler ise, tam anlamıyla parçalanmadan, kalın bağırsağa ulaşır ve buradaki bakteriler aracılığıyla parçalanır. Bu parçalanma gaz oluşturur ve şişkinliğe neden olur. Her kişide gaz yapan besin maddeleri çeşitli olabilmektedir ve yine her bireyin kalın bağırsaklarındaki bakteri dengesi benzer değildir. İlginç olan bir nokta da, aşağı yukarı bir insanın gün içerisinde 1-2 litre gaz ürettiği ve gün içerisinde aşağı yukarı 20 kez gaz geçişi meydana geldiği başka bir deyişle gaz çıkardığıdır.  

Sebepleri: Gebelikte gazın ve buna bağlı olarak gaz sancısı ve şişkinliğin çoğalma nedeni, progesteron hormonuna ilişkili olarak, bedendeki tüm düz kas hücresinin gevşemesidir. Sindirim sisteminde besinlerin geçişini sağlayan düz kas hücreleri de gevşediği amaçlı, besinler daha yavaş ilerler, sindirim sisteminde daha uzun zaman kalır ve sindirim yavaşlar. Bunun yakınında, gebelik ilerledikçe büyüyen rahim de sindirim sistemi ve mideyi sıkıştırır. Gebelikte mide yanması, hazımsızlık ve kabızlık benzeri öbür şikayetlerin çoğalma nedeni de bu mekanizmadır.  

Ne Zaman Doktoru Aramalı: Tüm önlemlerinize nazaran gazınız bir sürü fazla ve sizi huzursuz ediyorsa, doktorunuza ilaç desteği amaçlı danışabilirsiniz. Hiçbir zaman kendi başınıza ilaç veya bitkisel de olsa besin takviyeleri almayın. Mesela, etkin karbon benzeri bir takım gaz gidericiler, gebelikte emniyetli değildir. Rahatsızlığınız şişkinlikten ziyade, karın ağrısı veya kramp şeklindeyse, dışkınızda kan varsa,  kuvvetli ishal varsa, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa, kesin doktorunuzu aramalısınız. 

Hamilelikte Gaz Sancısı
Hafifletebilmek İçin Ne Yapılabilir: Gazı azaltmak amaçlı yapılabilecek en iyi şey, sizde gaz yapan besinleri tespit etmeye çalışmanız ve bunları diyetinizden çıkarmanızdır. Bunun amaçlı beslenme günlüğü tutabilirsiniz. Gündelik ne yediğinizi not etmeniz ve şikayetlerinizin meydana geldiği her geçen gün ilişkilendirmeniz, sizin amaçlı suçlu olan besinleri bulmanıza destekçi olabilmektedir.Çoğunlukla en bir sürü gaza neden olan besinler, fasulye, bakla, lahana vb tümü rafinoz denen bir şeker içerdikleri amaçlı gaz oluştururlar. Yine bir takım besin grupları doğal olarak bir sürü fazla fruktoz içerirler ve fruktoz bir takım kişilerde çok gaz oluşumuna neden olur.  Bir takım, bilhassa paketlenmiş ürünlerde yer alan suni tatlandırıcılar ve fruktoz şurubu da çok gaza ne sebeple olabilmektedir. Bu besinler en bir sürü sebep olanlar olup, herkeste farklıdır. Buna bağlı olarak, bu besinleri beslenmenizden çıkarmak yerine size olan etkilerini seyretmeniz daha faydalı olacaktır. Aşağıdaki önlemleri almak da gaz oluşumunu veya sizi huzursuz etmesini önleyebilir;
 • Hareketsiz kalmayıp, sindirim sistemini belli bir süre tembellikten kurtarın. 
 • Gazlı içecekler tüketmeyin . 
 • Yemek yerken konuşmayıp, hava yutmanızı önleyin. 
 • İçeceklerinizi şişeden değil bardakla almanız hava yutulmasını önleyecek. 
 • Kabızlığı gidermek veya hafifletmek de, gaz oluşumunu azaltacaktır. 
 • Atıştırıyor olsanız da, oturarak yiyip içmeye çalışın. 
 • Rahat kıyafetler, şişkinliğin sizi huzursuz etmesini önleyecek. 
 • Doğru nefes ve gevşeme teknikleri rahatlamanıza destekçi olacak.
]]>
Kulak Sancısı https://www.sanci.gen.tr/kulak-sancisi.html Thu, 06 Dec 2018 23:04:09 +0000 Kulak sancısı, eskilerden beri günümüzde gelen büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen kulak sancısı birçok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Kimi zaman hafif geçen kulak ağrıları k Kulak sancısı, eskilerden beri günümüzde gelen büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen kulak sancısı birçok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Kimi zaman hafif geçen kulak ağrıları kimi zaman kişinin uyumasını engelleyecek derecede şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Kulakta görülen ağrılar bazen iç kulakta bazen dış kulakta görülen sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Fakat her kulak ağrısında bir ortak durum vardır. Bu durum ise tabi ki kulak sancısının kesinlikle önemsenmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması gerektiği durumdur. Çünkü Kulakta meydana gelene sancılar bazen çok büyük hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bazen beyinde meydana gelen sorunlarda bile bu sorunlar kişilerde kulak sorunları ile kendisini göstermektedir. Özellikle iki günden daha fazla sürek kulak sancıları çok büyük sorunların belirtisi olabileceği için bu gibi durumlara çok büyük dikkat etmek gerekmektedir. Kulak sancısı eğer çocuklarda görülüyor ise bu durumda iki günü de beklemeden doktora gitmek çok daha iyi olacaktır. Kulak sancının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler genellikle kişinin baş kısımlarında görülen sorunlardan dolayı oluşan sorunlar arasında yer almaktadır. Kimi zaman kulak zarından dolayı ortaya çıkan kulak sancısı, kimi zaman kulak içerisinde görülen iltihaplardan dolayı oluşan kulak ağrıları doğru ve zamanında müdahale yapıldığında çok hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. Fakat bu gibi durumlar genellikle ilk başlarda önemsenmediği için kişilerde kalıcı sağırlık gibi durumlar olmak üzere çok büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Kulak Sancısı
Nedenleri:
 • Günümüzde görülen kulak sancısı sorunlarında en büyük neden kişilerin orta kulağa giden östaki borusunun tıkanmasıdır. Bu durum isse genellikle pamuklu kulak çubuklarının kullanımından dolayı meydana gelmektedir. Kulak içerisindeki maddelerin bu boruyu tıkaması durumunda kişilerde çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Bazen bu ağrılar kendisini tam olarak ortaya çıkarmaz ve zamanla diğer sorunlara neden olarak daha şiddetli ağrılara neden olabilir. 
 • İç kulakta ya da orta kulakta görülen iltihaplanmalar kulak sancısı sorununun en büyük nedenlerinden biridir. Meydana gelen illtihaplanmalar çok şiddetli ağrılara neden olur ve bu ağrılar genellikle kişilerde çok şiddetli ve uzun süreli olur. Bu nedenden dolayı görülen kulak sancılarında genellikle kişilere antibiyotik tedavileri uygulanır ve sorunlar çok daha kolay bir şekilde çözülebilir. Fakat bunun için kişilerin gerekli uğraşları göstermeleri gerekir. 
 • Bir diğer neden ise kişi unutmuş bile olsa başa alınan darbelerdir. Bu darbeler genellikle küçük bile olsa kulak içerisinde sorunlara neden olarak kulak sancısı sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Eğer çocuğunuzda kulak sancısı var ise bu durumda herhangi bir darbe alınıp alınmadığını araştırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
Kulak sancısı sorunu olan kişilerin yapması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu durumlar genellikle çok kolay önlemler ile uygulanmış olur. Bu önlemler ise; İlk olarak kulak sancısı yaşayan kişi kesinlikle bu sancının görüldüğü zamanlarda sakız çiğnememelidir. Çünkü kişinin sakız çiğnediği zamanlarda kulak içerisinde bulunan kaslar hareket ettiği için ağrı şiddeti artacaktır. Bu durumda sadece sakız değil çok fazla çiğnemek ya da yutkunmak ağrıları arttıracağından bu gibi şeylere özen göstermeniz gerekmektedir. Bir diğer önlem ise kişi kulak sancılarını sık sık esneyerek çok daha hızlı bir şekilde azaltabilir. Bu durumda genellikle esnemeler durumunda östaki borusu açılır ve sancı azalır. Kulak kepçesinin el hareketleri ile oynatılması gibi durumlarda yine ağrıların oldukça etkili bir şekilde azalmasını sağlayabilir. Bu durumların yanı sıra tabi ki doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.
]]>
Regl Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sanci.gen.tr/regl-sancisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 00:09:28 +0000 Regl Sancısına Ne İyi Gelir, adet kanaması sırasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara regl sancısı ya da dismenore  adı verilmektedir. Dismenore birincil ve ikincil olmak Regl Sancısına Ne İyi Gelir, adet kanaması sırasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara regl sancısı ya da dismenore  adı verilmektedir. Dismenore birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sancılı regl aslında normal regl olma mekanizmasının önemli bir parçası olan rahimin kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesi olayıdır. Rahmin kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını minimum seviyede tutmaktır. Kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanmaktadır. Ağrıya yol açan bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadınların prostaglandinlere ağrı şeklinde aşırı duyarlılık gösterdiği kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan dolayı adet görmeden kısa süre bir süre önce başlayan, adet bittikten sonra tümü ile kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğuna dair belirtilerden bir tanesidir.Regl sancısı yaşayan kadınların yaklaşık %10 ila %15'inde şikayetler günlük hayatlarını kısıtlayacak kadar şiddetlidir. Sancılı regl görmenin nadir görülen nedenleri arasında rahim ağzı girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının zorlukla atılması  ve spiral kullanımı yer almaktadır.

Regl Sancısına Ne İyi Gelir
Regl Sancısına Ne İyi Gelir; çoğu kadın adet sancısı yaşamaktadır ancak bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilmekle beraber bu sancılar nedeniyle günlük işleri yapmak bile bir soruna dönüşebilmektedir. Bir sağlık sorununa bağlı olmadan yaşanan adet sancıları için bazı bitkisel çayları kullanmak ve evde uygulanabilecek  yöntemler ile sancılar hafiflet ile bilinmektedir. Bu yöntemler ise şöyledir; orta dereceli adet sancılarında sıcak uygulaması yapmak, B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olmaktadır. Regl döneminde yiyecek olarak et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketmek de faydalı olacaktır. Nefes egzersizleri ve kasları güçlendirici bazı egzersizler ile ağrıları kontrol ederek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Masaj ağrıyı azaltmada etkili yöntemlerdendir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanır ise, ağrının algılanmasını azaltmaktadır. Düzenli uyku uyumak, gerginliği azaltacağından dolayı ağrıyı kontrol etmede işe yaramaktadır. Bitkilerden civanperçemi çayı, karaalıç, ahududu, yaban mersini, zencefil çayı gibi bitkisel çaylarda bu dönemde yaşanan sancıları gidermeye de yardımcı olmaktadır.
]]>
Mide Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/mide-gaz-sancisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:10:29 +0000 Mide gaz sancısı, mide oluşan gaz ve gaza bağlı gelişen sancı sağlık açısından her hangi bir risk oluşturmasa da, bazı durumlarda zor anlara neden olabilir. Mide gazı genellikle kabızlık ve ishal ile alakalı olar Mide gaz sancısı, mide oluşan gaz ve gaza bağlı gelişen sancı sağlık açısından her hangi bir risk oluşturmasa da, bazı durumlarda zor anlara neden olabilir. Mide gazı genellikle kabızlık ve ishal ile alakalı olarak gelişen bir sorundur. Bağırsaklarda birikerek sancıya yol açar. Normal şartlarda günde 15-20 defa gaz çıkartmak normal görülmektedir. Mide gazı sancısı tıbbi ilaçlar ya da bazı bitkisel yöntemler ile kontrol altına alınabilir.

Mide Gazı Belirtileri

Mide gazı ortaya çıktığında diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi bazı belirtiler yaşanabilir. Bu belirtiler kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Karında keskin bir sancı
 • Kramp
 • Karında bir şeyin düğümlenmiş hissi
 • Karın bölgesinde zayıflık

Mide Gazı Bazen yanıltıcı olabilir ve farklı rahatsızlıklar ile de karıştırılabilir. Bu rahatsızlıklar;

 • Kalp hastalığı
 • Safra taşı
 • Apandisit olarak sıralanabilir. Bu rahatsızlıklar da mide de ciddi anlamda mide gazı sancısına yol açabilir.

Mide gazı sancısında, sancı kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek dereceye ulaşmışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bazen ufak müdahaleler ile gaz sancısı kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ayrıca;

 • Karında sancı uzun zamandır devam ediyorsa
 • Dışkıda kan görülüyorsa
 • Dışkı rengi değişmişse
 • Ciddi anlamda kilo kaybı varsa
 • Sancı mide haricinde göğüste de oluşuyorsa
 • Geçmeyen mide bulantısı yaşanıyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Mide Gaz SancısıMide Gazı Sancısı Nedenleri

Mide gazı sancısı yüksek lifli gıdalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu gıdalar, kepekli tahıllar, sebzeler, meyveler ve fasulye gibi baklagiller olarak sıralanabilir. Ayrıca cola ve soda gibi gaz içeriği olan içecekler de mide gazı sancısına yol açabilir. Aşırı kuruyemiş tüketmek, yemeği hızlı yemek ve hazımsızlık da mide de gaz sancısına yol açan etkenler arasında yer alır. Bunların haricinde, Farklı bir sağlık sorunu, hava yutmak, doğal olmayan gıdalar, düzensiz beslenme de nedenler arasında sayılabilir.

Mide Gazı Sancısı Nasıl Tedavi Edilir

Mide gazı her zaman yaşanmıyorsa ve sancıya yol açmıyorsa bir hastalık belirtisi olarak düşünülmez. Ancak uzun süreli, aşırı sancılı ise sağlığı tehdit eden ciddi bir hastalık habercisi olabilir. Bu durumda nedenin belirlenmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli incelemelerden sonra nedene yönelik tedavi başlatacaktır. Mide gazı sancısı evde de bazı yöntemler ile kontrol altına alınabilir.

Diyet: Diyet listesine dahil edilen yüzlerce besin mide gazı sancısın ayol açabilir. Hangi besinin gaz sancısına neden olduğu tespit edilerek, diyet listesinden çıkarıldığında gaz sancısı kontrol altına alınabilir.

Zencefil: Zencefil sağlık için şifa dağıtan mükemmel bir ecza deposudur. Zencefilin gaz sancısını kesici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan şişkinliği de giderici etkisi vardır. Zencefil gaz sancısına karşı çay şeklinde hazırlanarak içilebilir.

Nane: Mide gazı sancısı ve şişkinliğe karşı iyi gelen bir bitkidir. Nane çay şeklinde hazırlanarak mide gazı sancısına karşı düzenli içildiğinde gaz sancısını hafifletici etki yaratacaktır.

Papatya: İçeriğinde sağlık için faydalı birçok vitamin ve mineral barındıran papatya, sindirimin kolaylaşmasını sağlayarak mide gazı sancısına karşı iyi gelir. Ancak papatya çayı tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yoğurt: Mide gazı sancısına karşı tüketilebilecek bir besin kaynağıdır. Midede gaz sancısını engelleyici etkisi vardır.

]]>
Adet Sancısı Nasıl Geçer https://www.sanci.gen.tr/adet-sancisi-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 12:43:21 +0000 Adet Sancısı Nasıl Geçer: bir çok kadının ortak derdi olan şiddetli adet sancısını gidermenin yollarını sizlerle paylaşalım.Kasık ve bel bölgelerine sıcak havlu koyarakSıcak su ile banyo yaparak Adet Sancısı Nasıl Geçer: bir çok kadının ortak derdi olan şiddetli adet sancısını gidermenin yollarını sizlerle paylaşalım.
 • Kasık ve bel bölgelerine sıcak havlu koyarak
 • Sıcak su ile banyo yaparak
 • Kasık ve bel bölgelerine masaj yapılarak
 • Düzenli uyuyarak
 • Sigara, yağlı yiyecek, kahvelerden uzak durarak
 • Düzenli egzersiz ve spor yaparak
 • Zencefil çayı
 • Papatya çayı
 • Böğürtlen çayı
 • 1 bardak sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı şeker ilave edip yavaşça tüketmeniz
 • Ayakları sıcak tutarak
 • Sıcak su torbası ile karın bölgenize tutarak
 • Bol bol maydanoz tüketerek
 • Tuzdan uzak durarak
 • Balık ve yumurta tüketin 
 • Muz tüketerek
 • Tarçın tüketerek
 • Soğan suyu
 • Safran
 • Civanperçemi çayı 
Adet Sancısı Nasıl Geçer
Tüketilerek adet sancılarını hafifletebilirsiniz. Bu tavsiyelerimiz dinleyip ama yine de ağrınız geçmediyse doktorunuza başvurarak ilaç tedavisine başlayın. Geçmiş olsun. Sağlıklı Günler..
]]>
Doğum Sancısı https://www.sanci.gen.tr/dogum-sancisi.html Sun, 09 Dec 2018 06:58:47 +0000 Doğum Sancısı, Hamileliğin son aylarına yaklaşıldığında anne adayı rahminde kasılmalar hissetmektedir. Anne adayları genel olarak bu sancıları gerçek doğum sancısı sanmaktadır ve hemen telaşa kapılmaktadır. Fakat Doğum Sancısı, Hamileliğin son aylarına yaklaşıldığında anne adayı rahminde kasılmalar hissetmektedir. Anne adayları genel olarak bu sancıları gerçek doğum sancısı sanmaktadır ve hemen telaşa kapılmaktadır. Fakat bu sancılar rahmi gerçek sancılara hazırlayan egzersizler olmaktadır. Fakat doğum sancısı ile doğumun başladığını anne adayı anlamaktadır. Bunun için anne adayı çeşitli belirtiler fark eder. Doğumun başladığını gösteren temel belirtiler ise: Kanama oluşumu, sancılanma, su gelmesi belirtisidir. Hamileliğin sonlarına doğru yaklaşıldığı zaman anne adayı zaman zaman karnının sertleştiğini hissetmektedir. Bunun yanında ağrı duymaya başlar. Bu gibi durumlarda anne adayı yalancı doğum sancısı yaşıyor diyebiliriz. Yalancı doğum sancısına, braxton hicks kontraksiyonları adı verilmektedir. Yalancı doğum sancısı doğumu ifade eden belirtilerden olmamaktadır. Doğumun başladığını belirten gerçek sancılar belirli aralıklarda ve sık sık düzenli bir şekilde ve şiddeti giderek artış göstererek belirmektedir. Gerçek doğum sancı genel olarak 10 dakika aralıklarla belirir. Sancıların geldiği zaman anne adayı karnını ellediğinde, oldukça sert olduğunu görür. Anne, sancılarla birlikte bel ve sırt ağrısı da duyacaktır. Gerçek doğum sancısının beraberinde kanama ve lekelenme tarzı kanama da görülmektedir. Bu iki belirti de nişan kanamasını ifade etmektedir. Kanamanın az yada çok olması önem arz etmez. Kanama olur olmaz doktora başvurulması gerekir. Anne adayının suyunun gelmesi durumunda doğumun başlamasına kısa bir süre kaldığını gösteren en önemli belirtilerden olmaktadır. Doğum sancısı veya kanama henüz yaşanmasa dahi suyun gelmesi zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız en doğrusudur. Anne adaylarının bazıları ve özellikle ilk hamileliğini yaşayan anneler akıntılarını suyun gelmesi olarak algılamaktadır. Akıntı, gebe anne adaylarında genel olarak oldukça yoğun ve koyu kıvamlı, suya göre oldukça az gelen bir sıvı olmaktadır.  Akıntı, doğuma dair bir belirti oluşturmamaktadır. Anne adayı doğumun başladığını düşündüğünde vakit kaybetmeden doktoruna haber vermesi gerekir. Doktorunuz, doğumun başlayıp başlamadığını yapacağı muayeneyle anlar. Doğum başlamamışsa eğer evinize gidip istirahat etmelisiniz. Doğum sancısı yalancı ve gerçek doğum sancısı olarak ayrılmaktadır. Buları belirtecek olursak eğer;

Doğum Sancısı

Yalancı Doğum Sancısı:

 • Sıklığı ve şiddeti düzensiz olarak belirir,
 • Yürüyüş esnasında, masajla ve uzanmakla azalır,
 • Yalancı doğum sancısı bel, kasık ve karında belirmektedir,
 • Rahim uç kısmında yumuşama ve açılma oluşmaz.

Gerçek Doğum Sancısı:

 • Düzenli aralıklarla belirmektedir,
 • Anne adayı ne yaparsa yapsın sancılar devam edecektir ve sancılar geçmez,
 • Gerçek doğum sancısı belde, kasıklarda ve karında her alanda ayrı ayrı belirmektedir,
 • Rahimde yumuşama ve açılmaya neden olmaktadır.

Doğum sancısı belirtilerinden nişan gelmesi, hamilelik süresince rahim ağzı kapalı olmaktadır. Rahim ağzının kapalı olması bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Rahim pelte gibi sümüksü bir tıkaç ile kapanmaktadır. İşte bu tıkaç toplum arasında nişan olarak bilinmektedir. Rahimdeki kasılmalarla birlikte rahim ağzı genişler ve bundan dolayı nişan yani tıkaç düşecektir. Anne adayı bunu akıntı gibi görür. Nişan geldiği zaman hafif pembemsi kanla bulaşmış şekildedir. Nişan geldiğinde anne adayının sakin olması gerekir. Nişanın geldiğinin fark edilmesiyle derhal hastaneye gidilmesi gerekmez. Bu belirti sadece doğumun gerçekleşmesine az bir zaman kaldığını göstermektedir. Hazırlıklarınızı bir defa daha kontrol etmenizde fayda olacaktır. Suyun gelmesi durumunda doğum sancısı başlamaktadır. Bebeğin içerisinde yüzdüğü suyun gelmesi doğumun başladığına dair belirtidir. Doğum sancısı ve gerilmeden dolayı bu kese y]]> Gaz Sancısı https://www.sanci.gen.tr/gaz-sancisi.html Sun, 09 Dec 2018 07:18:58 +0000 Gaz sancısı, konuşurken, yemek yerken, su içerken, ağzımızdan nefes aldığımız zaman midemize hava girer. Bu hava vücut içerisinde biriktiği zaman gaz oluşur. Ayrıca lifli yiyecekler, bağırsaklarda olan sorunlar ve gıda alerj Gaz sancısı, konuşurken, yemek yerken, su içerken, ağzımızdan nefes aldığımız zaman midemize hava girer. Bu hava vücut içerisinde biriktiği zaman gaz oluşur. Ayrıca lifli yiyecekler, bağırsaklarda olan sorunlar ve gıda alerjisi de gaz yapmaktadır. Bu gaz eğer ki çıkaramazsak o zaman ağrı oluşmasına neden olacaktır. Gaz iki türlü çıkarılabilir. Birincisi geğirerek üstten çıkarılan gaz. Diğeri de alttan çıkarılan gaz olmaktadır. Bazense bu gazı ne üstten ne de alttan çıkaramadığımız zaman kramp benzeri ağrılara, göğüs ağrısına ve kalp krizi gibi şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. 


Gaz sancısı belirtileri:
 • Çok yemek yemiş gibi doygunluk hissi
 • Karında şişlik
 • Karında ve bağırsaklarda kramplar
 • Karın kısmına bıçak batıyormuş gibi bir ağrı
Gaz sancısını gidermek için yapılması gerekenler:
 • Sık sık sizlerde de gaz sancısı oluyorsa yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle lifli yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Bacaklarınızı kendinize çekerek hareket yapabilirsiniz. (yere sırt üstü uzanarak ayaklarınızı havaya kaldırıp göğsünüze doğru bacaklarınızı çekiniz.)
 • 1 bardak ılık suyu küçük yudumlarla içmeniz de gaz sancısını gidermekte fayda sağlayabilir
 • Gaz sancınız varsa oturmamalı ve sürekli hareket etmeniz gerekmektedir.
 • Belinizi sıkan dar kıyafetler giyilmemesi gerekmektedir.
 • Sırtınıza elinizle yukarı aşağı hafif bastırarak masaj yapmanız gaz çıkarmanızı sağlayıp gaz sancısını ortadan kaldıracaktır.
 • Sıcak su torbası gaz sancısına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Papatya ve rezene çayı içilmesi gerekmektedir
 • Soğan, sarımsak, nohut, fasulye ve bezelye gibi yiyecekler gaz sancısı olmasına neden olan yiyeceklerden olduğundan tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Yağlı ve kızartma gibi yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.
 • Yediklerinizi bol bol çiğnemeden yutmayınız.
 • Sigara içilmesi, içeceklerin pipetle içilmesi ve sakız çiğnenmemesi gerekmektedir.
Gaz Sancısı
Gaz sancısı için bitkisel tedavi

Mandalina kabuklarını ve defne yaprağını kaynatarak süzünüz ve içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup yavaş yavaş içiniz. Mandalina kabuklarını yıkadıktan sonra çiğ olarak da yemek gaz sancısının giderilmesinde büyük etki edecektir. 

Gaz sancısı ile kalp krizi ağrısı birbirine karıştırılmaktadır. Eğer ki sırta vuran ağrı, göğsünüzde sıkışma hissi ve ağrı varsa sık sık terlemeye başladıysanız hastaneye gitmeniz gerekmektedir.
]]>
Doğum Sancısı Belirtileri https://www.sanci.gen.tr/dogum-sancisi-belirtileri.html Mon, 10 Dec 2018 01:54:36 +0000 Doğum Sancısı Belirtileri, Doğum sancısı anne adaylarına doğumun yaklaştığını belirten sancı belirtileridir. Bu belirtiler genel olarak faklı şekillerde ve bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Hamile kadınlar doğu Doğum Sancısı Belirtileri, Doğum sancısı anne adaylarına doğumun yaklaştığını belirten sancı belirtileridir. Bu belirtiler genel olarak faklı şekillerde ve bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Hamile kadınlar doğum sancı belirtileri başlamasıyla doğumun hemen başlayacağını sanmaktadırlar fakat her sancı belirtisi doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmez. Doğum sancısında hem gerçek doğum sancısı hemde yalancı doğu sancısı belirtisi olmaktadır. Bunları belirtecek olursak eğer, yalancı doğum sancısı belirme sıklığı ve şiddeti düzensiz olmaktadır, yürüyüş esnasında, masaj yapıldığında ve uzanmakla hafifler, yalancı doğum sancısında bel, kasık ve karında belirtiler görülmektedir, rahim ucunda yumuşama ve açılma olmaz. Gerçek doğum sancısı belirtilerinde ise sancı düzenli aralıklarla gelir. Doğum yapacak olan anne adayı ne yaparsa yapsın sancılar devam edecektir. Bu sancı belde, kasık ve karında her alanda değişik ağrılar meydana getirir, yumuşama ve açılmaya neden olacaktır.

Doğum Sancısı Belirtileri:

 • Suyun gelmesi: Bebeği koruyan su kesesi gerilmeden dolayı ve oluşan kasılmaların etkisiyle yırtılabilir. Bundan dolayı amniyon suyu rahimden dışarı akmaktadır. Su kesesi üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmışsa eğer amniyon suyu sızıntı şeklinde akacaktır. Bundan dolayı gebeler idrar kaçırdıklarını veya akıntıdan dolayı ıslaklık olduğunu düşünürler. Amniyon sıvı akıntı gibi koyu yada kıvamlı değildir su gibi akışkan bir şekildedir. Rengi açık sarı olmaktadır. Çamaşırda akıntı gibi tabaka oluşturmaz. Bu nedenle aksırmadan, öksürmeden kaynaklı beliren idrar kaçırmaya benzemez. Bunun yanı sıra kendine has bir kokusu da olmaktadır. Bu farklılıkların dikkate alınmasıyla ıslaklığın kesenin açılmasıyla ilgili olup olmadığı hamile bayanlar tarafından ayırt edilmektedir.
 • Nişan: Hamilelik süresince kapalı olan rahim ağzında rahmi ve bebeği enfeksiyon oluşumlarından korumak amacıyla pelte gibi sümüksü bir tıkaç oluşmaktadır. Bu tıkaca da nişan adı verilir. Rahimdeki kasılmaların etkisiyle genişleyen rahim ağzından bu tıkaç düşecektir. Hamile bayanlar bunu akıntı şeklinde fark etmektedir. Bu sümüksü tıkaç aynı zamanda hafif pembemsi kanla bulaşmış fakat kanama olmayan şekilde belirir. Halk arasında buna iz de denilmektedir. Nişan geldiği zaman hemen hastaneye gitmek gerekmemektedir. Bu doğumun çok yaklaştığını bugün yarın doğumun gerçekleşeceğini göstermektedir. Hazırlıkları tekrardan gözden geçirmek için zamanınız olacaktır. Amniyon kesesi yırtılmasından sonra bebeğin ve anne rahminin mikrop alması daha kolay olur. Bundan dolayı su geldiğinde veya suyun geldiğine şüphe duyulduğunda hemen hastaneye gitmek gerekir. Bazen hamile bayanlar su gelse dahi ağrılar başlamadı diye hastaneye gitmeyi geciktirmektedir. Bu durum anne ve bebeğin mikroplar aracılığıyla bulaşan bazı hastalıkları kapmasına neden olmaktadır.

Doğum Sancısı BelirtileriDoğum Sancısı Belirtilerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hamile olan annenin vajinasında sızıntı veya akıntı tespit edildiyse eğer anne adayı doktoruna bu durumu bildirmesi gerekir. Enfeksiyonlardan korumak amacıyla vajina bölgesini mümkün olduğu kadar temiz tutmak gerekir. Vajinadan akıntı gelmesi durumunda duşa girmeyin, cinsel ilişkide bulunmayın. Bu durumda amniyon sıvısını emmesi için ped kullanılabilir. Tuvalete girerseniz eğer temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız. Anne adayı vajinanın çıkışında göbek bağını fark ediyorsa veya vajinanın içerisinde bir şeyler varmış gibi hissediyorsa zaman kaybetmeden doktoruna haber vermesi gerekir. Özellikle ilk kez doğum yapacak olan bayanların büyük bir kısmı güvenle, hazırlıklarını kontrol ederek evinde birkaç saat vakit kaybeder.  Fakat kasılmalar oldukça yoğun belirdiğinde, en az 45 saniye süren ve 5 dakikadan daha sık gelen kasılmalarda vakit kaybetmeden hastaneye gitm]]> Gaz Sancısı Nasıl Geçer https://www.sanci.gen.tr/gaz-sancisi-nasil-gecer.html Mon, 10 Dec 2018 09:09:24 +0000 Gaz Sancısı Nasıl Geçer, Gaz sancısı genel olarak gıda alerjisinden, hava yutmadan, yüksek lifli gıdalar ve iltihabi barsak hastalıklarından dolayı oluşum göstermektedir. Bunların yanı sıra bağırsaklarda ve midede d Gaz Sancısı Nasıl Geçer, Gaz sancısı genel olarak gıda alerjisinden, hava yutmadan, yüksek lifli gıdalar ve iltihabi barsak hastalıklarından dolayı oluşum göstermektedir. Bunların yanı sıra bağırsaklarda ve midede dolaşmaktadır. Bu bir süre sonra vücuttan atılmadığında, çok şiddetli kramp ve ağrı belirtilerine hatta göğüs sıkışmasıyla kalp krizi benzeri semptomlara neden olacaktır. Midenin ve karın bölgesinin kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun bir belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en fazla orta yaş grubundaki kişilerde oluşum gösterir. Konuşurken, hatta yemek yerken içimize bir miktar gaz girmektedir. Daha sonra geğirerek gazın bir kısmını çıkarılır, diğer bir kısmı ise aşağı, anüse kadar gitmektedir. Kimi insanlar konuşurken, yemek yerken çok gaz yutmaktadır. Bazı kişilerde bakterilere bağlı olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşumu meydana gelir. Gaz ağrısı bazen doğum sancısı gibi belirti gösterir, aralıklı olarak gelir gider. Gaz sancısı midede doluluk hissi oluşturur, karında şişlik ve gerginlik, karında ağrıya dönüşen kramplar, karında dürtme benzeri bir ağrı hissi meydana getirmektedir ve gaz çıkışı sağlandığında ağrı azalır, kişi günlük aktivitelerine geri dönecektir.

Gaz sancısı nasıl geçer hususunda, gaz sancılarını gidermek amacıyla gazın neden olduğu ağrıları engellemek amacıyla bacak, göğüs egzersizleri yapılmalıdır. Yere sırt üstü uzanarak, bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve dakikada 8-10 defa bu hareketi tekrarlayın. Bir seferde hareketi 5 dakika boyunca uygulamalısınız. Sıcak su torbası kullanmalısınız. Sıcak su torbası karın ağrılarını azaltır ve gaz sancısını geçirir. Bunun yanı sıra karnınızı yanmaktan koruyacaktır. Isı, cildinizin kabul edebileceği derecede olması gerekir. Sıcak çay tüketin ve nane çayı, zencefil çayı, rezene çayı yada papatya gibi yatıştırıcı çaylar tüketin. Bu şekilde gaz sancısı belirtisi azalacaktır. Nane metanol içeren, gazı hızlıca gideren antispazmodik bir ilaç olduğundan dolayı en iyi çözümdür. Rezene tohumu çiğnemelisiniz. Rezene tohumu bağırsaklardaki gazı azaltır ve bu şekilde ağrıyı giderici özelliktedir. Bir seferde bir çay kaşığı yeterli olacaktır. Elma sirkesi tüketmek gaz sancısı oluşumunu yok eder. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve yavaş yavaş içerek gaz sancısını azaltın. Mandalina kabukları ve defne yaprağı kaynatılarak gaz sancısı önlenebilir. Mandalina kabuklarını suda 10 dakika kaynatın ve tıpkı çay gibi tüketin. Mandalina kabuğu aynı zamanda çiğ olarak da tüketilebilir. Bu şekilde gaz sancısı azalacaktır. Defne yaprağı aynı şekilde kaynatılır ve içilir. Gaz sancısını gidermenin en iyi yolu yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Bu şekilde gaz üretiminde azalma olur ve gaz sancılarını hafifletmiş olursunuz. 

Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Gaz sancısını gidermek için yağlı ve kızarmış gıdaları azaltın hatta kesin. Kızartılmış yiyecekleri azaltarak gaz sancısı oluşumunu bir nebze de olsa dindirebilirsiniz dolayısıyla gaz ağrılarını en aza indirebilirsiniz. Gaz sancısı oluşturan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bazı yiyecekler, diğerle yiyeceklerden daha fazla gaz oluşumuna yol açar. Diyet listenizden gaz yapan gıdaları çıkarın. Bazı besin kaynakları genel olarak kuru fasulye, brokoli, kuru soğan, Brüksel lahanası, şeftali, kuşkonmaz, karnabahar, enginar, elma, armut, sakız, şekersiz şeker, erik, kepekli tahıllar yada kekler, kepekli ekmek, soda ve diğer gazlı içecekler, süt, dondurma, buzlu süt olarak sıralanmaktadır. Gaz sancısı geçirmek için süt ürünlerini azaltmalısınız. Süt ürünlerinin tüketimini azaltarak, gaz sancısı oluşumunu minimize edebilir ve ağrı belirtilerini de dindirebilirsiniz. Safrada gaz reaksiyonunu azaltmak amacıyla yüksek Ph içeren buttermilk yani ayran, yağı alınmış süt gibi gıdalar tüketilmelidir. Geçici olarak yüksek lifli gıdaları azaltmalısınız. Zengin lifli gıdaların]]> Göbekte Sancı https://www.sanci.gen.tr/gobekte-sanci.html Mon, 10 Dec 2018 16:06:22 +0000 Göbekte sancı sorunu günümüzde birçok kişide görülen çok büyük sorunlardan biridir. 10 dan fazla nedeni olan göbek sancısı bazen çok tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Günümüzde görülen göbek sancısı durumları b Göbekte sancı sorunu günümüzde birçok kişide görülen çok büyük sorunlardan biridir. 10 dan fazla nedeni olan göbek sancısı bazen çok tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Günümüzde görülen göbek sancısı durumları birçok zaman insanlarda her yaşta görülebilmektedir. Farklı nedenlerden dolayım meydana gelen göbek sancısı durumları bazen son derece basit nedenlerden dolayı meydana gelse bile bazen çok büyük hastalıklardan dolayı görülebilmektedir. Göbekte sancı genellikle göbek deliğinde ya da göbek deliğinin hemen altında görülmektedir. Bazen çok hafif geçen ağrılar bazende oldukça şiddetli bir hal alabilmektedir. Aslında bu durum direk olarak göbekte sancı durumlarına neden olan soruna bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Göbekte sancı hafif olduğunda genellikle kişinin esnemesi ve gülmesi durumlarında görülmektedir. Belirtmek isterim ki basit gibi görünse de göbek sancısı kişilerde çok ciddi durumlardan dolayı meydana gelebileceği için çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. 


Ne zaman doktora gitmek gerekir
Göbek sancısı eğer çok fazla ise hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bazı insanların sorunu bilmedikleri halde bitkisel tedavilere baş vurması ya da ağrı kesici ilaçlar kullanması oldukça yanlış bir harekettir. Bu nedenle sizlerde bu gibi hareketlerden uzak durmalısınız. Bu gibi durumlar sorunun çok daha fazla büyüyerek basit bir sorunsa bile bu sorunun daha da büyümesine neden olabilmektedir. Bunun yanında göbek sancısı eğer normal bir şekilde seyrediyorsa bile bu ağrılar en geç 4 günü geçerse kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü uzun süreli göbek sancıları hiç iyi şeylere işaret değildir. Özellikle bu durum çocuklarda görülüyorsa çok büyük özen göstermeniz ve 4 günü beklemeden doktora gitmeniz çok daha iyi olacaktır. Bu durumun yanında eğer kusma, mide bulantısı, halsizlik, ateş ya da ishal durumları görülüyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gidin ve gerekli müdahaleleri yapın. 

Göbekte Sancı
Göbek Sancısının Nedenleri
 • Fıtık durumu göbekte görülen sancıların en tehlikeli nedenlerinden biridir. İnsanlarda farklı durumlara bağlı olarak oluşan ve göbek fıtığı olarak bilinen bu durum kişilerde çok büyük problemlere neden olabilir. Bu sorunun en büyük belirtisi tabi ki göbekte şiddetli olarak görülen sancılardır. Göbekte sancı olarak kendisini ortaya çıkararak fıtık durumu acil müdahale gerektiren durumlar arasındadır. Aksi durumlarda sorunlar çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Eğer göbekte sancı sorunu yaşamadan önce çok ağır yükler kaldırmışsanız ya da ağır işlerde çalışmışsanız bu gibi sancı sorunları göbek fıtığı belirtisi olabilir. 
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise ülser hastalıklarıdır. Bu hastalıklar genellikle göbek deliği ve çevresinde meydana gelerek Çok şiddetli göbek sancısı sorunlarında neden olmaktadır. Bu durumda midedeki asit alt dokuya zarar verir ve bu durum ise göbekte sancı sorununa neden olmaktadır.
 • Kullanılan ilaçlar göbekte sancı gibi durumların nedenleri arasında önemli roller oynamaktadır. Bu nedenle eğer son zamanlarda farklı ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlarda doktorlar genellikle ilaç değişiklikleri yaparak sorunu çözerler. 
 • Bu durumların yanı sıra  diğer nedenler ise; Farklı bağırsak hastalıkları, safra kesesi taşı, pankreas sorunları, hamilelik, apandisit sorunlarıdır.
Böylesine fazla nedeni olan göbekte sancı sorunları bu nedenler dolayısıyla gerekli muayeneler yapılmadan teşhis koyulamamaktadır. Bazen bu gibi durumlarda tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak sorunun nedeni anlaşılmaya çalışılır. 
]]>
Adet Sancısına Ne İyi Gelir https://www.sanci.gen.tr/adet-sancisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 11 Dec 2018 06:00:53 +0000 Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet sancısı, birçok kadının kabusu haline gelen adet dönemleri oldukça sancılı ve acı verici olabilmektedir. Adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyl Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet sancısı, birçok kadının kabusu haline gelen adet dönemleri oldukça sancılı ve acı verici olabilmektedir. Adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla oluşum gösteren rahim kasılmalarının bireylere ağrı olarak yansıması sonucunda oluşmaktadır. Bu tür ağrılar bayanların günlük yaşamını etkilememesi amacıyla basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınırken, bazen ağrı kesici ilaçlar bile etki etmez. Adet sancısı birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancısına normal şiddette ve herhangi bir sağlık koşuluna bağlı kalınmadan, adet dönemi esnasında yada öncesinde yaşanan sancılar olarak bilinmektedir. İkincil adet sancıları ise, günlük yaşamı olumsuz etkileyen, hastanelerin kadın hastalıkları bölümünün yüzde 10’unu oluşturan şikayetler olarak çok şiddetli ve sürekli hissedilen sancılar olmaktadır. Bayanların bazen şiddetli bazen ise hafif olarak hissettikleri bu ağrıların yani rahim kasılmalarının nedeni, rahim içi tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutar. Prostaglandin maddesi, bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak salgı oluşturur. Bu maddenin aşırı derecede fazla yada oldukça az salgılanması durumunda adet sancılarının oluşma nedenidir. Bundan dolayı adet olmadan kısa süre önce beliren ve kanama bitiminden sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerden bir tanesi olmaktadır. Adet sancısı genellikle adet olunmadan önceki 24 saat içerisinde başlar ve adetin başlamasıyla birlikte şiddetli yada kısa süreli olarak artış gösterir yada hafifler. Buna ek olarak birtakım diğer belirtiler ise adet sancısına etki eder. Sırt ağrısı belirtisi, baş ağrısı, mide bulantısı, bacakların iç yüzünde hassasiyet olmaktadır. Bunun yanı sıra ağrı eşiğinin de normalden düşük olması, adet dönemi öncesinde ve adet olunmasında, acıya karşı duyarlılığı artış gösterir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet sancısının altında yatan problemin olup olmadığını anlamak amacıyla detaylı bir muayene gerekmektedir. Herhangi bir enfeksiyon veya kist gibi bir durumu ayırt etmek amacıyla kan ve idrar tetkikleriyle ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli görülmektedir. Adet sancıları oluşumunu önlemek mümkün değildir. Fakat adet sanısının şiddetine göre uygulanacak birtakım tedavi yöntemleri olmaktadır. Orta şiddetli adet sancıları için, bölgesel ılık havlu uygulaması uygun görülmekte yada sıcak bir duş alınması adet sancılarını azaltacaktır. Fakat bunu yaparken kesinlikle karna direkt olarak ısı uygulanmaz. İyi beslenme, B vitamini zengin yiyecekler tüketilmesi, kuru yemiş tüketerek yağ miktarını arttırma gibi yöntemler de adet sancısını hafifletecek yöntemler arasındadır. Aynı zamanda sancı oluşan bölgeye yapılacak masaj yada düzenli egzersiz yapılması da oldukça etkili bir tedavi uygulamasıdır. Çok şiddetli ağrılar için jinekolojik muayenesi gerekmekte ve gereken ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Adet sancılarının en önemli tedavisi arasından yukarıda belirttiğimiz gibi, ısıtma ve sıcaklık olmaktadır. Bunun yanı sıra evde yapılabilecek diğer tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Zencefil bitkisi: Zencefil, adet sancısı giderilmesinde etkin şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılan bir bitkidir. Zencefil adet sancısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli derecede etki sağlamaktadır. Bunun yanı sıra adet öncesi sendromla ilişkili yorgunluk mücadele ve düzensiz döngü problemlerinin üstesinden gelmektedir. Zencefil çayı hazırlanmasıyla limon yada bal ilave edip günde 3 bardak tüketilmesi adet sancılarını büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.
 • Fesleğen: Fesleğen adet sancısı ve krampları azaltmada oldukça etkili bir b]]> Adet Sancısı Neden Olur https://www.sanci.gen.tr/adet-sancisi-neden-olur.html Tue, 11 Dec 2018 18:49:01 +0000 Adet Sancısı Neden Olur,  kadınların çoğunun en büyük sorunlarından birisidir adet sancısı. Genellikle adet sancısı adetten 1-2 gün önce ağrı çekmeye başlar. Adet döneminde de ağrı çekebilir ya da adetin ilk gününd Adet Sancısı Neden Olur,  kadınların çoğunun en büyük sorunlarından birisidir adet sancısı. Genellikle adet sancısı adetten 1-2 gün önce ağrı çekmeye başlar. Adet döneminde de ağrı çekebilir ya da adetin ilk gününden sonraki günlerde çekmeyebilir. Bunu gidermenin en güzel yolu bitkisel önlemler almaktır bence. Adet döneminde rahimde güçlü kasılmalar oluşur. Bu kasılmalar sonucunda da adet döneminde ağrılı geçmesine sebep olur. Rahim kasıldığı ve rahim ağzı daraldığı için kanın dışarı atılası zorlaşır bu da ağrıya neden olur. Rahimin en iç tabakalarının rahmin  dış tabakalarında veya rahim dışı bir yerde bulunması.  Rahimin farklı pozisyonlar da olması. Rahim ve komşu organların iltihabı. Psikolojik nedenler. Rahim tümörler de adet sancısına neden olur.

  Çikolata kisti: Olarakta bilinen rahmin iç katmanını olusturan dokuların rahim dışında genellikle rahim dışında bulunması.

  Adet Sancısı Neden Olur
  Miyomlar: Rahim dışında oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler de adet sancısı etkisini yaratır.

  PID: Rahim, yumurtalık ve tüplerdeki bakterilerin enfeksiyon kapmasıdır.

  Adenomyozis: Rahim iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakasında bulunmasıdır. Bu tip rahatsızlıklar nedeniyle adet sancısına sebep olur. 
  Adet sancılarını gidermek için bitkisel yollara başvurabilirsiniz. Belirli kürlerle, sebzelerle, meyvelerle ve bitki çaylarıyla adet sancısını giderebilirsiniz. 
  ]]>